BAREDINE

Međunarodni dan špilja i podzemnog svijeta: ŠTO U ŠPILJE UĐE, NEGDJE I IZAĐE - PONEKAD I NA NAŠE SLAVINE

| Autor: Davor ŠIŠOVIĆ
Izložba "Vode podzemlja" u Speleogaleriji jame Baredine (D. ŠIŠOVIĆ)

Izložba "Vode podzemlja" u Speleogaleriji jame Baredine (D. ŠIŠOVIĆ)


Važnost zaštite ovog bogatstva nije samo zbog iznimne biosfere koja obitava u ovom okruženju već i zbog zaštite svijeta na površini, često nesvjesnog onog što se događa ispod, jer što u špilje uđe, negdje mora i izaći, a vrlo često izlazi na našim slavinama

U jednom od najatraktivnijih istarskih speleoloških objekata uređenih i opremljenih za turističke posjete, jami Baredine kod Tara, prigodnom je fotografskom izložbom na temu "Vode podzemlja" obilježen Međunarodni dan špilja i podzemnog svijeta. Taj dan, koji pada 6. lipnja, istodobno obilježavaju sve članice Međunarodnog udruženja turističkih špilja (ISCA - International Show Caves Association), među kojima je i jama Baredine, skrećući tako pozornost svjetske javnosti na važnost špilja i podzemnog svijeta.

Važnost pitke vode u špiljama i jamama

Izložba "Vode podzemlja" postavljena je u Speleogaleriji jame Baredine, a autori izloženih fotografija su Ksenija Bočić, Tomislav Derda i Dinko Stopić iz Speleološkog društva Karlovac, Hrvoje Cvitanović iz Speleološkog kluba Ursus spelaeus iz Karlovca, Nenad Buzjak i Krešimir Motočić iz Speleološkog kluba Samobor, Ivan Glavaš iz Speleološke udruge Spelunka iz Ičića, Mladen Jekić iz Speleološkog društva Istra iz Pazina, Lovel Kukuljan iz Speleološke udruge Estavela iz Kastva, te Vinko Počanić, Renco Kosinožić i Silvio Legović iz Speleološkog društva Proteus iz Poreča. Svi su oni članovi Hrvatskog speleološkog saveza, a svojim radovima žele ukazati na važnost pitke vode kao neprocjenjivog blaga skrivenog u špiljama i jamama Hrvatske.

Važnost zaštite ovog bogatstva nije samo zbog iznimne biosfere koja obitava u ovom okruženju već i zbog zaštite svijeta na površini, često nesvjesnog onog što se događa ispod, jer što u špilje uđe, negdje mora i izaći, a vrlo često izlazi na našim slavinama. Organizator izložbe je Hrvatski speleološki savez a suorganizatori su Speleološko društvo Karlovac, speleološko društvo Proteus iz Poreča, te jama Baredine. Izložba će biti otvorena sve do kraja kolovoza, odnosno kroz cijelu glavnu turističku sezonu, tijekom radnog vremena jame Baredine, a uz nju se u nastavku prostora Speleogalerije može razgledati i stalna izložbu s temama o kršu, speleologiji, biospeleologiji, paleontologiji i špiljskoj umjetnosti kamenog doba.

Flora i fauna podzemnog svijeta

Na dan otvaranje izložbe "Vode podzemlja" odnosno na sam Međunarodni dan špilja i podzemnog svijeta u jami Baredine i u pratećim objektima na površini, bio je neobično živo. Vrijeme je školskih ekskurzija, povrh njih u Baredine je došlo i mnoštvo stranih turista svojim automobilima, a posjetitelji su ovom izložbom dobili još jedan dodatni sadržaj za razgledavanje.

Kako nam je rekao Silvio Legović, direktor tvrtke Baredine, koja ima koncesiju za jamu Baredine, prateći sadržaji su dobrodošli jer se u špiljsko podzemlje ulazi po grupama, pa dok jedna grupa obilazi špilju, druga umjesto da čeka red na suncu, ide u razgledavanje izložbe, a grupe se zatim zamijene. Za svakodnevne turističke posjete jama Baredine otvorena je još od 15. ožujka, i ostat će otvorena sve do 31. listopada. Posjećenost je zasad na razini rekordne lanjske godine, kaže Legović, s malim porastom broja školskih ekskurzija u odnosu na prošlu godinu.

- Mnoge školske ekskurzije spajaju posjet jami Baredine s posjetom Zvjezdarnici u Višnjanu, nakon podzemlja okreću se zvijezdama, i to je za škole vrlo atraktivan program", kaže nam Silvio Legović.

Od lanjske do ove turističke sezone, u jami Baredine je obnovljena i ujednačena rasvjeta, sada cijelo svjetlo ujednačenog tona daju LED rasvjetna tijela usklađena s ambijentom, a dogodine se rasvjeta planira još više usavršiti postavljanjem računalnog upravljanja koje bi rasvjetu palilo kad se posjetitelj primakne određenom mjestu, i gasilo kada oni prođu dalje.

- Jako je važno da što manje svjetlom utječemo na floru i faunu podzemnog svijeta. Primjerice, ako je svjetlo stalno, u vodi se razvijaju alge, a to za podzemlje nije dobro, pa će novi sustav rasvjete biti ekološki mnogo prihvatljiviji", objašnjava Legović.

Jama duboka 132 metra

Jama Baredine je prvi speleološki lokalitet u Istri uređen za turističku namjenu, a za posjete je otvoren od 1995. godine. Ukupna dubina jame iznosi 132 metra, zajedno s podzemnim jezerima čija dubina ponekad doseže i do tridesetak metara. Za turističku posjetu uređena je staza duljine 150 metara, a u jami se posjećuje pet dvorana i silazi se do podzemnog jezera na dubini od 60 metara. Zanimljivost ove jame je i mogućnost susreta s čovječjom ribicom (Proteus anguinus Laurenti), endemom dinarskog krša.

Samo tri uređene jame

U povodu Međunarodnog dana špilja i podzemnog svijeta zanimljivo je spomenuti da su u Istri za turističke posjete uređena samo tri objekta: osim jame Baredine to su još Mramornica kod Brtonigle i Feštinsko kraljevstvo kod Žminja. Jama Baredine je, s još nekoliko speleoloških objekata u Istri, poput Markove i Pincinove jame kod Tara, te Pazinske jame, proglašena zaštićenim geomorfološkim spomenikom prirode, a o njihovoj zaštiti brine županijska javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Natura Histrica.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter