DRAGO HEDL, AUTOR POD POLICIJSKOM ZAŠTITOM

TEŽE JE BITI NOVINAR NEGO PISAC Vidio sam kako suci sude političaru, policajcu, a kako novinaru - NEDODIRLJIVI SU I ČINE ŠTO HOĆE


Svaki se dan zgražamo nad sudskim presudama, novine pišu o tome, ali onima koji takve presude donose ništa se ne događa. Često napreduju u pravosudnoj hijerarhiji * I danas su mnoge kolege izložene prijetnjama. Žalosno je što se onima koji prijete obično ništa ne dogodi. Čak se i iz vrha vlasti benevolentno odnose prema onima koji prijete novinarima, slikaju se s njima i šalju opasnu poruku javnosti

Drago Hedl ogledni je primjer poštenog istraživačkog novinarstva, ljudskog i profesionalnog integriteta, što ga u ovo naše doba rastakanja svih vrijednosti jako izdvaja. Prepoznat je Hedl i na regionalnoj i na globalnoj razini. Osim pisanja za velike novinske redakcije u zemlji, jedan je od rijetkih hrvatskih novinara čije su tekstove objavljivali svjetski ugledni The Times i The Guardian. Od američke nagrade Knight International Journalism, preko uglednih europskih priznanja, Hedl je odlikovan i hrvatskim Redom Stjepana Radića za osobit ljudski i profesionalni doprinos borbi za ljudska prava, promicanje demokracije te otkrivanje istine, Nagradom "Otokar Keršovani" Hrvatskog novinarskog društva za životno djelo, a kao književnik dobitnik je "Kočićevog pera" za roman "Donjodravska obala".

Rodom (i čitavim životom) Osječanin, diplomirao je književnost na Pedagoškom fakultetu u Osijeku, pripovjedač je, esejist, publicist, romanopisac, autor drama, scenarija za dokumentarni film… I završimo upravo riječima kojima je Hedl oslikao Predraga Lucića: "čovjek mirne savjesti, bez putra na glavi i fige u džepu". Samo takvi se i mogu baviti istraživačkim novinarstvom.

- U subotu u Fažani, na Festivalu novinske reportaže "Fra Ma Fu" predstavljate svoj novi roman "Vrijeme seksa u doba nevinosti" koji prati mladenačke dane vašeg junaka Dade Keniga, također novinara, iz perspektive, kako kažete, "sjebanog pedesetogodišnjaka". Uglavnom vas percipiraju "samo" kao vrsnog istraživačkog novinara. Je li književnost zapravo vaš prvi izbor?

- Davno prije nego sam se otisnuo u novinarske vode radio sam kao urednik osječkog književnog časopisa Revija. Još kao 19-godišnjak objavio sam zbirku kratkih priča, tako da bi se moglo reći da su moji korijeni bliže književnosti nego novinarstvu. No, kao mlad čovjek, želio sam dinamičniji i, činilo mi se, uzbudljiviji posao pa sam se okrenuo novinarstvu. A sada, na kraju karijere, opet se nekako vraćam književnosti. Možda je to i zbog toga jer su korice knjige tvrđe od novina, pružaju bolju zaštitu, pa se, valjda, osjećam nekako sigurnije. No, još uvijek nisam bacio novinarsko koplje u trnje: kad naiđem na neku intrigantnu temu, zasvrbe me prsti i to je razlog zašto još nisam ostavio novinarstvo.

- Pronašla sam i jedan negativan osvrt na vaš roman, naslova "Ima sadržaja, ali fali smisla". Čitam: "Junak mu 'u drugom pokušaju' nikako ne smije omanuti kao što mu se to dogodilo u prvome. Ili kako bi to u onome bosanskom vicu zaključila mudra Fata: dvaput je (ipak) dvaput!" i ne vjerujem očima toj niskoj razini "kritičarske" misli i velikoj količini malicioznosti, tražim potpis autora, a ono - ratni gradonačelnik Osijeka Zlatko Kramarić. Jeste li tu kritiku doživjeli samo kao literarnu? Kramarić je inače profesor makedonske književnosti.

- Osim ove koju spominjete, sve kritike mog novog romana "Vrijeme seksa u doba nevinosti" bile su pozitivne. Naravno, gospodin generalni konzul Zlatko Kramarić ima pravo misliti i napisati što ga je volja o bilo čemu, pa i o mom romanu i to bez diplomatske zadrške. Ali bojim se da su u pitanju bili neki naši stari, nepodmireni računi. Nisam bio nježan prema svom bivšem gradonačelniku, sada diplomatu, u mnogim novinskim tekstovima, a osobito u publicističkoj knjizi "Glavaš, kronika jedne destrukcije" u kojoj sam razobličio Kramarića kao dvoličnu osobu, ili bolje rečeno, osobu koja "zaboravi" što je rekla ujutro jer popodne priča drugu priču. U istrazi o slučaju Glavaš, baš kao u romanu "Dr. Jekyll and Mr. Hyde", prvo ga je teško optužio za osječke ratne zločine, ali je na sudu sve to "zaboravio" i govorio potpuno drugačije od onoga što je rekao istražiteljima. Možda bi i o mom romanu napisao drugačiju recenziju da ga više puta nisam očešao. (RAZGOVARALA Duška PALIBRK)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter