OBNOVLJIVI IZVORI

NAJUSPJEŠNIJI GRAD U ISTRI po energetskoj tranziciji: Ima već četiri fotonaponske elektrane

| Autor: Lara BAGAR
Fotonaponska elektrana (Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Fotonaponska elektrana (Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)


O energetskoj tranziciji i obnovljivim izvorima energije već se godinama priča. Globano zatopljenje, a sada i rat u Ukrajini koji je doveo do neviđenog porasta cijena energenta samo nas je osvijestilo da je energetska tranzicija ne samo ideja, već i nužnost. Radi upoznavanja Puljana s pozitivnim tranzicijskim inicijativama, udruga Zelena Istra organizirala je u Galeriji Cvajner panel Energetska tranzicija - grad, građani i lokalne zajednice na kojem su pozitivna iskustva iznijeli predstavnici nekoliko hrvatskih gradova.

Prvi koji je shvatio važnost energetske tranziciji u Istri je Grad Labin o čemu je govorio tamošnji gradonačelnik Valter Glavičić. "IRENA – Istarska regionalna energetska agencija je u novu zgradu jaslica Dječjeg vrtića "Pjerina Verbanac" instalirala sustav grijanja i hlađenja odnosno ventilacije u sklopu EU projekta Legend. Ukupan iznos investicije iznosio je 566 tisuća kuna, od čega je 406,2 tisuće financirala IRENA, objasnio je gradonačelnik primjer dobre prakse energetske tranzicije uz korištenje europskih sredstava. Naveo je i da su energetski već obnovljeni Područna škola Kature i Srednja škola Mate Blažine. Grad Labin već ima četiri fotonaponske elektrane instalirane snage od 100 kilovati, dok je gradska tvrtka Labin stan toplinskom izolacijom obnovila čak 81 zgradu, istaknuo je gradonačelnik. Labin će, dodao je, ove godine uputiti javni poziv za sufinanciranje projektne dokumentacije za ugradnju solarnih panela.

No, ono što je Labin u Istri to su Križevci na kontinentu, pa i više. Ovaj grad od sedam tisuća stanovnika primjer je kako je dobro promišljena i osviještena zajednica dobar put prema energetskoj samodostatnosti i klimatskoj neutralnosti. Naime, Križevci su prvi grad u Hrvatskoj koji je proveo projekt grupnog ulaganja u obnovljive izvore energije prema modelu mikro zajmova, rekao je Mario Rajn, gradonačelnik Križevaca. Grad Križevci i Zelena energetska zadruga pokrenuli su projekt 2018. godine investicijom u izgradnju fotonaponske elektrane na javnom objektu pod nazivom Križevački sunčani krovovi.

Tako je građanima pružena mogućnost da financiraju postavljanje 230 tisuća kuna vrijedne elektrane na krov Razvojnog centra i tehnološkog parka Križevci kroz davanje zajma na razdoblje od 10 godina unutar kojih im se vraća ulog s kamatom od 4,5 posto.

Jedan od dvaju pionira razvoja komunalnih solarnih elektrana u Hrvatskoj jest otočna razvojna agencija OTRA, tvrtka u suvlasništvu gradova Cres i Mali Lošinj, koja za oba grada izrađuje brojne razvojne projekte, a čemu je govorio direktor Uga Toić.

- Prema tom strateškom dokumentu, cresko – lošinjski arhipelag cilja na potpunu dekarbonizaciju svog energetskog sustava do 2040. godine. To će se djelomično postići izgradnjom sunčanih elektrana u vlasništvu zajednice, uz niz drugih mjera, a već sljedeće godine u blizini Orleca na otoku Cresu počinje izgradnja najveće sunčane elektrane u Hrvatskoj. Za realizaciju projekta iskoristili su mogućnost povlačenja sredstava koje odobrava Tajništvo čiste energije za otoke EU-a. Toić je objasnio da su Cres i Lošinj, koji zbog činjenice da su spojeni mostom djeluju kao jedinstvena geografska cjelina, odmah prepoznali tu mogućnost i prijavili se kao zainteresirana lokalna samouprava, nakon čega ih je Tajništvo čiste energije odabralo kao jedan od 26 pilot-projekata na europskim otocima koji će dobiti i tehničku pomoć u realizaciji procesa prelaska na čiste izvore energije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter