SVJEDOK PROŠLOSTI

Titov general iz Istre napisao knjigu o jugoslavenskim tajnama. USKORO JE PREDSTAVLJANJE U VINKURANU

| Autor: Robert FRANK

U vinkuranskom kamenolomu Cave Romane preksutra će se održati promocija knjige "Iz tajnog arhiva načelnika Službe bezbjednosti 1963-1971" umirovljenog generala Ivana Miškovića, uskoro stogodišnjaka koji je i dalje vitalan unatoč poodmakloj životnoj dobi. General Mišković važan je svjedok prošlosti i nekad bliski suradnik Josipa Broza Tita u jednom važnom i prekretničkom razdoblju bivše države.

Autori Ivan Mišković i povjesničar Andrej Bader ovu će knjigu, inače drugu zajedničku, predstaviti uz načelnika Općine Medulin Gorana Buića, kao izdavača koji je istaknuo kako se radi o knjizi posvećenoj bogatom životnom putu premanturskog general-pukovnika Ivana Miškovića. Prva je knjiga naslova „General iz Premanture“ iz tiska izašla 2019., a godinu dana nakon nje, ovog četvrtka, Općina Medulin organizira predstavljanje drugog dijela svojevrsne trilogije. Autorski dvojac, naime, priprema već i treći dio Miškovićeve biografije. Knjiga „Iz tajnog arhiva“ kronološki i logički nadovezuje se na prethodnu te na 600 stranica obrađuje političko i vojno djelovanje general-pukovnika Ivana Miškovića u periodu od lipnja 1966. do svibnja 1971. godine, ekskluzivno i integralno predstavljajući dnevna ili tjedna Miškovićeva izvješća predsjedniku SFRJ Josipu Brozu Titu. Originalni dokumenti korišteni isključivo u internoj komunikaciji Mišković-Tito vezani su uz djelovanje kontraobavještajne službe prema vojsci i građanima pod nadzorom tadašnje Službe državne bezbjednosti.

Bader je pojasnio kako se knjiga sastoji od tri cjeline: u prvom djelu velika je analiza kontraobavještajnih službi koju je Tito zatražio od Miškovića, u drugom djelu su iznesena, u cijelosti i bez ikakve cenzure, dnevna i tjedna Miškovićeva izvješća Titu, a u

trećem dijelu također se u cijelosti prenosi stenogram sa sastanka predsjednika svih republika i samoga Tita od 18.5.1971. Knjiga sadrži elemente, prema Baderovim riječima, vrlo bitne za ono vrijeme, ali značajne i danas, jer konkretno i bez zadrške govori o problemima s kojima se nismo uspjeli razračunati. Jedan takav jasno je iznesen podatak da je već 1971. godine tada aktivni JNA general Rade Bulat bio začetnik ideje o SAO Krajini! Druga, povijesno gledano izrazito zanimljiva tema kojom se knjiga bavi, privredni je kriminal koji je transparentno i konkretno predstavljen kroz niz „čistih“, onovremenih dokumenata. Slučajevi kriminala u velikim jugoslavenskim poduzećima jasno su navedeni i detaljno predstavljeni u ovoj „knjizi bez rukavica“, kako ju je Bader nazvao.

General Mišković svoje je autobiografske zapise desetljećima sabirao i kalkulirao trebaju li oni biti predstavljeni javnosti, dijelom ili u cijelosti i na koji način to učiniti. Na nagovor upravo Andreja Badera odlučio se to napraviti i prije šesnaest godina započeli su zajednički rad na pisanju knjige koja će prikazati „stanje kakvo je bilo, u vrijeme u kojem je to bilo, govoreći istinu o događajima koji su oblikovali to vrijeme i našu povijest“. Podsjetnici kojima se general Mišković koristio pripremajući svoja dnevna i tjedna izvješća (referisanja) Josipu Brozu Titu, imaju, kako je pojasnio, jednu manu – to su samo naznake, natuknice. A izvješća su bila mnogo iscrpnija i detaljnija, te su pokrivala i mnoge druge, naravno, političke teme, prvenstveno povezane s Jugoslovenskom narodnom armijom. Tito je, dodao je Mišković, zahtijevao i izvješćivanje o raznim drugim događajima, osobama, temama, uvijek govoreći Miškoviću: „Vi meni iznesite, a ja ću ocijeniti što jest, a što nije bitno“.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter