pOBJEDA NAD FAŠIZMOM

FOTO / U Pazinu svečano obilježena 80. obljetnica oslobođenja Istre

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Snimila Gordana Čalić Šverko)

(Snimila Gordana Čalić Šverko)


U Spomen domu u Pazinu svečano je obilježena 80. obljetnica oslobođenja Istre, 80. obljetnica pobjede nad fašizmom i Dan Europe. Svečanosti je prethodilo polaganje vijenaca na središnjem spomeniku žrtvama fašizma u Parku Narodnog ustanka.

- Obilježavamo jednu od najvažnijih obljetnica u povijesti čovječanstva - 80. godina pobjede nad fašizmom. Prije 80 godina svijet je ponovo dobio priliku za mir, dostojanstvo i slobodu, poručila je uvodno Ada Damjanac, potpredsjednica Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske i predsjednica Saveza udruga antifašista Istarske županije.

(Snimila Gordana Čalić Šverko) Ada Damjanac (Snimila Gordana Čalić Šverko)

Taj povijesni trenutak, kazala je Damjanac, označio je kraj višegodišnjeg sukoba koji je donio strahote, patnju i razaranje širom svijeta. Pobjeda nad fašizmom nije samo vojna pobjeda, već i moralna i ideološka pobjeda nad totalitarizmom, netolerancijom i mržnjom.

- Dan pobjede nad fašizmom nosi sa sobom duboko značenje i važne lekcije koje se ne smiju zaboraviti. To je dan kada se sjećamo hrabrosti i žrtve milijuna vojnika i civila koji su se borili protiv fašizma i za slobodu svojih naroda. To je dan kada odajemo počast svim žrtvama rata i holokausta, kada se prisjećamo njihove patnje i stradanja, ali i kada slavimo njihovu hrabrost, odlučnost i nepokolebljivu volju za slobodom. Drugi svjetski rat u Istri je odnio velik broj žrtava: 17.000 poginulih, 21.508 deportiranih u koncentracijske logore, 5.565 spaljenih i razorenih kuća i gospodarstava. Sjetimo se naših heroja, naših boraca i partizana koji su vođeni Josipom Brozom Titom izvojevali željenu slobodu, a branitelji je u Domovinskom ratu obranili, poručila je Damjanac.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Damjanac je citirala profesora doktora Igora Jovanovića koji je istaknuo značajnu ulogu istarskih žena koje su na svojim leđima podnijele ogroman teret Drugog svjetskog rata. Ostale su same u razrušenim i spaljenim selima, s malom djecom koju je trebalo prehraniti. Bile su i logistika partizanima, nosile poštu, hranu, odjeću, pomagale ranjenicima. Dugo se Istra spominjala kao crvena zemlja zbog prolivene krvi i zemlja crnih facola, crnih marama koje su nosile udovice. To su bile posljedice užasnog rata. Sve su to izdržale.

- Sjećamo se svih naših heroja, onih koji nisu čekali da povijest dođe do njih, nego su sami postali njeni oblikovatelji. Nismo samo nasljednici tih borbi, mi smo i čuvari tih vrijednosti. Pobjeda nad fašizmom nije samo pobjeda u ratu, ona je pobjeda u srcima svih nas. I danas svijet nije oslobođen tih prijetnji, samo što se one pojavljuju u drugim, perfidnim oblicima vrlo često prikrivenim. Zato je važno da svi zajedno nastavimo nositi tu obavezu s poštovanjem, odlučnošću i hrabrošću, jer mir se mora čuvati kao najdragocjenija stvar u životu. Budimo zajedno da se ratno fašističko zlo nikad više ne ponovi, istaknula je Damjanac.

(Snimila Gordana Čalić Šverko) Suzana Jašić (Snimila Gordana Čalić Šverko)

Gradonačelnica Pazina Suzana Jašić, poručila je kako antifašizam nije floskula.

- Nije fraza za spomenik ili komemoraciju. Antifašizam je civilizacijski minimum. On je temelj suvremenog humanizma. On znači da čovjek vrijedi zato što je čovjek - bez obzira na vjeru, ime, jezik ili boju kože. On znači da smo odgovorni jedni za druge. Da nitko ne smije biti zgažen, pregažen, ignoriran. Mi u Istri, Dalmaciji, cijeloj Hrvatskoj znamo što to znači. Znamo jer su naši nonići i nonice, naši susjedi i preci i pretkinje, ostavljali plug i uzimali pušku. Ne iz osvete, ne iz mržnje - nego jer su vjerovali da život svakog čovjeka ima dostojanstvo, kazala je Jašić, završivši svoj govor pozdravom - Smrt fašizmu, sloboda narodu.

Ivan Bubić, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i državni tajnik Središnjeg državnog ureda za središnju javnu nabavu, posebno se zahvalio svim antifašističkim borcima Drugog svjetskog rata kao i hrvatskim braniteljima Domovinskog rata koji su dali svoj veliki doprinos da živimo u slobodnoj demokratskoj Hrvatskoj.

- Držim da su odjeci 9. svibnja 1945. godine oslobađanja Istre, pobjede nad fašizmom u Europi, od neprocjenjive i beskonačne vrijednosti za svih nas, čitavu Europu i svijet. Sloboda, demokracija i ljudska prava nemaju alternative. U Hrvatskoj se svi građani moraju osjećati kao kod svoje kuće, kazao je Bubić.

(Snimila Gordana Čalić Šverko) Ivan Bubić (Snimila Gordana Čalić Šverko)

U svom obraćanju osvrnuo i se na prijeđeni put hrvatske Vlade u proteklih devet godina, kazavši da se uspješno odgovorilo na sve pa i najveće izazove rješavajući istovremeno i paralelno strateške ciljeve kao što je ulazak u Schengenski prostor i eurozonu uvođenjem eura. Također je naglasio da hrvatska Vlada čini sve da se osigura dinamičniji i efikasniji gospodarski rast i razvoj kako bi se iz istog stvorili uvjeti za kontinuirani rast standarda svih hrvatskih građana.

- Zajedno s vama želimo podijeliti radost izgradnje nove pulske bolnice, dovršetka Istarskog ipsilona, izgradnje druge cijevi tunela Učka kao i početka revitalizacije i modernizacije istarskih željeznica s vjerom u izgradnju pripadajućeg željezničkog tunela, naglasio je Bubić.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Istarski župan Boris Miletić istaknuo je kako je najponosniji župan u Hrvatskoj stoga što mu je drago, kada se obilježavaju obljetnice iz NOR-a, ali i obljetnice iz Domovinskog rata, da su udruge zajedno, i antifašisti i branitelji. Jer i jedni i drugi su imali istu ideju, isti cilj pred sobom. Jedni izboriti se za slobodu, a drugi otići iz svojih domova u Domovinski rat kako bi obranili upravo te granice koje su za vrijeme Drugog svjetskog rata i postavljene.

- Naši branitelji Istrijani su sve to napravili bez ijedne mrlje. Vratili se doma uzdignuta čela, na žalost i tamo je bilo stradali i tamo je bilo ranjenih kao što to u ratu biva, ali mislim da svi skupa moramo biti ponosni i na naše partizane i na naše branitelje. I dok smo zajedno i kad je lipo i kad je grdo, uvijek smo jači. Držimo se jedni uz druge, budimo ponosni na svoju povijest, na svoju tradiciju, i na Proštinsku bunu i na Labinsku republiku, i na NOR i na Domovinski rat i prenesimo to na mlađe, poručio je Miletić.

(Snimila Gordana Čalić Šverko) Boris Miletić (Snimila Gordana Čalić Šverko)

Povelje

Članicama i članovima udruga antifašista i antifašističkih boraca s područja Istarske županije, dodijeljena su priznanja Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske za dugogodišnju aktivnost i promicanje antifašizma. Povelje su dobili Severino Franković, Romano Božac, Edo Jerman, Edi Andreašić, Milan Antolović, Boris Siljan, Branko Oplanić, Adriano Ruiba, Mirko Bulić, Franjo Frančula, Davor Šerović, Ratko Lorencin, Bruno Koraca, Šime Perica, Vinko Golčić, Zlatko Benažić, Željko Grabar, Darko Jakus, Dejsi Okmaca, Anđelka Sloković, Janja Strossmayer. Onima koji nisu bili nazočni uručit će se naknadno, a to su Arduino Matošević, Luka Radojičić, Rino Černac, Livio Blašković, Laura Kešac, Feručo Jugovac, Ivan Mišković, Rudolf Frančula, Anton Dobrovič i Atilio Drandić.

U sklopu svečanosti nastupili su Limena glazba Pazin, zborovi Roženice i Praksa te sestre Meden. Izvedbom Mantinjade predstavili su se Roko Vlačić i Nikola Lučić Jozak, učenici 7. razreda OŠ Vladimira Nazora iz Krnice.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter