Sandi Imbrišić sa svojim ulovom
Povod za razgovor je predstojeće svjetsko prvenstvo u podvodnom ribolovu za klubove, koje organiziraju CMAS (Svjetska federacija za podvodne aktivnosti) i Hrvatski savez za sportski ribolov na moru. Domaćin će biti SRD Harpun iz Zadra, a održat će se koncem travnja u akvatoriju ispred Zadra
Podvodni ribolov vid je sportskog ribolova o kojem se rijetko može čitati ili čuti u medijima, osim onima specijaliziranim. Pa i takvim medijima prevladavaju teme o udicama, panulama, varalicama i lignjama. Činjenica je da se, onome tko tu prekrasnu disciplinu ne upozna, ona čini mističnom, a mnogi misle kako je lako loviti pod morem i kako je potrebno samo zaroniti, a da se riba sama nabada na harpun. Smatramo kako uvijek i ponovno treba naglašavati kako oni koji love noću i s ronilačkim aparatima nisu sportski podvodni ribolovci, već krivolovci i štetočine.
Naravno da je situacija s podvodnim ribolovom drugačija, s obzirom da se radi o vještini koja zahtjeva veliko znanje o morskom svijetu, tehnikama i načinu lova, ali i tjelesnu i mentalnu pripremljenost i vrhunske performanse. U minutu do dvije zarona, ribolovac zaranja, razgledava teren, nalazi plijen i, u dijelu slučajeva, uspješno ga ulovi i sigurno izroni na površinu.
Ne treba zaboraviti niti činjenicu da podvodnog ribolovca vrebaju i mnoge opasnosti, počevši od morskog prometa (osobito kapetana koji, svjesno ili nesvjesno, ignoriraju signalnu bovu koju ribolovac obvezno vuče za sobom).
Ipak, podvodni ribolov je vid ribolova koji ribolovcu pruža mnoge satisfakcije i u kojem svaka sezona, bilo da se smrzava zimi po ledenoj buri ili ga sunce prži u odijelu na 35 stupnjeva.
Uz sve to, podvodni ribolov je i sportska disciplina, te se organiziraju brojna natjecanja na kojima svoje znanje, poznavanje terena i dubine zarona odmjeravaju podvodni ribolovci. U Hrvatskoj, o podvodnom (i svim vidovima sportskog) ribolovu skrbi Hrvatski savez za sportski ribolov na moru, koji prati i organizira natjecanja svih razina - od klupskih, do državnih.
O podvodnom ribolovu i o natjecanjima porazgovarali smo s dva vrhunska podvodna ribolovca, člana Sportske ribolovne udruge Marlera iz Ližnjana, koja je od strane HSSRM-a proglašena najuspješnijom udrugom u podvodnom ribolovu za 2020. i 2021. godina, a koji su ujedno i članovi hrvatske reprezentacije za 2022. godinu.
Povod za razgovor je predstojeće svjetsko prvenstvo u podvodnom ribolovu za klubove, koje organiziraju CMAS (Svjetska federacija za podvodne aktivnosti) i Hrvatski savez za sportski ribolov na moru. Domaćin će biti SRD Harpun iz Zadra, a održat će se koncem travnja u akvatoriju ispred Zadra.
Sandi Peruško s podvodnim svijetom počeo se družiti pri završetku osnovne škole. Krenuo je s podvodnim ribolovom, da bi se kasnije neko vrijeme zabavljao i lovom parangalima koji su ga zaokupili za vrijeme srednjoškolskog obrazovanja. Do povratka i potpune posvećenosti podvodnom ribolovu došlo je koncem srednje škole. Za početak bavljenja natjecateljskim podvodnim ribolovom navodi 2010. godinu.
- S bavljenjem podvodnim ribolovom počeo sam od nule; podvodni ribolovci starog kova nisu bili skloni dijeljenju svojih tajni i znanja. Nisam znao ništa o podmorju, o tehnikama zarona i uopće ronjenja na dah, pa samim time niti o natjecanjima - sve sam to naučio na vlastitim pogreškama. Podvodni ribolov smatram fascinantnim i zanimljivim - novi doživljaj podmorja i stanovnika mora, koji se nikako ne može mjeriti s doživljajem s površine. želim naglasiti i kako je podvodni ribolov najselektivniji način ribolova, s obzirom da ribolovac točno zna koja je riba pred njim, koje je veličine i odlučuje hoće li je uloviti ili ne, rekao je Peruško.
Sandijev prvi ozbiljni nastup na natjecanjima bio je 2013. godine, kad je Sandi, zajedno s Markom Čabrunićem, bio dio tima koji je pripremao natjecanje zajedno s Markom Karlićem (koji je tom prilikom osvojio 4. mjesto na Pojedinačnom prvenstvu RH koje je održano u Ližnjanu. Prvi individualni uspjeh uslijedio je 2015. godine, kad je na Međužupanijskom prvenstvu sjevernog Jadrana osvojio 2. mjesto. Ispred njega je bio samo nepobjedivi Branko Ikić, dok je iza sebe ostavio više vrhunskih ribolovaca. Nakon toga, osvajao je u više navrata prvenstvo istarske Županije, a od visokih plasmana na državnim prvenstvima ističe drugo mjesto (Pula, 2020.) i četvrto mjesto (Zadar, 2017. godine). Tu je i drugo mjesto na Ekipnom državnom prvenstvu u Novigradu 2021., zajedno sa Sandijem Imbrišićem i Igorom Kuzmanovićem. Veliko mu je zadovoljstvo, naglašava, što vidi da se u Marleri stvorila skupina od nekoliko odličnih ribolovaca koji su uvijek spremni sudjelovati na natjecanjima, ali i pružiti podršku i pomoći. Tu ističe Marka Čabrunića, Aleksandra Pršu, Ivana Košutu a podršku kluba ocjenjuje maksimalnom.
- Motivacija za nastupe na natjecanjima? Uz sam adrenalin i napetost, to je mogućnost upoznavanja i lova na različitim terenima i, svakako, sportski duh i druženja nakon natjecanja. S obzirom da volim podvodni ribolov i nastojim što više biti pod morem, gotovo stalno sam u dobroj tjelesnoj formi.
Moje pripreme za natjecanje uglavnom su mentalne naravi; nakon upoznavanja terena i nalaženja najboljih pozicija, nastojim predvidjeti kakva će biti situacija na dan natjecanja, kako će se ponašati riba i kakvu će taktiku primijeniti ostali natjecatelji, naglasio je Peruško.
Sandi ističe kako nema posebnog uzora, ali osjeća veliko poštovanje prema svim podvodnim ribolovcima koji su prošli kroz reprezentaciju kroz posljednjih petnaestak godina.
- Kao i, vjerujem, svakom sportašu, ambicija mi je postati državni prvak u pojedinačnoj konkurenciji, iako sam svjestan kako će to biti vrlo teško. Konkurencija je vrlo jaka, kao i uvijek, Hrvatska je imala fantastične podvodne ribolovce, ali, učim i sve sam im bliži, rekao je Peruško.
Sandi Peruško
Navodi kako nikad nije sanjao biti dijelom reprezentacija i kako mu je njegov sadašnji status reprezentativca ispunjenje sna. Kao dio reprezentacije sudjelovao je na Euroafričkom prvenstvu u Danskoj 2019. (kao rezerva), a na Svjetskom prvenstvu u Arbataxu 2021. bio je barkajol i velika pomoć osvajaču brončane medalje Stjepku Kesiću. Euroafričko prvenstvo ove godine održat će se u Tunisu, tko zna što će se tamo dogoditi?
Od događaja koje pamti na natjecanjima, navodi nekoliko situacija.
- U sjećanje mi se urezala riba koja mi je donijela prvi veliki uspjeh na državnim natjecanjima, škarpina od 2,5 kg. Barkajol Čabro (Marko Čabrunić) viče "Gotovo je za par minuta, izlazi van!? - ja zaranjam, i pored legende Daniela Gospića izvlačim škarpinu koja je zabetonirala moje 4. mjesto. Prošle godina u Novigradu, gdje je more uvijek mutno, na ekipnom sam prvenstvu pokušavajući drugim pogotkom osigurati slabo pogođenog ugora, u žaru borbe propucao Sandiju, kolegi iz ekipe, peraju, zaključio je Peruško.
Na drugačiji način svoju karijeru započeo je Sandi Imbrišić, koji se ribolovom počeo baviti s desetak godina, uz oca. Prvi ribolovni štap kupio je vlastitom ušteđevinom u 4. razredu osnovne škole, i tako je sve počelo. Na prva natjecanja krenuo je s 14 godina, te se u početku natjecao u kategoriji juniora u lovu s obale. Sa 17 godina, prebacuje se na lov iz brodice, koji ga je zaokupio narednih desetak godina.
- Bio sam perspektivan udičar, te sam bio član hrvatske reprezentacije, prvo do 21 godine, a kasnije i seniorske. Osvojio sam brojna priznanja i pehare, ali, s obzirom da ovdje govorimo o podvodnom ribolovu, stavit ću naglasak na taj dio karijere. Roniti sam naučio prije nego plivati, kao klinac zimi sam brojao dane do ljeta, kad će more zatopliti kako bih mogao pod more. Nabavio sam masku i peraje, a tata mi je u Uljaniku napravio prve osti po cijele dane sam bio u more, loveći sipe, škrpoče i grancipore, kaže Imbrišić.
Rezultati su krenuli na bolje s nabavkom prve puške na komprimirani zrak, koju je bez pomoći jedva napinjao. Tada su počeli padati i prvi cipli, oradele, pici. S obzirom da je sudjelovanje na natjecanjima vrlo zahtjevno i iziskuje mnogo vremena, podvodnim se ribolovom počeo ozbiljnije baviti tek kada se zasitio udičarenja.
- More i podmorje od djetinjstva mi je bilo centar svijeta, cijeli moj život se vrtio oko njega. Kad sam kupio prvu drvenu podvodnu pušku na lastik, rezultati su postali još bolji, a kad sam ulovio prvog zubaca, to je bilo to - znao sam da se želim baviti isključivo podvodnim ribolovom, nastavlja Imbrišić.
Motivaciju za nastupe na natjecanjima nalazi u nastojanju da postigne što bolji rezultat, upoznavanje i druženje s ostalim sportašima i vrhunskim ribolovcima, te mogućnost da lovi na različitim lokacijama. Svakako, tu je i skupljanje dragocjenog iskustva. Prvi, motivirajući uspjeh kao dječaku bila je srebrna medalja na klupskom prvenstvu u udičarenju s obale, koju će zauvijek pamtiti. Kao najveći uspjeh svakako se ističe osvojeno drugo mjesto na Pojedinačnom državnom prvenstvu u podvodnom ribolovu u Murteru 2021., te pobjeda na Međužupanijskom prvenstvu sjevernog Jadrana na Krku 2020. godine, koje ga je lansiralo na veliku scenu. Svakako, tu je i već spomenuto ekipno srebro iz Novigrada 2021, zajedno sa Sandijem i Igorom. Ističe veliku potporu kluba, bez čije bi financijske i organizacijske pomoći bilo nemoguće sudjelovati na natjecanjima.
- Priprema natjecanja, odnosno pretraživanje zona, zna trajati i po dva tjedna. Iskusniji članovi kluba nesebično dijele iskustva, stoga je potrebno dobro razmisliti u koji se klub učlaniti. Ta je potpora neprocjenjiva, kao i prijateljstvo i druženje, zaključuje Imbrišić.