MARUŠIĆI

PUČKA FEŠTA PRILAGOĐENA MJERAMA I NEVREMENU: Tradicijska glazba za očuvanje tradicije

| Autor: Napisao i snimio Luka JELAVIĆ
MARUSICI - foto . L. jelavic - Marino Kranjac i DArio Marusic

MARUSICI - foto . L. jelavic - Marino Kranjac i DArio Marusic


Tradicionalna pučka fešta u Marušićima, kojom se slave zaštitnici mjesta sveti Petar i Pavao, ove je godine bila u znaku postojećih mjera kojima je bio prilagođen program, ali je usprkos svim poteškoćama, pa i nedjeljnom nevremenu, održan susret svirača tradicijske glazbe, kako bi se tradicija održala i nastavila. Ove je godine to bio 16. susret malih sastava tradicionalne istarske izvorne glazbe, susret gunjaca i pišćaca kojim se revitalizira i njeguje takav način izvođenja pučke glazbe i plesova toga dijela Istre. 

Gunjci i pišćaci

Gunjci (gunci) i pišćaci su nekadašnji nazivi za svirače malih glazbenih sastava čiju osnovu tvore gudački instrumenti violina (vijulin) i bajs. Ta vrsta glazbe duga je tradicija područja središnje, sjeverne i sjeverozapadne Istre (Bujština, Buzeština, Pazinština, slovenski dio Istre…). Popularnost tih sastava počela je rasti krajem 18. stoljeća, kada su se pojavljivali i putujući svirači. Tijekom vremena, zvuk gunjaca i pišćaca obogaćivao se uključivanjem i drugih instrumenata, u prvo vrijeme klarineta i kornete, a kasnije dijatonske harmonike "triestine". Takvi su sastavi bili obavezna glazbena pratnja u svadbenim i karnevalskim povorkama, ali je njihova uloga prvenstveno bila sviranje za ples. Poslije Drugog svjetskog rata, tradicija gunjaca i pišćaca malo je zamrla, no nije sasvim prekinuta. Danas tradiciju nastavljaju suvremeni "gunjci i pišćaci", svirači na tradicijskim glazbalima kojima se pridružuju i svirači drugih instrumenata.

Tako je bilo posljednjih godina i u Marušićima, gdje lani zbog korone sviranja i publike nije bilo, ali je prigodnom izložbom i snimanjem dokumentarnog filma o 15-godišnjoj tradiciji (koji je ove godine prikazan nakon glazbenog dijela programa) ta manifestacija održana u životu. Ove se godine koroni i strahu koji nosi pridružio i pljusak u nedjelju navečer, što je odvratilo mnoge i svirače i posjetitelje da dođu u Marušiće. Došli su ipak najhrabriji koji su na pokrivenoj terasi mjesne konobe svirali i s gostima uživali u zvucima violine, bajsa, harmonike triestine, klarineta, usne harmonike, gitare… Svirana je glazba koja prati stare istarske plesove, polku, valcer, manfrinu, cotić, šaltin…

Na ovakve susrete dolaze već ustaljene male skupine, a najčešće se dueti, terceti i brojniji sastavi formiraju neposredno pred nastup. Gotovo se svi međusobno znaju pa nije teško uskladiti instrumente s kojima dođu na feštu. 

Zasvirali i mladi i stari

Ovogodišnji reducirani program otvorila je svirkom grupa Forteza (Željko i Mario Černeka, Miro Marušić, Sergio Sinković, Ivan Sirotić), a iza njih su zasvirali gosti iz okolice Huma (Denis Grabar, Vedran i David Brnobić, te Danilo Majcan). Zasvirali su i članovi grupe Vruja iz Kopra, jedne od najstarijih etno skupina u sjevernom dijelu Istre. Svirali su Marino Kranjac, Gorazd Radojević i Dario Marušić, a u programu su nastupili stalni sudionici, duo Anita i Dante Marušić koji su nastupili s nekoliko svojih, autorskih pjesama iz svog bogatog repertoara. Na svakom ovakvom susretu nastupaju i mladi, a ovaj put na harmonici su zasvirali Leo Laganis iz Zambratije i Dorian Brečević iz Dajle, a njima se na gitari pridružio i stalni posjetitelj i zaljubljenik u glazbu Michael iz njemačkog Leipziga. Zasvirali su i dvojica veterana i čestih sudionika ovakvih susreta diljem Istre Pjerin Labinjan (bajs) iz Brtonigle i Marcelo Basiaco (harmonika) iz Buja. Česti gosti u Marušićima su članovi glazbene skupine Arkul iz Roča, došli su i ove godine, a svirali su, predvođeni Matildom Vivoda Prodan na bajsu, još Alen Celija, Romano Vivoda, Rino Muzica, Branko Pernić, Denis Zornada, Branko Blagonić i Robi Krbavac.

Ovogodišnji su program zatvorili domaćini u sastavu Miro Marušić (violina), Matija Marušić (bajs), Rufo Šepić (violina), Aleksa Černac (gitara), a pridružio im se s violinom i poznati istarski etnomuzikolog i poznavatelj istarske tradicijske glazbe Dario Marušić, rodom iz Marušića. Upravo je Dario, u suradnji s Noelom Šuranom, u dijelu ovogodišnjeg programa organizirao prigodno predavanje o tradicijskoj glazbi, njenim karakteristikama, plesovima koji su se plesali u raznim prigodama u Istri, posebno u njenim sjevernim i sjeverozapadnim područjima. Inače, na ovim susretima tradicijskih sastava u Marušićima, prema evidenciji revnog Elvina Jurjevića koji je vodio program, do ove je godine sudjelovalo više od 160 raznih sastava s više od 500 svirača.

U okviru ovogodišnje, reducirane i prilagođene fešte u Marušićima po običaju, u prvu nedjelju koja slijedi iza blagdana svetih Petra i Pavla, sveta misa je održana u crkvici sv. Petra na lokalitetu Sorbar, što je nekadašnji naziv za cijelo područje od Marušića prema Brdu. Crkva sv. Petra iz XIV. stoljeća ima važnu povijesnu i umjetničku vrijednost, s freskama i glagoljskim grafitima. Održani su i sportski susreti, a cijeli program u organizaciji POU Buje, KUSD Bratstvo i MO Marušići, realiziran je uz financijsku potporu Odjela Istarske županije za kulturu i zavičajnost.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter