Piše Rudolf Frančula

Civilizacijske i ljudske vrijednosti kojima se trebamo ponositi

(Foto: Sergej Drechsler, Milivoj Mijošek)

(Foto: Sergej Drechsler, Milivoj Mijošek)


Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira nije mijenjan ni dopunjavan preko 20 godina. Primjera radi za prekršaje su propisane novčane kazne u iznosu današnje valute u protuvrijednosti u njemačkim markama (DEM), koja valuta nije u opticaju već 16 godina. I u tom zakonu, kao i u drugim, treba precizirati prekršajne norme pogotovo iz oblasti o kojoj je riječ u ovom prijedlogu. Što se tiče kaznenih djela, ona su mahom normirana u Kaznenom zakonu koji je donio Hrvatski Sabor 2011.godine. U tom zakonu posebna glava (XI) odnosi se na kaznena djela protiv ljudskih prava i temeljnih sloboda pa je tako kao kazneno djelo predviđeno;

- povreda ravnopravnosti, povreda slobode izražavanja nacionalne pripadnosti, povreda slobode mišljenja i izražavanja misli, povreda slobode vjere, povreda prava na okupljanje i prosvjed i povreda prava na udruživanje.

U kaznenom, ni drugom zakonu, nije međutim kao zasebno kazneno djelo predviđeno;

- iskazivanje ili poticanje mržnje ili nasilja na temelju rasne, nacionalne ili vjerske pripadnosti,

- pjevanje pjesama, dobacivanje poruka, nošenje ili isticanje transparenata, zastave, crteža ili drugih stvari i tekstom, slikom, znakovima kojima se iskazuju ili potiču mržnja ili nasilje na temelju rasne, nacionalne ili vjerske pripadnosti,

- korištenje, nošenje, isticanje ustaških, nacističkih, fašističkih obilježja, simbola, znakovlja.

Mišljenja sam da bi navedena i slična ponašanja trebalo unijeti i u kazneni zakonik kao kazneno djelo te i na taj način suzbijati ustašoidne i slične pojave i ponašanja. Istovremeno bi takovo kazneno sankcioniranje imalo i preventivno djelovanje.

Ipak, treba ukazati da i postojeća zakonska rješenja omogućavaju sankcioniranje, prvenstveno prekršajno, ali teže i grublje slučajeve i kazneno. Kao što je već i navedeno, mali je, simboličan broj onih koji su prijavljeni, a još manji broj onih koji su i kažnjeni.

Stoga bi trebalo hitno poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se zaustavio i onemogućio »ustaški zloduh« koji se nadvio nad Hrvatskom. Prvenstveno u tom smislu trebali bi najviši državni dužnosnici, pogotovo državna tijela; Sabor, Vlada, od najviših do najnižih političkih stranaka i drugih, poduzeti konkretne mjere, prije svega preventivne ali i represivne.

U zaustavljanje i odstranjivanje ustaškog zloduha, ksenofobije, mržnje, nasilja svakako se treba uključiti i Skupština Istarske županije.

Ta njena obveza proizlazi iz Statuta Istarske županije u kojem se u temeljnim odredbama posebno ističe da je:

- Istra više etnička, više kulturna i više jezična zajednica, u kojoj se priznaje i štiti slobodno izjašnjavanje građana i čuva dostojanstvo pojedinca,

- područje gdje svaki građanin ili zajednica uživa puno pravo izražavanja, poštivanja, osiguranja i razvoja društvene, etničke, vjerske, kulturne i političke slobode i samosvijesti,

- područje čiji su građani i prije II. Svjetskog rata pružili otpor fašizmu te se svrstali uz antifašističku koaliciju protiv sila koje su prijetile da pogaze principe slobode, jednakosti i ravnopravnosti naroda i građanina.

Radi se o civilizacijskim i ljudskim vrijednostima kojima se trebamo ponositi, primjenjivati i štititi ih, a ugrožene su.

Naime, ministar kulture Zlatko Hasanbegović drastično je smanjio novčana sredstva za izdavačku kuću Edit iz Rijeke, zbog čega je bilo upitno izdavanje dnevnika na talijanskom jeziku La voce del popolo namijenjenog prvenstveno pripadnicima talijanske manjine. Vezano za takvu odluku poznati talijanski i hrvatski književnik i novinar Giacomo Scotti izjavio je kako je šokiran tom odlukom i izjavom ministra kulture da su sredstva za La voce del popolo srezana na pola, a da ih ubuduće neće ni biti. To se doista nikada nije dogodilo u 70-godišnjem izlaženju navedenog lista, uključivši i bivšu Jugoslaviju. Scotti je kazao da Hasanbegović prlja ugled zemlje.

Narečenu odluku osudili su i tadašnji istarski župan Valter Flego i tadašnji pulski gradonačelnik i predsjednik IDS-a Boris Miletić te upozorili kako bi se gašenjem Edita odnosno La voce del popolo učinila nepovratna šteta i poljuljale naše temeljne vrijednosti poput multikulturalnosti, multietičnosti i dvojezičnosti.

Vezano za odluku ministra kulture o ukidanju dotacije za izdavanje La voce del popolo u Jutarnjem listu od 30. travnja i 1. svibnja 2016.godine novinar Inoslav Bešker napisao je vrlo oštar komentar pod naslovom »Izlika za uništenje jednog manjinskog dnevnika jednaka je onoj za rušenje Sinagoge«. U opširnom tekstu, kojim se osuđuje navedena odluka, između ostalog, napisano je kako se HDZ-ova i Mostova vlada trsi da standard talijanske manjine svede na razinu najmanje zaštićene. U tom tekstu se također upozorava da isključiti manjinsku kulturu iz državne kulture ima elemente kulturocida, a Hrvatska je zadnja koja bi smjela imati obraza za takav postupak, te zaključuje: »...da se sloboda u nekoj zemlji mjeri prostorom slobode manjina, da je slobodna samo ona zemlja u kojoj su sve zajednice i svi pojedinci slobodni barem ravnopravno, za prava i slobode manjina vazda je odgovorna većina, njezin obraz je posrijedi. Ako nekome treba Europa da to shvati, znači da Europe nije dostojan...«

*Nastavak u sljedećem broju

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter