Najbolje je postaviti božićnu zvijezdu negdje u sredini sobe uz temperaturu od 18 do 20 stupnjeva i umjereno zalijevati. Jednom kada ocvate, negdje u travnju, skraćuje se na 10 centimetara i presađuje. Tijekom ljeta božićna zvijezda može biti i vani, ali temperatura noću ne smije pasti ispod 18 stupnjeva. Kada zahladi biljka se unosi u kuću, dok se u rujnu mora pratiti svjetlo dana. Dok je vani dan, biljka mora biti na dnevnom svjetlu. Svako paljenje svjetla u kući odgađa njen cvat, govori Nadija Paliska-Smoković, vlasnici Rasadnika Dives u Labinu
Okićen bor, pšenica, lampice i darovi samo su neki od neizbježnih dekoracija za Božić. Među njima svake se godine nađe i božićna zvijezda. Ona predstavlja simbol Božića, a njeni listovi Betlehemsku zvijezdu. Božićne zvijezde moguće je pronaći u crvenoj, ružičastoj, bijeloj, ljubičastoj, pa čak i plavkastoj boji, a postoje i one crvene s bijelim točkicama, bijele s crvenim točkicama, te prošarane bijelo-ružičaste. Najatraktivnije ipak su crvene, bijele i ružičaste. Kako bismo saznali nešto više o tim božićnim ljepoticama, obratili smo se Nadiji Paliska-Smoković, vlasnici Rasadnika Dives u Labinu.
Traži toplinu
- Božićna zvijezda zeljasta je biljka, porijeklom iz Meksika, a u svom prirodnom okruženju može narasti i do tri metra. Kod nas se mora uzgajati na visokim temperaturama, objašnjava Nadija te dodaje kako se u početku radi o temperaturi koja ne pada ispod 20 stupnjeva, dok se tek na kraju ona može malo sniziti. Upravo je zato najveći trošak kod uzgoja biljke toliko osjetljive na temperaturu grijanje, pa se time ne bave mnogi.
Uzgajaju se biljke različitih veličina od kojih je za široku proizvodnju najpogodnija vaza 13, dok najveću biljku predstavlja košara koju proizvodi samo Rasadnik Dives, a radi se o pet stela miješanih boja. Inače, u našim domovima zvijezde mogu dosegnuti visinu od 30 do 50 centimetara. Božićna zvijezda može biti pincirana, odnosno rezana, što znači da ima više cvjetova ili nepincirana, što znači da ima samo jedan cvijet. Za koju god se odlučili, pronaći je možete u rasadnicima, cvjećarnama i trgovinama u rasponu od 20 pa sve do 120 kuna, ovisno o veličini.
Iako u predbožićno vrijeme božićnim zvijezdama vrvi svaki kutak, morate pripaziti gdje ćete svoju biljku kupiti kako bi vam što dulje trajala.
- Veliku ulogu igra prodajno mjesto. Božićnu zvijezdu ubija nagla promjena temperature, što se često događa s onima uvezenima iz Nizozemske. Takve biljke kod transporta nailaze na disbalans u temperaturi pa, kada ih kupimo često brzo uvenu. Isto vrijedi za tržnice jer se prodaju vani, na hladnome. Tako kupljena biljka neće trajati niti nekoliko dana. Najsigurnije ih je kupiti u cvjećarnama gdje su od same proizvodnje u rasadniku, preko transporta i na kraju u cvjećarni cijelo vrijeme bile u toplome, objašnjava Nadija.
Osjetljiva
Svaki se vlasnik takve biljke mora dobro informirati o njezi, jer se radi o zahtjevnoj biljci za koju se morate malo više potruditi kako bi opstala. Uz dobru njegu božićna će zvijezda potrajati i do sljedećeg Božića, zato donosimo neke trikove koji će produžiti njen vijek.
- Nemojte je držati kraj radijatora, pazite da klima ne puše u nju i nemojte ju stavljati blizu prozora jer je vanjska temperatura blizu stakla vrlo niska. Najbolje je postaviti božićnu zvijezdu negdje u sredini sobe uz temperaturu od 18 do 20 stupnjeva, uz umjereno zalijevanje. Jednom kada ocvate, negdje u travnju skraćuje se na 10 centimetara i presađuje. Tijekom ljeta božićna zvijezda može biti i vani, ali se treba paziti da temperatura noću ne padne ispod 18 stupnjeva. Kada zahladni, biljku se unosi u kuću, dok se u rujnu mora pratiti svjetlo dana, što znači da kada je vani dan, biljka mora biti na svjetlu, a kada je noć u mraku. Svako paljenje svjetla u kući odgađa njen cvat, govori Nadija.
Božićne zvijezde, objašnjava Nadija, u Rasadniku Dives uzgajaju onoliko koliko imaju proizvodnih kapaciteta. Vrlo su tražene pa svoju božićnu čaroliju nabavite na vrijeme, a uz dobru njegu i puno strpljenja sljedeći ćete Božić dočekati spremni.
Legenda o zvijezdi
Njeno porijeklo seže iz Meksika, a njena priča dolazi iz meksičke legende. Drevna legenda govori o meksičkom običaju prema kojemu su u crkvu na Badnjak sva djeca donosila najljepši cvijet u čast Isusova rođenja, no, jedna je djevojčica bila siromašna pa se u crkvu uputila praznih ruku. Putem je ipak ubrala običnu biljku koja je rasla uz stazicu i odlučila svoj poklon od srca pružiti Isusu. Jednom kada ju je postavila na oltar, pretvorila se u najljepšu biljku, onu crvenih cvjetova koju danas zovemo božićnom zvijezdom. (Aleta Brattoni)