JAKO POPULARNA LOKACIJA, ALI...

ŠPILJA NA GALEBOVIM STIJENAMA Primamljiva je kupačima, kajakašima, roniocima... Mnogi ne vode računa o tome što TAMO NE BI SMJELI RADITI

U špilji živi kolonija šišmiša, koja ju ljeti napusti upravo radi najezde ljudi. Šišmiši su strogo zaštićena životinjska vrsta u Hrvatskoj, upozoravaju iz Zelene Istre

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
Galebove ili Golubove stijene s morskom špiljom, prirodnim biserom koji mnogi žele vidjeti i iznutra (Snimio Dejan Štifanić/Arhiva)

Galebove ili Golubove stijene s morskom špiljom, prirodnim biserom koji mnogi žele vidjeti i iznutra (Snimio Dejan Štifanić/Arhiva)


U posljednjih nekoliko godina Golubove stijene - Grotta dei Colombi, odnosno Galebove stijene kako ih mlađe generacije običavaju zvati, doživjele su nagli rast popularnosti, a time i posjećenosti lokalaca i turista. Jedan od razloga za to je morska špilja na Galebovim stijenama, prirodni biser koji mnogi žele vidjeti. Svakodnevno je ondje velik broj kupača i skakača, a u blizini stijena usidrene su i brodice. Nekoliko puta dnevno špilju obilaze i grupe od po petnaestak kajakaša i ronilaca, koje dovodi nekoliko agencija. Svi zajedno čine veliku gužvu pred ulazom u špilju, a posebno je problematično što u samoj špilji, koja je poprilično uska za prolaz, istovremeno zna biti gomila ljudi.

Jedan od vodiča koji svakog dana s grupom turista kajacima obilazi špilju, kaže nam da postoji interni dogovor među vodičima agencija koje se bave morskim aktivnostima i vođenjem tura, otprilike se zna tko će u kojem terminu sa svojom grupom posjetiti špilju, odnosno tko ide pretežito ujutro, tko navečer, iako neki sa svojim grupama u obilazak idu i nekoliko puta dnevno. No, veći je problem, napominje, što dolaze brodovi s više različitih skupina ronilaca koji također ulaze u špilju. Tu su i tzv. snorkelaši, ali i ronioci s bocama. Uspostaviti dogovor još i s njima je, kaže, suviše komplicirano.

Upitali smo Grad Pulu kako misle spriječiti devastaciju ovog ekološki osjetljivog područja i može li se regulirati vrijeme kada agencije i njihove grupe mogu posjećivati špilje. Naime, 2016. godine postignut je dogovor s koncesionarom i raskinuta je koncesija za Galebove stijene. Ondašnji gradonačelnik Boris Miletić tada je kazao da je Grad pokrenuo određene postupke i mjere upravo s ciljem očuvanja ne samo uvale Mužilj, nego šireg područja Galebovih stijena. Evo što kažu iz nove gradske uprave.

- Upoznati smo sa situacijom i upravo u cilju što optimalnijeg pristupa rješavanju ovog izazova, uključili smo relevantne sudionike - u kontrolu obilaska špilje uključena je Javna ustanova Natura Histrica s obzirom da je špilja kao zaštićeno područje pod njihovom nadležnosti te je nadležnom ministarstvu odaslan upit o mogućnosti i načinu posjeta i zaštite same špilje. Očitovanje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja još nismo dobili, međutim činjenica je da su pokrenute aktivnosti koje će osigurati da se u narednom periodu iznađe održiv način zaštite i kontrole posjeta špilji s obzirom na znatno veći pritisak u odnosu na raniji period i evidentnu potrebu dodatnog očuvanja lokacije, odgovaraju iz gradske uprave.

Kažu da su koncesijsko odobrenje izdali Puls Events j.d.o.o., koji se bave iznajmljivanjem kajaka, uz izričito upozorenje navedeno u ugovoru da sve korisnike moraju upozoriti da se na lokaciji Galebovih stijena ne postavlja i ostavlja nikakva oprema ili naprave, kao i da su ulazak u špilju i njezino osvjetljavanje zabranjeni. To su aktivnosti zaštite koje je pokrenuo Grad Pula, navode te ističu da Grad tvrtki Pula Outdoor nije izdao koncesijsko odobrenje za ovu lokaciju.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter