GALERIJA MAKINA

Otvorena izložba fotografija Manlija Malabotte: Fotografska posveta dragoj zemlji Istri

| Autor: Mladen RADIĆ

Predstavljen je opus fotografa Manlija Malabotte (Trst, 1907. - Trst 1975.). Izložene su fotografije nastale između 1930. i 1940. i to one snimljene u Istri i Rijeci. U Makini se mogu vidjeti mjesta koja su bila najdraža Malabotti, a to su Motovun, gdje je bio načelnik, zatim Savudrija gdje je imao kuću na moru i Rovinj gdje mu je živio prijatelj, pjesnik Ligio Zanini, pa Vižinade...

 

 

U galeriji Makina preksinoć je otvorena izložba fotografija Manlija Malabotte i za razliku od, u pravilu, suvremenih autora čiji se radovi ovdje mogu vidjeti, ovaj put radi se opusu fotografa koji je rođen 1907. u Trstu gdje je preminuo 1975. Ova izložba, čiji idejni projekt potpisuju Diana De Rosa i Massimiliano Schiozzi, realizirana je zahvaljujući udruzi Cizerouno iz Trsta. Fotografije su nastale između 1930. i 1940. i radi se o manjem dijelu cjelokupnog arhiva, tako da su u Makini postavljene samo fotografije snimljene u Istri i Rijeci, a u Malabottinom opusu nalaze se i fotografije snimljene u Trstu i Rimu. U Makini se mogu vidjeti mjesta koja su bila najdraža Malabotti, a to su Motovun, gdje je bio načelnik, zatim Savudrija gdje je imao kuću na moru i Rovinj gdje mu je živio prijatelj, pjesnik Ligio Zanini, pa Vižinade... Ipak, jedna od prvih fotografija koja će dočekati posjetitelje galerije je Malabottin autoportret.

Fotografije snimljene Leicom

Sve ove fotografije realizirane su Leicom, laganim aparatom malog formata, kojim se jednostavno rukuje. Malabotta je amater i slike koje je imao mogućnosti ostvariti, izvedene su po njegovoj volji i lišene su narudžbenih ograničenja, pa je tako i krajnji rezultat slobodan. Brežuljci i oblaci nad Istrom, krštenje u Motovunu, rovinjski trg, bezbrižno veselje na savudrijskom gatu, slavlje u Vižinadi, nekoliko portreta i serija sugestivnih prikaza realiziranih na riječkoj Rivi i u luci, dio su prizora na Malabottinim fotografijama. Dvije njegove fotografije koje prikazuju izdavača Giulija Einaudija, realizirane 1937. u Vižinadi, ušle su 1979. godine kao anonimne u Anale talijanske povijesti. Tim je fotografijama istarska fotografija ušla u povijest talijanske fotografije, a zahvaljujući Claudiju Ernèu, one su pripisane svome autoru, Manliju Malabotti.

- Nije jednostavno objasniti tko je bio Manlio Malabotta. Rođen u Trstu, bio je poznat kao pisac i kritičar, a bavio se fotografijom dok je bio mlad, kazao je otvarajući izložbu Schiozzi, napomenuvši da su imali sreće da im je 2014. Malabotina supruga Franca Fenga Malabotta dala jednu kartonsku kutiju koju do tada još nitko nije bio vidio, a u kutiji su bili negativi filmova koje Malabotta nije nikada razvio. Te su negative skenirali, digitalno obradili i pretvorili ih u fotografije koje se mogu vidjeti u Makini. Malo pomalo prepoznali su mjesta, likove i motive a rad na fotografijama i njihovo istraživanje trajalo je pet godina.

Prijateljstvo s Fulvijom Tomizzom

Malabotta je bio načelnik Motovuna, ali maknut je s tog mjesta jer je bio, kako kaže Schiozzi, nekako „mlak“ prema fašizmu, nije bio strog koliko je trebao biti. Napustio je Istru 1944. zato jer je doznao da će ga Nijemci uhapsiti. U Motovunu je osim toga bio i javni bilježnik, istovremeno kada i načelnik. Kada je otišao, ponio je fotografije odnosno filmove, tako da njegova ostavština danas obuhvaća 500 ili 600 fotografija.

Malabotta je rođen u Trstu, ali izjavio je jednom prilikom da mu je najomiljenija zemlja Istra. Umro je 1975., ali uvijek je imao nekako veze s piscima i umjetnicima iz Istre koja mu je bila strast, zanimali su ga povijest i običaji Istre. Bio je jako dobar prijatelj s Fulvijom Tomizzom, a njih dvojica su se upoznali u Trstu. Dopisivali su se i u jednom pismu Tomizza kaže Malaboti da ga je sanjao i da su te istarske teme nit između njih, budući da je Tomizza bio rođeni Istranin, rođen u Materadi, a Malabota je bio na neki način sin Istre iako nije bio rođen u Istri.

Projekt "Prijeći granicu"

Nuša Hauser iz udruge u kulturi PoStav rekla je da je ova izložba već prije nego što je postavljena u Makini, gostovala u Umagu i Rijeci, a ovo je njeno prvo gostovanje u Puli. Udruga PoStav od osnutka surađuje s udrugom Cizerouno iz Trsta i Schiozzijem. Ova izložba je dio višegodišnjeg projekta udruge Cizerouno "Varcare la frontiera“ odnosno "Prijeći granicu" u čemu je PoStav partner.

- Cijelo vrijeme nalazimo nove ideje, nove inspiracije kako povezati našu zajedničku povijest. Manlio Malabota i ova njegova izložba su na tragu toga, a imamo još puno zajedničkih tema i projekata koji tek slijede, kaže Hauser.

Voditelj galerije Makina Hassan Abdelghani posvetio je izložbu prekjučer preminulom umjetniku i pedagogu Ivanu Obrovcu. Izložba se može pogledati do 30. lipnja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama