ISTRA JE DANAS JEDNA OD NAJRAZVIJENIJIH HRVATSKIH ŽUPANIJA

POTPISANA 7.203 UGOVORA: Istarska županija je iz EU fondova za razne projekte povukla oko MILIJARDU I 600 MILIJUNA KUNA

| Autor: Portal GlasIstre.hr
Projekt završetka punog profila Ipsilona od Rogovića do čvora Vranja vrijedan je 1,2 milijarde kuna (M. MIJOŠEK)

Projekt završetka punog profila Ipsilona od Rogovića do čvora Vranja vrijedan je 1,2 milijarde kuna (M. MIJOŠEK)


Novac iz EU fondova ulagao se najviše u poljoprivredu i ribarstvo, poduzetništvo, znanost i istraživanje, energetiku i zaštitu okoliša, promet, kulturu i obrazovanje, zapošljavanje te promicanje ravnopravnosti spolova

 

Istarska županija danas je jedna je od nerazvijenih hrvatskih županija, s BDP-om 26 posto iznad hrvatskog prosjeka i stopom nezaposlenosti koja je niža od prosjeka EU-a. Stopa useljavanja u Istri je viša od stope iseljavanja, zbog čega je danas često zovu i "malom Irskom". Takav gospodarski i društveni razvoj Istre treba, između ostalog, zahvaliti i fantastičnoj iskorištenosti EU fondova i općenito, odličnoj suradnji s različitim regijama Europe i europskim institucijama. Istarska županija je najuspješnija hrvatska županija po korištenju EU fondova. Kroz 7.203 potpisana ugovora Istra je povukla oko milijardu i 600 milijuna kuna za projekte. To je više od cijelog godišnjeg proračuna Istarske županije.

Prema raspoloživim podacima, novac iz EU fondova ulagao se najviše u poljoprivredu i ribarstvo, poduzetništvo, znanost i istraživanje, energetiku i zaštitu okoliša, promet, kulturu i obrazovanje, zapošljavanje te promicanje ravnopravnosti spolova. Govoreći o konkretnim EU projektima, istarski europarlamentarac Valter Flego podsjeća na ulaganje u dnevnu bolnicu i jednodnevnu kirurgiju Opće bolnice Pula, izgradnju Sustava navodnjavanja Červar Porat-Bašarinka, vrijedne projekte energetske obnove škola, izgradnju dva nova paviljona Studentskog doma Sveučilišta Jurja Dobrile Pula, osiguranje pomoćnika u nastavi, obnovu kulturne baštine i druge.

Prekogranična suradnja

Osim europskih, Istra je vrlo uspješna i u programima prekogranične suradnje kroz koje su korisnici iz te županije apsorbirali čak 215 milijuna kuna. Istarski projekti se u najvećoj mjeri odnose na ulaganja u komunalnu infrastrukturu, odvodnju, aglomeracije, pojačane aglomeracije, izgradnju smještajnih kapaciteta za studente u Puli, projekte asistenata u nastavi i druge. Uz to brojni su europski projekti koji su u Istri realizirani na području gospodarstva, a zahvaljujući njima ulagalo se u gospodarski razvoj, poduzetništvo te malo i srednje poduzetništvo, industriju i regionalni razvoj, kao i dodatno osnaživalo međunarodnu suradnju. Konkretno govoreći, riječ je o 256 projekata, čija ukupna vrijednost premašuje milijardu kuna, a istarskim je korisnicima dodijeljeno 518 milijuna kuna bespovratnih sredstava.

- Brojne su mjere koje Istarska županija kontinuirano provodi s ciljem pomoći istarskom gospodarstvu, bilo da govorimo o kreditnim linijama, dodjeli potpora za poticanje razvoja poduzetništva, poticanju samozapošljavanja, ulaganju u poduzetničke zone ili inkubatore. Međutim, posebno su značajni projekti u gospodarstvu, čiju su realizaciju omogućili Europski fondovi, pogotovo kad govorimo o našim gradovima i općinama čija proračunska sredstva ne bi bila dostatna da se samostalno upuste u te projekte, ističe Valter Flego dodajući kako je znatna sredstva povukao i privatni sektor.

Uz to, Istarska županija kontinuirano provodi aktivnosti ulaganja u zdravstvenu zaštitu. Tu je svakako ulaganje u dnevnu bolnicu i jednodnevnu kirurgiju Opće bolnice Pula. Naime projektom koji provodi Opća bolnica Pula pridonijet će se povećanju učinkovitosti, isplativosti i održivosti zdravstvenog sustava u Istri. Opremanjem dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije očekuje se bolja protočnost pacijenata i efikasnija obrada, objedinjavanje više dijagnostičkih postupaka u jednom danu. Time se skraćuje vrijeme od početka tegoba do postavljanja dijagnoza, smanjuju se liste čekanja, broj dana bolničkog liječenja i stopa bolovanja.

- Istarska županija je prva u Hrvatskoj po izdvajanjima za zdravstvo i socijalnu skrb, čime se ponosimo. Provodimo brojne projekte i programe u suradnji s istarskim gradovima kako bi našim građanima omogućili kvalitetniju zdravstvenu skrb, te educirali i senzibilizirali javnost, rekao je Flego.

Pomoćnici u nastavi

Od 2014. godine u Istarskoj županiji se kontinuirano provode projekti kojima se osiguravaju potrebe za uključivanjem pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju u školama partnerima: Školovanje bez diskriminacije - ulog u tolerantno društvo (šk. god. 2014./2015.); MOZAIK-PoMOćnici u nastavi ZA Integraciju učenika u Istri (šk. god. 2015./2016.); MO-ZAIK 2 (šk. god. 2016./2017.) trenutno u provedbi projekt MOZAIK 3 čiji je nositelj Istarska županija. Projektom se osigurava 77 pomoćnika u nastavi za 79 učenika s teškoćama u 33 škole kojima je osnivač Istarska županija, a provodit će se do kolovoza 2021. godine.

U iduće tri godine za obrazovanje, zdravstvo i socijalnu skrb planira se uložiti više od 440 milijuna kuna. Naime, u 2019. godini Istarska županija nastavlja s velikim ulaganjima u društveni standard, a najbrojniji su projekti na području zdravstva i socijalne skrbi te obrazovanja. Kako je riječ o višegodišnjih investicijama, u narednom trogodišnjem razdoblju izdvajanja za zdravstvo iznose 367.941.111 kuna, za obrazovanje 50.610.547 kuna, a za socijalnu skrb 20.949.215 kuna.

- Uvažavanje i razumijevanje starijih osoba temelj je svakog razvijenog društva. Stoga je naša zajednička dužnost voditi skrb o njima te im osigurati odgovarajuću brigu kako bi se osjećali dostojanstveno, sigurno i zaštićeno. Briga i iskazivanje interesa za osobe treće životne dobi ogleda se kroz više načina, a Istarska županija s tim ciljem sustavno provodi cijeli niz programa i projekata. U proteklih pet godina pokazali smo kako kontinuirano radimo na podizanju standarda međugeneracijske solidarnosti, a najveći projekt je onaj rekonstrukcije i dogradnje domova za starije u Puli, Rovinju, i Novigradu, započet 2016. godine, ističe Valter Flego i najavljuje dovršetak dogradnje Doma za starije osobe „Domenico Pergolis“, planiran u prvoj polovici godine.

U narednom razdoblju od četiri, pet godina očekuju se i vrlo značajna ulaganja u Bolnicu za ortopediju i rehabilitaciju "Prim. dr. Martin Horvat" u Rovinju. Naime, Bolnica je izradila Studiju izvodljivosti obnove bolnice. Nakon što se prethodnih godina započelo sa sanacijom pojedinih prostora, zamjenom stolarije te uređenjem prve terapeutske plaže na Jadranu i terapeutskog parka, navedenom studijom planiraju se novi iskoraci.

U proteklih pet godina u Društveni centar Pula u kojem su smještene Gimnazija, Strukovna škola te Industrijsko-obrtnička škola, uloženo je više od dva milijuna kuna. Jedna od investicija bila je i uređenje vanjskog igrališta koje se u jutarnjim satima koristi za potrebe škole, a u poslijepodnevnim i večernjim satima dostupno je građanstvu. U 2019. godini planira se početak provođenja treće faze projekta koja se odnosi na adaptaciju, uređenje i nadogradnju potkrovlja, te smještaj tri dizala i dva vanjska evakuacijska stubišta. Procijenjena vrijednost projekta koji financira Istarska županija iznosi 5,5 milijuna kuna. U potkrovlju zgrade su planirani prostori za učenički klub, sobe za vježbanje, sanitarni čvorovi, zajednički prostori, garderoba, prostor za kućnog majstora, spremišta i hodnici.

Medicinska škola

U tri godine za područje obrazovanja bit će izdvojeno 50,6 milijuna kuna, a izgradnja nove zgrade Medicinske škole apsolutni je prioritet Istarske županije. Naime, Medicinska škola Pula jedina je zdravstvena škola u Istarskoj županiji te je cilj projekta doprinijeti gospodarskom razvoju Istarske županije stvaranjem preduvjeta za povezivanje i usklađivanje potreba školstva i tržišta rada, naročito povećanjem broja stručnih kadrova sposobnih za pružanje usluga visoke kvalitete u zdravstvu. Nekadašnja školska zgrada Medicinske škole je bila u derutnom stanju i škola je zbog neadekvatnih uvjeta rada privremeno preseljena na drugu lokaciju, u okviru zgrade bivše kirurgije Opće bolnice u Puli. Tijekom razrade Programskog rješenja pokazalo se racionalnijim, optimalnijim, funkcionalnijim i kvalitetnijim rješenjem postojeću školsku zgradu u potpunosti ukloniti i izgraditi novu zamjensku građevinu.

- Uz brojne projekte koje provodimo na području zdravstva i socijalne skrbi poput izgradnje nove OB Pula, nadogradnje Zavoda za javno zdravstvo ili ulaganja u domove za starije sobe, usmjereni smo i na ulaganje u kadrove. Bez obzira na novu bolnicu, vrhunsku opremu i uređaje, glavna karika su doktori i medicinsko osoblje. Upravo je zato izgradnja Medicinske škole Pula jedan od prioriteta Istarske županije, ističe Valter Flego.

Značajna su ulaganja i u morsku infrastrukturu. Naime, Istarska županija ove godine u lučke uprave ulažemo 198 milijuna kuna. "Projekt izgradnje putničkog terminala u Puli od iznimnog je značaja kako za Istru, tako i za širu regiju. Želja nam je da Pula, zbog svog optimalnog geostrateškog položaja i izvrsne prometne povezanosti, postane polazna putnička luka za kruzere. Osim koristi za turizam, u vidu povećanja konkurentnosti i atraktivnosti destinacije i broja gostiju, izgradnja terminala dodatno bi osnažila lokalno gospodarstvo, potaknula zapošljavanje te doprinijela stavljanju zapuštenih zona u funkciju razvoja, smatra Valter Flego.

U Puli se, tako očekuje dovršetak nove obale u dužini od 130 metara, koja će zasigurno pridonijeti daljnjem rastu pomorskog prometa putnika u luci Pula. Gradnja nove operativne obale projekt je koji se provodi u fazama, a ova potonja investicija je vrijedna 3,5 milijuna kuna. Značajno je da i bi koncem ove godine trebala započeti izrada idejnog projekta putničkog terminala u Puli.

Osim uređenja pulske obale, Lučku upravu očekuju i drugi projekti poput zamjene pontona na Bunarini, nastavka gradnje šetnice prema Velom Vrhu, sanacije obale u Fažani, sanacije mola u Krnici, sanacije lukobrana Valbandon te sanacija obale i lukobrana na otoku Brioni za što je sveukupno predviđeno oko 7 milijunu kuna.

Istarska županija planski razvija i prometnu infrastrukturu, što je između ostalog definirano i s nekoliko strateških dokumenata, odnosno Prostornim planom Istarske županije, Županijskom razvojnom strategijom, te Glavnim planom razvoja prometnog sustava Istarske, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije do 2030. godine.

Ulaganja u izgradnju nove prometne infrastrukture jedan je od preduvjeta održivog razvoja te konkurentnog gospodarstva. Za Istru, gospodarski najsnažniju hrvatsku regiju, kontinuirana ulaganja u infrastrukturu, općenito, od izuzetne je važnosti. Prema riječima Valtera Flega, ulaganje u prometnu infrastrukturu ima višestruke koristi, bilo da govorimo o turizmu, gospodarstvu, okolišu ili kvaliteti života građana.

Istarski ipsilon

Govoreći o projektima koji su u tijeku, kao najveću investiciju Flego izdvaja izgradnju faze 2 B1 Istarskog ipsilona, dionicu od čvora Rogovići do čvora Vranja, dužine 28 kilometara. Projekt vrijedan 1,2 milijarde kuna provodi koncesionar Bina-Istra, a radovi bi trebali trajati tri godine. Unutar dvije godine od početka radova koji su u tijeku bit će puštena u promet dionica od čvora Rogovići do Cerovlja, dužine 12 kilometara. Cijena investicije dionice čvor Rogovići - Cerovlje iznosi gotovo 495 milijuna kuna.

- Projekt je od velike važnosti za Istru, no na tome nećemo stati. Predstoji nam spajanje Ipsilona s Matuljima, probijanje druge cijevi tunela Učke, kao i dupliranje vijadukta Mirna i Limska draga. Time bi bila završena izgradnja Istarskog ipsilona u punom profilu, a građani Istre i njezini gosti dobili bi prometnu infrastrukturu kakvu i zaslužuju, smatra Valter Flego.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter