GORUĆI KOMUNALNI I EKOLOŠKI PROBLEM

FOTO / GOLEMO ILEGALNO ODLAGALIŠTE NA VODNJANŠTINI: Tu se godinama gomilaju sve vrste otpada i opasnog azbesta. Grad Vodnjan naložio vlasniku parcele uklanjanje i sanaciju, pa će POSTAVITI KAMERE TE ZATVORITI PRILAZNU CESTU

Smeće se ovdje gomila već barem dvije godine, a možda i tri. Ovo je katastrofa i pitamo se što će biti ako se ta praksa nastavi, upozorava jedan mještanin * Vlasnik je upozoren da ukoliko ne izvrši naredbu o uklanjanju u roku od 15 dana od primitka rješenja, ista će biti izvršena od strane Grada Vodnjana na njegov trošak, poručuju iz Grada Vodnjana

| Autor: Marcello ROSANDA


Ogromno divlje odlagalište smeća između Vodnjana i Juršića, točnije u selu Majmajola, godinama je jedan od gorućih komunalnih i ekoloških problema na tom području. Naime, na desetke kubika raznolikog otpada zatrpale su nepregledno polje i obližnju valu, a revoltirani mještani već godinama čekaju na reakciju nadležnih. Pri samom pogledu na površinu odlagališta, slobodna procjena ukazuje na približno 600 kvadrata nagomilanog otpada svih vrsta, pa i opasnog azbesta.

"Ovdje ima svega, od azbestnih krovova do ponajviše građevinskog materijala iz okolnih vila u izgradnji. Ne znamo kome da se obratimo i kako da to zaustavimo. Smeće se ovdje gomila već barem dvije godine, a možda i tri. Međutim, nikada nije bilo baš ovako. Ovo je katastrofa i pitamo se što će biti ako se ta praksa nastavi", kaže nam jedan od mještana.

Divlje odlagalište pored Majmajole

Nelegalno odlaganje otpada i građevinskog materijala već se desetljećima događa u gotovo svim naseljima na području grada Vodnjana, ali i šire, diljem cijelog Poluotoka. Razlog je uvijek isti, te sudeći po dosadašnjoj praksi, radi se o pripremi apartmana i kuća za odmor za nadolazeću turističku sezonu. Kako bilo, kad je riječ o Majmajoli, a nakon dojave građana koji su nam poslali i fotografije, obratili smo se Gradu Vodnjanu.

Vlasniku rok 15 dana

"Po izlasku komunalnog redara sastavljen je zapisnik, te je izdano rješenje kojim se nalaže vlasniku zemljišta uklanjanje i sanacija ilegalno odbačenog otpada. Također, vlasnik je upozoren da ukoliko ne izvrši naredbu o uklanjanju u roku od 15 dana od primitka rješenja, ista će biti izvršena od strane Grada Vodnjana na trošak vlasnika. Po uklanjanju i sanaciji ilegalnog deponija izvršiti će se radnje sa ciljem onemogućavanja daljnjeg onečišćavanja predmetne lokacije - postavljanje kamera i znakova upozorenja, te zatvaranje prilazne ceste", poručili su iz Grada Vodnjana, dok mještanin s početka priče upozorava da je krajnje vrijeme da se nešto konkretno poduzme.

"Tabla o zabranjenom odlaganju otpada postoji oduvijek. U nazad par godina nije bilo tako strašno, no otkad su se počele graditi vile u Majmajoli, vidjeli ste i sami na što liči. Tamo se nakotilo pantigana i bit će leglo zaraze, ako već i nije", kaže nam mještanin.

Obratili smo se i predsjednici Zelene Istre Ireni Burbi koja nam je potvrdila da takvih nelegalnih odlagališta ima mnogo, te da im na Zeleni telefon svakodnevno stižu brojne prijave divljih odlagališta otpada kojih je zadnjih godina sve više unatoč sve većem broju reciklažnih dvorišta, individualnih kanti za odvajanje otpada, letaka, brošura, edukacija, pa i medijskog prostora u kojem se sve više priča o važnosti održivog gospodarenja otpadom.

Irena Burba (Snimio Milivoj Mijošek)

"Čak 37 posto prijava na Zelenom telefonu se odnosi na kategoriju otpada. Sva odlagališta nastaju po sličnom modusu operandi - od onih neciviliziranih i lijenih kojima je lakše iskrcati sve u obližnju šumu do takozvanih obrta za prijevoz i zbrinjavanje otpada koji po povoljnim cijenama preuzimaju otpad od građana i raznih obrta, te onda prodaju što se da prodati i ostalo iskrcavaju u šumu pa zarađuju na tome - do druge varijante kada građevinski obrt ili, primjerice, keramičar naplaćuje svoju uslugu i u to uračuna uslugu zbrinjavanja građevinskog otpada, što je i njihova obaveza, ali radi 200 kuna zarade otpad bacaju u šumu", kaže Burba.

Nužan efikasniji sustav

"Putem Zelenog telefona zagovaramo efikasniji sustav gospodarenja otpadom, te jasne sankcije za one koji se drznu raditi tako nešto na račun okoliša, društva i proračuna nas građana, budući da sve sanacije plaćaju građani putem proračuna jedinice lokalne uprave gdje se odlagalište nalazi", poručuje Burba.

Divlje odlagalište pored Majmajole

Napominje da, prema Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, jedinica lokalne uprave i samouprave dužna je na svom području spriječiti odbacivanja otpada na način suprotan zakonu, te ukloniti tako odbačen otpad.

"Za provedbu je nadležna osoba koja obavlja poslove službe nadležne za komunalni red jedinice lokalne samouprave. Na slikama se, osim građevinskog i komunalnog otpada, vide i azbestne ploče koje spadaju u kategoriju opasnog otpada, pa se nadamo da će Grad Vodnjan poduzeti hitne mjere", ističe Burba i najavljuje da će poslati Gradu Vodnjanu poslati prijavu. "Tek ukoliko ne reagiraju, prijave prosljeđujemo Državnom inspektoratu, Inspekciji zaštite okoliša", zaključuje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter