Još davne 1818. godine utemeljeno je školstvo na Barbanštini, a proteklih su dana ondje svečano obilježili 200 godina školstva i pripremili izložbu i priredbu za sve sadašnje i bivše učenike i djelatnike škole.
Sama svečanost obilježavanja 200 godina školstva na Barbanštini započela je prezentacijom Lucijana Benkovića, bivšeg učitelja i ravnatelja barbanske škole, autora knjige Barbanska škola. Benković je prezentirao povijesni razvoj školstva, istaknuo promjene koje su se s godinama događale i veliku pažnju posvetio područnim školama koje su djelovale u barbanskim selima. Okupljenim bivšim i sadašnjim učiteljima obratila se ravnateljica Smiljana Vale koja je u svom govoru naglasila da je od 1818. do danas kroz školske klupe prošlo 200 generacija koje su obilježile povijest, život i rad cijelog kraja.
U programu nastupili bivši i sadašnji učenici
Proslava se nastavila u školskoj, sportskoj dvorani, gdje su uz ravnateljicu Vale, okupljene pozdravili barbanski načelnik Dalibor Paus i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Patricia Percan. Pripremljeni program kombinacija je rada i truda bivših i sadašnjih učenika škole i njihovih učitelja. U programu su uživali brojni učitelji, bivši i sadašnji, učenici, roditelji i drugi žitelji Barbanštine. Voditeljska uloga pripala je Nives Trošt, bivšoj učenici škole i voditeljici Literarno-recitatorske sekcije KUD-a Barban. Svojim nastupom svečanost su uljepšale Barbanske mažoretkinje, školski Pjevački zbor, članice Vokalne skupine, predstavnici Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova-područni odjel Barban, učenici prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda sa svojim točkama kao i članovi Literarno-recitatorske i dramske grupe. Nastupili su i članovi KUD-a Barban, mlađa i starija grupa, bivši učenici Leonardo Rojnić i Ivan Licul, Romano Baćac, Zdenko Osip i Milan Rojnić na harmonikama, Crkveni zbor župe Barban, Nevia Kožljan, članice Literarno-recitatorske sekcije KUD-a Barban, a svojim nastupom počastila nas je legendarna grupa Anelidi i poznati pjevač iz Barbanštine Davor Marović.
Od dvorazredne župne škole do osmogodišnje škole
Školstvo na Barbanštini utemeljeno je početkom austrijske vladavine 1818. godine i trajalo je cijelo jedno stoljeće sve do 1918.
Prvo razdoblje barbanske škole datira od utemeljenja 1818., pa do 1875. godine kada je organizirana i radila kao dvorazredna hrvatska župna škola Barban. Od 1875. godine radi kao trogodišnja, trorazredna mješovita hrvatska pučka škola Barban i traje do 1918., odnosno do uvođenja petorazredne talijanske osnovne škole 1922. Naime, raspadom Austro-Ugarske 1918. godine, Istra je došla pod talijansku upravu, pa tako talijanska osnovna škola Barban (Scuola elementare del comune di Barbana d'Istria) postoji od 1923. do 1943. godine.
U kratkom ratnom razdoblju od 1943. do 1945. godine škola u Barbanu nije radila, ali su diljem Barbanštine djelovale hrvatske narodne tzv. partizanske škole. 1945. godine mijenja se nastavni jezik. Umjesto talijanskog, nastava se odvija na hrvatskom jeziku. U školskoj godine 1950./51. četverogodišnja barbanska osnovna škola postaje šestogodišnja. U školskoj godini 1954./1955. šestogodišnja Narodna škola Barban mijenja se u sedmogodišnju, a sljedeće godine (1956.) postaje osmogodišnja. Tek 1959. dobiva naziv Osnovna škola "Jure Filipović" Barban, a pod tim nazivom djeluje do 1991. godine kada mijenja ime u Osnovna škola Barban, da bi ponovo 2010. godine na inicijativu županijske SABA-e vratila školi ime jednog od prvoboraca i organizatora narodnooslobodilačkog pokreta na Barbanštini Jure Filipovića (Zorza) iz sela Frkeči kojeg su Nijemci ubili u prosincu 1944. godine kod sela Glavani.
Prva školska zgrada projektirana je 1935.
Cijelo vrijeme, od utemeljenja do 1924., OŠ Barban radila je u jednoj učionici u zgradi Komunalne palače. Prva školska zgrada projektirana je 1935. i bila na ponos barbanskog naroda. Radilo se u dvije školske zgrade-Donja škola i Gornja škola. Matičnoj barbanskoj školi pripadalo je i nekoliko područnih: PŠ Hrboki, PŠ Grandići, PŠ Petehi, PŠ Prnjani i PŠ Sutivanac. Posljednjih jedanaest godina nastava se odvija u novoj školskoj zgradi. Učenicima je za učenje, igru i sport na raspolaganju dvije tisuće četvornih metara u prizemlju i na katu te 200-tinjak kvadrata u podrumu.
Nova škola ima deset učionica sa svim nastavnim pomagalima, kabinete kemije, hrvatskog jezika, likovne kulture i razredne nastave, knjižnicu s čitaonicom, informatičku učionicu s 13 računala i pristupom internetu, blagovaonicu i kuhinju, sanitarne čvorove, veliku sportsku dvoranu na 400 kvadrata i malu na 50 kvadrata, sa svlačionicama i tuševima. Današnja barbanska škola broji 165 učenika u devet razrednih odjela, ima 38 zaposlenih od čega 24 učitelja i stručnih suradnika. Škola je informatizirana i prilagođena novom dobu.
Uveden je e-Dnevnik, te su klasični, papirnati dnevnici zamijenjeni onima u elektronskom obliku, klasične ploče počele su se zamjenjivati pametnom interaktivnom pločom. Kurikulum se prilagođava potrebama i zahtjevima današnjih generacija, pa od sljedeće godine informatika postaje obavezan predmet u 5. i 6. razredu. U okviru pilot-projekta Istarske županije uvodi se građanski odgoj i obrazovanje kao izvannastavna aktivnost.
Ponosni su na rad učenika i njihovih mentora čiji su rezultati vidljivi na brojnim natjecanjima u znanju i vještinama, na sportskim natjecanjima, na rad Učeničke zadruge "Smokvenjak" i na sudjelovanje u projektu zavičajne nastave s temom "Smokva-kraljica suhozida". Uvedene su mnoge izvannastavne aktivnosti: mladi informatičari, mladi prevoditelji, robotika, učenička zadruga, novinarska grupa, vokalna skupina i zbor, literarno-recitatorska i dramska radionica, mali vrtlari, podmladak Crvenog križa, glazbena radionica, sportska radionica, mali umjetnici, ŠSD Prstenac (nogomet, odbojka, rukomet), glagoljica i vjeronaučna grupa. (Danijela GRGORINIĆ)