Golf igralište u talijanskom Gradu
Na dvije panel-rasprave, u kojima sudjeluju predstavnici nadležnih ministarstava i pojedinih realiziranih i planiranih projekata, obradit će se aktualne teme trenutačnog razvoja i poslovanja te predstaviti ciljeve kojima Hrvatska teži
U Hrvatskoj se planira izgraditi 30 visokokvalitetnih igrališta za golf do 2030. godine, dok ih danas imamo šest i to četiri centra za golf i sedam vježbališta. Golf je danas globalno popularan s procijenjenih 60 milijuna igrača i 32 tisuće igrališta u svijetu, koji su postali sastavni dio turističke ponude svih razvijenih zemalja. "Novosti u realizaciji golf projekata u Hrvatskoj" tema je i ovogodišnje 4. Konferencije o golf turizmu koja će se održat u hotelu Parentium u Poreču 3. lipnja.
U Poreču golf igralište
Konferencija se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i ostalih nadležnih ministarstava Vlade RH, Središnjeg državnog ureda za šport, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatskog olimpijskog odbora, Udruge gradova, Grada Poreča i Općine Funtana. Partneri su Turistička zajednica Istarske županije, Turistička zajednica Grada Poreča, Turistička zajednica općine Funtana, Hrvatski golf savez, Istarski golf savez, Golf klub Parentium, Institut za turizam i Udruga hrvatskih putničkih agencija (UHPA). Organizator je D.S. Golf, partner u organizaciji je Julius Rose, a predsjednik organizacijskog odbora je Dražen Slamar.
Cilj je informiranje i edukacija svih zainteresiranih o jednom od najkonkurentnijih i najprofitabilnijih oblika turizma u svijetu.
- Akcijski plan razvoja golf ponude izrađen je 2017. godine i zasniva se na Strategiji razvoja hrvatskog turizma do 2020. godine, u kojoj je golf označen jednim od važnijih hrvatskih turističkih proizvoda. Glavnim mjerama u provođenju Akcijskog plana predviđeno je održavanje konferencija za golf. Prošle su godine održane dvije konferencije. U 2019. godini planiramo organizirati tri konferencije: u travnju je konferencija održana u Opatiji, a pred nama su konferencije u Poreču i Zaprešiću. Konferencije se održavaju na lokacijama budućih igrališta za golf, istaknuo je Dražen Slamar, autor konferencije.
Olakšavanje investicija
Konferencijom se želi približiti ovako atraktivan i profitabilan sektor turizma i sporta kako javnosti tako i svim dionicima uključenim u razvoj golfa. Svrha je i obrazovanje administracije od državne do lokalne razine o pojedinim aspektima golfa, kako bi se ubrzali procesi izdavanja potrebnih rješenja, dozvola i drugih poslova potrebnih za izgradnju igrališta za golf i privlačenje investitora.
Tema konferencije iznimno je atraktivna i za hrvatski sport, inovativna je, godinama pobuđuje veliko zanimanje šire javnosti te revitalizira sportski turizam i hrvatsko gospodarstvo putem sporta, okuplja mnoga ugledna imena hrvatskih sportskih i turističkih djelatnika i gospodarstvenika. Sudionici imaju mogućnost interakcije i razmjene iskustava s turističkim liderima i stručnjacima za golf.
Programom je planirano nekoliko edukativnih predavanja najkompetentnijih stručnjaka iz Hrvatske i inozemstva. Na dvije panel-rasprave, u kojima sudjeluju predstavnici nadležnih ministarstava i pojedinih realiziranih i planiranih projekata, obradit će se aktualne teme trenutačnog razvoja i poslovanja te predstaviti ciljeve kojima Hrvatska teži.
Primjeri dobre prakse
- U travnju je, dakle, održana vrlo uspješna konferencija u Opatiji. U prvom dijelu konferencije predstavili smo trenutačne aktivnosti u razvoju pojedinih projekata, posebno u Primorsko-goranskoj županiji (Mali Lošinj, Brseč). Putem panel-rasprave predstavili smo intenzivne aktivnosti nadležnih ministarstava na olakšavanju realizacije golf projekata, rekao je nadalje Slamar.
U drugom dijelu konferencije predstavljene su izvanredne informacije od vrhunskih stručnjaka za golf iz Portugala i Slovenije. Tako je direktorica golfa u portugalskoj Turističkoj zajednici Algarvea Maria Manuela Delgado de Silva, predstavila golf destinaciju Algarvea, koja sa svojih 40 igrališta već tri godine zaredom drži titulu najbolje destinacije za golf u svijetu! Poznati slovenski menadžer Marko Božić, koji je 25 godina upravljao igralištima za golf na Bledu i u Lipici, predstavio je poslovanje igrališta za golf i razvoj golfa u Sloveniji. Održana konferencija, ali i najavljene konferencije u 2019. godini zasigurno će doprinijeti afirmaciji golfa u Hrvatskoj, donijeti novitete u domaćoj regulativi i najnovije informacije o aktualnim golf projektima, ponuditi atraktivan benchmarking s regijom te odlične stručne rasprave o tome kako razvijati golf u Hrvatskoj.
Očekivani učinci na turizam regije
Konferencija u Poreču koncipirana je u dva dijela. U prvom će se dijelu kroz tri stručna predavanja ukazati na očekivane učinke realizacije kompleksa za golf na turizam regije, gospodarski rast i ostale doprinose lokalnoj zajednici. U prvoj panel-raspravi nadležne će osobe ministarstava i lokalne zajednice predstaviti značajne aktivnosti ministarstava i Vlade s ciljem brže i lakše realizacije golf projekata.
U drugom dijelu konferencije predstavit će se pozitivni primjeri kojima Hrvatska teži: odlična poslovanja igrališta za golf u Savudriji (Hrvatska), u gradu Grado (Italija) te destinaciji Belek/Antalya (Turska). U panel-raspravi turistički stručnjaci i stručnjaci za golf ukazat će na najvažnije i najhitnije postupke kako bi dostigli željene ciljeve.