Uspori život u Brestu pod Učkom

Povratak starim običajima: Građani sudjelovali na radionicama posvećenima prirodi i održivosti

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Snimila Gordana Čalić Šverko)

(Snimila Gordana Čalić Šverko)


Nazivali su ga Kraljevim Brestom, jer je za razliku od Bresta pod Žbevnicom, bio na habsburškom teritoriju. Brest pod Učkom u lupoglavskoj općini pokazao se kao savršena kulisa za cjelodnevno događanje s radionicama "Uspori život".

Na zaravni južnog ruba Ćićarije, daleko od urbanih košnica, u obuhvatu Parka prirode Učka, živopisno naselje kao da živi u nekim prohujalim vremenima, baš kao nekada kada je mještanima uz poljoprivredu i stočarstvo, glavno zanimanje bila proizvodnja drvenog ugljena u "karbunicama".

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Mudriji život

Svibanjsko nedjeljno događanje "Uspori život" jedan je od sadržaja Interreg projekta "Uspori život u Istri i na Krasu" u kojem sudjeluju Modelna šuma Istra i vodeći slovenski partner Fair Legacy Hub kako bi bi povezali stanovništvo Istre i pograničnih krajeva Slovenije kroz zajednička događanja koja jačaju povjerenje i suradnju među lokalnim stanovništvom. Nedjeljno druženje u Brestu pod Učkom organizirali su uz podršku suradnika, Lovačke udruge Srnjak Lupoglav, kao i Općine Lupoglav i Istarskog planinarskog saveza.

Događanjem u Brestu pod Učkom, kazala je predsjednica Modelne šume Istra Ana Fornažar, želi se potaknuti na "sporiji", mudriji život, na produbljivanje odnosa prema prirodnoj i kulturnoj baštini te na kvalitetnije međuljudske odnose. Također se želi podići svijest o tome da napredak ne leži u brzom, nepromišljenom potrošačkom razvoju, nego u povratku korijenima te tradicionalnim vještinama i zanatima predaka.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

- Projekt "Uspori život u Istri i na Krasu" kojeg provodimo tijekom sedam mjeseci ove godine vrlo je interesantan, jer se bavi konceptom "uspori život - slow living", onim što je danas svima nama potrebno i važno, dakle da usporimo život, da živimo u trenutku, da se vratimo našim korijenima, nekakvim vještinama naših predaka. U sklopu projekta organizirali smo ovo događanje u Brestu pod Učkom sa šest radionica koje izvode voditelji iz Istre i slovenskog Krasa, a na jesen putujemo autobusom na slično događanje u Sloveniju, pojasnila je Fornažar.

Vojka Žgavec Clemenz iz Tomaja kod Sežane, predstavnica slovenskog partnera Fair Legacy Hub, kazala je kako su u Inštitutu za pravično in trajnostno dediščino sa sjedištem u Tomaju, kandidirali projekt na Interreg natječaj za male projekte.

Povratak prirodi

- Koncept nam je blizak jer se i naš Institut bavi time da se uspori život, zalaže za povratak prirodi, za očuvanje kulturnog i prirodnog nasljeđa. Osmislili smo projekt koji se temelji na različitim praksama i na temelju toga tražili hrvatskog partnera koji se bavi sličnim stvarima i tako uspostavili kontakt s Modelnom šumom, prenijela je Vojka Žgavec Clemenz.

Nedjeljnom druženju na sjeveru Istre prisustvovala je grupa posjetitelja iz slovenskog Krasa koja se preko slovenskog partnera prijavila za besplatan izlet organiziran u sklopu Interreg projekta, kao i posjetitelji iz Istre i Rijeke.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

U slikovitom Brestu pod Učkom pripremili su šest zanimljivih radionica koje promoviraju ideju održivog i promišljenog načina života kroz šest tematskih područja: spora hrana, spora ljepota i zdravlje, spori timski rad, spora kreativnost, spora svjesnost i spora razigranost.

Sa šest korisnih tema nastojalo se oživjeti tradicijske održive prakse "sporog života" baka i djedova te ujedno inspirirati lokalno stanovništvo i mlade da ostanu u svom rodnom kraju te žive sporije i kvalitetnije.

Šumsko pre(o)puštanje vodila je Martina Meštrović, radionicu drevne metode enflouraža i osnove botaničke parfumerije Martina Godnič, umijeće kuhanja domaćih džemova Jurij Clemenz, izradu igračaka i ukrasa od filcane vune Udruga Lodrica, bojanje tekstila prirodnim bojama Gaja Hanzel, a izradu košara od vrbovog pruća, bekve, Mile Lončar, jedan od rijetkih koji se bavi ovim gotovo zaboravljenim tradicijskim zanatom. Sav je program bio besplatan za posjetitelje. Nedjeljna manifestacija zaokružena je krugovima prijateljstva - zatvaranjem skupa i zajedničkom vizijom.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Kod stare škole u Brestu pod Učkom postavljen je i mali sajam rukotvorina lokalnih umjetnika i obrtnika. Gastronomska ponuda također je bila bazirana na lokalnim resursima i "sporoj" pripremi lovačkog i gljivarskog vege kotlića za koje su se pobrinuli lupoglavska Lovačka udruga i članovi Modelne šume Istra.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter