Vatrogasno vozilo i kamion dizaličar parkirani u pokretu ispod jedne od rovinjskih zgrada, iznenadili građane. Oba su kamiona bila odgovor na (o)padanje fasade u Ulici Pietro Ive 1, a time i lako moguće prijetnje ateriranja krhotina zida. Po riječima voditelja gradskih redara Elvisa Prenca, riječ je o uobičajenom postupku mogućeg sprječavanja padanja krhotina zida po pločniku. Upravo po sistemu bolje spriječiti nego liječiti pristupilo se odžbukavanju "opasnih" dijelova fasade, zaključio je Prenc. Po svemu sudeći sada će građani, koji prolaze ispred izloga trgovine iznad koje se nalazi derutna fasada, biti sigurniji, dok će pročelje koje se nalazi na frekventnom dijelu grada trebati dodatnu sanaciju. Kada će se ona dogoditi pitanje je na koje bi odgovor trebati dati vlasnici zgrade.
Dvadesetak dotrajalih pročelja u Rovinju
I to više njih. Prvo im slijedi okupljanje, dogovaranje, pa u konačnici izbor ponuđača i odgovarajuće cijene, a za to, pokazala je praksa, osim najvažnijeg faktora - novca treba i vremena.
- Kada je riječ o konkretnoj fasadi, komunalni redari postupili su sukladno svojim ovlastima i dužnostima, odnosno uredbi kojom se definira da fasade u neurednom i dotrajalom stanju i situaciji u kojoj im prijeti urušavanje, moraju biti sanirane. Takvih je zgrada od strane komunalnih redara detektirano dvadesetak i svim je vlasnicima istih odaslan dopis o nužnosti sanacije, odnosno dan im je rok od 60 dana da postupe po rješenju. Razlog dvomjesečnog roka nalazi se u činjenici da je postupak, odnosno put koji im slijedi do sanacije dugotrajan: od dogovora između vlasnika, preko odobrenja konzervatora, do izbora izvoditelja, do naplate posla, kaže Elvis Prenc, od kojeg doznajemo i da je za neučinkovitost, nemar odnosno ignorantsko ponašanje pojedinih vlasnika predviđena sankcija, odnosno kazna u visini od 1.500 kuna za fizičke osobe.
- Govoreći o slučaju u Ulici Pietra Ive, nije se moglo više čekati. Riječ je o iznimno prometnom mjestu i jednostavno nismo mogli čekati da se fasada nekom od prolaznika sruši na glavu. Iz istog razloga, u dogovoru s vatrogascima odnosno uz pomoć specijaliziranog vozila s dizalicom i pratećom košarom, pristupilo se "skidanju" dijelova fasade čime smo otklonili opasnost, ali, slažem se s vama, sada smo ostavili estetski neugledan prostor. No, ponavljam, komunalni redari i nisu zaduženi za taj posao već su oni zaduženi isključivo za sigurnost građana, rekao je Elvis Prenc.
U 17 godina Rubini riješio 160 zgrada
Tko će nadalje voditi posao sanacije, odnosno estetskog uređenja pročelja, upitali smo u Rubiniju, tvrtki za upravljanje stambenim zgradama u vlasništvu Grada Rovinja. Po riječima direktora to će ovisiti o vlasnicima stanova koji svoju obvezu moraju izvršiti i po vlastitom izboru odabrati najboljeg ponuditelja, odnosno izvođača radova.
- Rubini je prije godinu dana za istu fasadu izradio troškovnik i poslao ga stanarima. U fazi smo čekanja odgovora, odnosno uplate nakon čega slijedi raspisivanje natječaja za izvođača radova, pojasnio je Mauricio Božić. Na pitanje da li stanari mogu zanemariti popravak, ustvrdio je da ne mogu.
- U takvim slučajevima građevinski inspektor ili komunalni redar mogu izaći na teren, napraviti zapisnik i zatražiti sredstva od stanara. Ukoliko stanari to odbiju, postoji mogućnost da radove obavi neka treća strana, i za iste ih tuži u visini novčanog iznosa koji su trebali osigurati za sanaciju, kaže direktor Božić. Na pitanje u kakvom se općenito stanju nalaze rovinjske fasade, škurnice i krovovi.
- Sve ovisi o lokaciji. Od 2000. godine Rubini je u starogradskoj jezgri riješio između 105 i 110 zgrada, odnosno još 45 izvan najužeg gradskog prstena. Situacija na terenu različita je od zone do zone, pa tako primjera radi one udarne zgrade u također udarnim ulicama poput Carere, Trga Pignaton, Obale Alda Rismonda, Carducijeve u dobrom su stanju, odnosno riješene su 70 posto, dok su manje ulice u starogradskoj jezgri poput Garzottove ili Montealbana uređene u 30 posto slučajeva. Također, valja imati na umu da je čak 80 posto zgrada u starom gradu u privatnom vlasništvu, i to pretežito stranaca koji u većini slučajeva u Rovinju ne žive tijekom čitave godine, pojasnio je Božić. No, kada je riječ o strancima, valja imati na umu da su u pravilu vrlo kooperativni, kaže direktor Rubinija, od kojeg doznajemo i da gradska tvrtka trenutno izvodi radove na četiri zgrade i da je do početka turističke sezone u planu izvedba još tri.
Pomoć u uređenju fasada i krovova
U cilju olakšavanja, odnosno smanjivanja iznosa potrebnog za sanaciju fasada i krovova u zaštićenoj starogradskoj jezgri, gradski su vijećnici u studenom prošle godine na sjednici, donijeli odluku o sufinanciranju dijelova sanacije. U gradskoj se blagajni, upravo za tu namjenu, našlo sto tisuća kuna koji, u odnosu na zahtjevne radove kakve u pravilu iziskuju takvi radovi, i nisu baš tko zna kakav iznos, no s druge strane itekako dobrodošao. Dakle, prema odluci, a nakon raspisanog natječaja koji se upravo ovih dana i iščekuje, građani će moći tražiti sufinanciranje troškova izrade projekte dokumentacije, nabavke opreme, izvedbe radova obnove pročelja i krova s ili bez energentske obnove, provedbu energentskog pregleda i izrade certifikata. No, također valja imati na umu i kako pravo na sufinanciranje fasada najviše iznosi 50 posto prihvatljivih troškova (20 tisuća kuna), odnosno 25 posto prihvatljivih troškova (15 tisuća kuna) kada je riječ o sanaciji krovišta po pojedinoj građevini. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)