Zapušteni vinograd bivšeg PIK-a Umag kod Bužinije (D. ŠIŠOVIĆ)
Ovo je jedan od najvinorodnijih dijelova Istre, sve su to negdašnji vinogradi bivšeg PIK-a Umag, a u široj okolici ima oko 350 hektara vinograda, sve do mora. Natječajem koji ćemo raspisati čim to bude moguće, za to ćemo zemljište, osim sadnje vinograda, predvidjeti i sadnju maslinika i voćnjaka, jer i za to postoji interes, rekao je novigradski gradonačelnik Anteo Milos
U okolici Bužinije na području grada Novigrada počela je operacija krčenja zapuštenih vinograda na državnom poljoprivrednom zemljištu vjerojatno zaraženih zlatnom žuticom vinove loze, opasnom zaraznom bolešću zbog koje je u zadnjih pet godina prema gruboj računici moralo biti iskrčeno možda deset posto ukupne površine vinograda u Istri. Na području grada Novigrada iskrčit će se ukupno 37 hektara zapuštenih zaraženih vinograda na državnom zemljištu, a na području općine Motovun gdje krčenje kreće čim vremenske prilike to dopuste, iskrčiti treba oko 50 hektara.
Akcija do travnja
Osim ove dvije najpogođenije jedinice lokalne samouprave, za krčenje su planirane i parcele s vinogradima u državnom vlasništvu na području gradova Umag, Rovinj i Pazin, te na području općina Kaštelir-Labinci, Višnjan, Žminj, Gračišće, Svetvinčenat, Marčana i Vrsar. Sveukupno će se u ovoj akciji, koja će potrajati do travnja sljedeće godine, iskrčiti 114 hektara vinograda koji se nalaze na državnom poljoprivrednom zemljištu.
Vinograd kod Bužinije, gdje je krčenje ovih dana u tijeku, obišli su rukovoditelj Odjela za ekologiju Uprave šuma-podružnice Buzet Boris Černeha, novigradski načelnik Anteo Milos i pročelnik županijskog Odjela za poljoprivredu Ezio Pinzan. Černeha je objasnio da su, na temelju nacionalnog Akcijskog plana za suzbijanje zlatne žutice, Hrvatske šume ovlaštene od Ministarstva poljoprivrede za krčenje zapuštenih vinograda na državnom zemljištu u Istarskoj županiji kako bi se uništilo potencijalno leglo zaraze zlatnom žuticom vinove loze. Naime, vinogradari su slijedom istog Akcijskog plana svoje vinograde obvezni prskati sredstvom protiv američkog cvrčka koji je prenositelj fitoplazme koja je uzročnik bolesti, no tretirati se moraju svi vinogradi u okruženju. Državne vinograde koji se sada krče nitko nije tretirao pa se iz njih širila bolest.
Krčenje vinograda obavlja tvrtka Krt iz Livada, koja je ovaj posao vrijedan 5,6 milijuna kuna dobila na javnom natječaju. Posao se obavlja u dvije faze: veliki malčer najprije samelje sav nadzemni sloj vegetacije, a drugi stroj zatim melje sloj zemlje dubok 70 centimetara, zajedno s korijenjem trsova. Na taj se način zaražena biljka potpuno uništava i sprečava se dalje širenje bolesti, a iza moćnih strojeva ostaje uredno oblikovano zemljište koje je praktički odmah spremno za novu sadnju.
Jedinice lokalne samouprave dužne su iskrčeno zemljište u roku od šest mjeseci od završetka krčenja ponuditi u zakup javnim natječajem, i to za istu svrhu: ponovnu sadnju vinograda ili drugih dugogodišnjih nasada. Novigradski gradonačelnik Anteo Milos kaže da je interes poljoprivrednika za uzimanje ovog zemljišta u zakup velik, ne samo s područja Novigrada nego i sa šireg područja Bujštine.
- Ovo je jedan od najvinorodnijih dijelova Istre, sve su to negdašnji vinogradi bivšeg PIK-a Umag, a u široj okolici ima oko 350 hektara vinograda, sve do mora. Natječajem koji ćemo raspisati čim to bude moguće, za to ćemo zemljište, osim sadnje vinograda, predvidjeti i sadnju maslinika i voćnjaka, jer i za to postoji interes, rekao je Milos.