Bauk mirovinske reforme kruži Hrvatskom. Iako javnost još nije upoznata s njezinim cjelovitim sadržajem - a službeno ni s osnovnim naznakama u kakvim će mirovinama uživati njihovi budući korisnici i kada se u mirovinu uopće može otići - sve je više pokazatelja koji govore kako će država uvesti značajne promjene u mirovinskom sustavu. Najveću pozornost izazvale su dvije nove mjere koje su procurile u javnost - da će se građani rođeni 1965. godine i kasnije u starosnu mirovinu moći tek s navršenih 67. godina života. Druga je mjera da se izrađuje nova formula za izračun mirovina po kojoj će se ukinuti 27 posto dodatka na mirovinu za sve buduće umirovljenike, bez obzira financiraju li se njihove mirovine samo iz prvog mirovinskog stupa ili kombinirano iz prvog i drugog stupa.
Već u primjeni
Problem dodatka od 27 posto na mirovinu - koji je uveden kako bi se ublažili nepovoljni efekti mirovinske reforme iz 1998. godine, kada je ukinuto pravilo da se za visinu mirovina računa deset po plaćama najboljih godina u radnom vijeku - već je pogodio prve umirovljenike koji su prošle, 2017. godine otišli u mirovinu u kombinaciji prvog i drugog stupa mirovinskog osiguranja. Oni taj problem nisu još uspjeli riješiti iako su "u pomoć" pristigli saborski zastupnici Peđa Grbin (SDP) i Silvano Hrelja (HSU) koji traže da Hrvatski sabor pojasni zakonske odredbe i omogući korisnicima mirovina iz prvog i drugog stupa - kojih je trenutačno nekoliko desetaka i uglavnom se radi o osobama umirovljenim po posebnim propisima - da primaju dodatak od 27 posto kao i svi umirovljenici iz prvog stupa.
Ipak, ako su točne najave nove mirovinske reforme koje su dospjele u medije, bez dodatka od 27 posto ostat će svi budući umirovljenici. Priprema se nova formula za izračun svih mirovina novih umirovljenika, a njezine detalje nadležni ministar rada i socijalne skrbi, HDZ-ov Marko Pavić još ne otkriva.
Prema detaljima koji su dospjeli u javnost, nova mirovinska formula za izračun mjesečnih primanja ne bi uzela dodatak od 27 posto na mirovine niti iz prvog, niti iz drugog stupa. Na taj način se "drugostupaši" - koji će masovnije krenuti u mirovine 2020. godine - ne bi mogli žaliti, odnosno podnositi tužbe Ustavnom sudu, a o čemu se već govori. Naprosto, mirovine bi se za sve nove umirovljenike računale po novoj metodi, bez obzira odnose li na "mješovite" mirovine iz prvog i drugog stupa mirovinskog osiguranja, ili samo na prvi stup. Termin i pojedinosti novog načina izračuna mirovina nije još poznat, ali saznaje se kako ne bi trebalo doći do značajnijih promjena u iznosima mirovina na koje mogu računati novi umirovljenici. Ipak, poznavatelji prilika u mirovinskom sustavu pozivaju na oprez. (Dubravko GRAKALIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU