(Reuters/Davor Kovačević)
Postoji izreka, kad kolibrić zamahne krilima u Južnoj Americi, zatrese se Kamčatka. Za Njemačku bi se teško moglo reći da je kolibrić, više orao, ali ako se Njemačka zatrese, valovi te krize osjećat će cijela Europa. A možda i šire, do Kamčatke.
Totalni šok izazvala je jučer vijest da čelnik njemačkih demokršćana Friedrich Merz nije uspio osvojiti potrebnu većinu u Bundestagu za izbor za njemačkog kancelara u prvom krugu glasanja. On je u veljači pobijedio na saveznoj razini i dogovorio koaliciju sa socijaldemokratima (SPD), a sada je dobio 310 glasova u donjem domu parlamenta, od potrebnih najmanje 318. Srećom, svi su se suglasili da je najbolje da se glasanje odmah ponovi, i to je i učinjeno – Merz je spašen. Njemačka je spašena.
Izgleda da su ga bili minirali njegovi vlastiti članovi parlamenta koji se nisu slagali s podrškom dijela ljevice, odnosno novom velikom koalicijom. U prethodnom mandatu bilo je obrnuto, SPD-ov kancelar Olaf Scholz imao je tzv. semafor-koaliciju s demokršćanima i zelenima, ali je ostao bez podrške i Njemačka je morala na izvanredne izbore. Pobijedio je, očekivano, CDU s obzirom na to da su socijaldemokrati završili na niskim granama nakon neuspješnog mandata njihova kancelara, i svi su mislili da je Merzov izbor gotova stvar.
On je izjavljivao kako je spreman uhvatiti se posla kao osoba koja će Njemačku voditi kao najsnažniju podršku Europskoj uniji i njenoj Komisiji, a to se posebice odnosi na obrambenu politiku. Merz je objasnio kako Europa, kada je obrana u pitanju, "mora govoriti istim jezikom" kako bi se obrana organizirala efektivnije, što bi pridonijelo podizanju sposobnosti na novu razinu.
Analitičari Deutche Wellea procjenjivali su kako će te njegove riječi zasigurno dobro zvučati i u ušima francuskog predsjednika Emmanuela Macrona. Merz je planirao nakon preuzimanja kancelarske dužnosti otići u Pariz. Hoće li i sad, vidjet ćemo. Odnos Merza i Macrona je važan i za Europsku uniju jer je njemačko-francuski odnos oduvijek važio kao pogonsko gorivo za daljnji razvoj EU-a.
No, evo, neugodno iznenađenje zateklo ga je na glasanju. Zbog svega je likovao ekstremno desni AfD koji je zatražio nove izvanredne izbore. Oni su očito nezadovoljni što je CDU otišao u smjeru nove suradnje sa socijaldemokratima umjesto da se okrenu desnije, prema njima. Radikalna stranka razmišlja radikalno, no, ako bi se Njemačka okrenula formiranju vlasti s tom strankom, Njemačka bi svakako prestala biti ono što je danas. Oslonac mirne i stabilne Europe.
U svakom slučaju, osim što je bila na pragu političke krize, Njemačka je u ekonomskoj krizi. Službeni podaci pokazuju da Njemačka već dugih pet godina bilježi stagnaciju. Svi pokazatelji su im u minusu, od BDP-a do zaposlenosti, uz cijeli val otkaza u industriji, a čak trećina njemačkih tvrtki preselila je svoj rad u inozemstvo.
S obzirom na to da je nova europska politika u ovom mandatu okrenuta puno većem izdvajanju za obranu, pitanje je kako će se sve ovo odraziti na moćnost njemačkog gospodarstva da prednjači u tim izdvajanjima. Bez snage Njemačke, i naravno Francuske, cijeli projekt naoružavanja Europe vjerojatno će propasti. A ako na nekim ponovljenim izborima AfD još ojača, pitanje je i u kojem će smjeru Europa morati skrenuti. Stoga je ovo bila vrlo opasna situacija za cijeli kontinent.
Srećom, proradio je razum, i Merz će moći preuzeti dužnost kancelara. No, nažalost, nakon ove epizode s mnogo manje povjerenja i u vlastitu stranku i u koalicijske partnere. To je jako loša startna pozicija, koja će sigurno obilježiti početak njegova mandata. Možda dođe i do promjene snaga uskoro, slično kao što se u Hrvatskoj čekaju lokalni izbori da se vidi kako će završiti savez HDZ-DP.
Sve ovo ne daje pouzdanja da će se Njemačka tako brzo izvući iz krize u koju je zapala.