(Hina/EPA)
Monografija Dalibora Vrgoča "Hrvatsko vojno nazivlje kroz stoljeća - Od Braćo junaci! do Gospodo vojnici!" predstavljena je u utorak u Hrvatskom vojnom učilištu "Dr. Franjo Tuđman" u Zagrebu.
Monografiju su predstavili ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Željko Jozić, recenzentice Milica Mihaljević, Bernardina Petrović i Lana Hudaček te autor.
Knjiga koju predstavljamo sjajan je presjek hrvatskoga vojnog nazivlja kroz povijest, istaknuo je Jozić i dodao kako se više od pet stoljeća kroz nju prati hrvatsko vojno nazivlje, obrađeno na znanstven način.
Osim dijakronijskoga stanja, naglasio je, u knjizi je prikazano i sinkronijsko stanje hrvatskoga jezika.
Po riječima Milice Mihaljević, čitatelj će u Vrgočevoj knjizi pronaći pregršt iznimno zanimljivih podataka jer vojno nazivlje nije samo dio podataka hrvatskoga standardnog jezika, nego može biti i važan čimbenik koji može utjecati čak i na rezultat rata.
Profesorica Bernardina Petrović istaknula je autorovo detaljno istraživanje službenih vojnoterminografskih iskoraka s kraja 19. i početka 20. stoljeća te njegov jasan, neutralan i upućen stav prema utrnuću hrvatskoga vojnog nazivlja 1918. i 1945.
Tu se, smatra, pokazuje autorova objektivna, istraživačka crta o osjetljivoj prošlosti hrvatskoga vojnog nazivlja koje se nerijetko razmatralo u rukavicama i nerijetko "politički korektno".
Autor je prema tom problemu nastupio s političkim odmakom strogo se fokusirajući na predmet svojega istraživanja, napomenula je Petrović i ocijenila da "nije upao u stupicu politikantstva i površnosti".
Lana Hudaček smatra kako je posebno važno istaknuti da autor ni jednu preporuku jednoga u korist drugoga naziva istoga značenja nije dao bez temeljitoga objašnjenja utemeljena na provjerenim i prihvaćenim znanstvenim istraživanjima.
Knjiga "Hrvatsko vojno nazivlje kroz stoljeća - Od Braćo junaci! do Gospodo vojnici" (400 str.) objavio je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
Podijeljena je na šest poglavlja. U uvodnom poglavlju obrazlaže se pozadina i ciljevi istraživanja nazivoslovlja, u drugom teorijska polazišta rada, a u trećem je obrađeno korpusno i metodološko polazište rada.
Četvrto poglavlje donosi dijakronijski presjek postanka i razvoja hrvatskoga vojnog nazivlja, a raščlambom se zahvaća duboko u jezičnu prošlost, od prvih dokumenata u kojima se evidentira vojni leksik na hrvatskom jeziku u 16. stoljeću. U petom poglavlju raščlanjuje se iscrpno suvremeno hrvatsko vojno nazivlje.
Zaključno poglavlje sažima rezultate istraživanja, preporučuje model usustavljivanja te upotpunjuje postojeće opće i terminološke rječnike.
Dalibor Vrgoč je profesor na Hrvatskome vojnom učilištu "Dr. Franjo Tuđman" u Zagrebu. Bavi se istraživanjem povijesti hrvatskoga vojnog nazivlja.