U OKOLICI ROVINJA POJAVIO SE VEĆI BROJ STRVINARA

ČAGLJEVI NEMILOSRDNO POKLALI JANJAD u stadu Romana Fola - posljednjeg rovinjskog stočara

| Autor: Mirjan RIMANIĆ
(M. RIMANIĆ)

(M. RIMANIĆ)


Na Folovoj stanciji čagljevi su samo ove godine zaklali 31 janje i 20 ovaca * Stancija se prostire na oko 30 hektara i cijela je ograđena žicom, ali čagljevi se provuku ispod žice * Lovci ulažu u uzgoj zečeva i fazana koje potom puštaju u lovište. Nažalost, time ne povećavaju fond divljači već ispada da proizvode hranu za čagljeve

Čagljevi ovog ljeta često napadaju stado ovaca Romana Fola na Stanciji "Sure stine" nedaleko Rovinjskog Sela. Posljednji se napad dogodio preksinoć kada mu je čagalj zaklao još jedno janje. "Ovo se više ne može izdržati", kaže ozlojeđeni Folo koji na svojoj stanciji drži 85 ovaca. Došlo je vrijeme, kaže, da tražim pomoć od bilo koga tko mi može pomoći jer ja više ne znam kako ću dalje. Ovakvo je stanje neodrživo, jada se Folo. 

Čagalj ovcu pojede na mjestu

Ove su se godine čagljevi u okolici Rovinja pojavili u većem broju i nemilosrdno napadaju janjce, a kada nema janjaca napadaju ovce. Na Folovoj stanciji čagljevi su samo ove godine zaklali 31 janje i 20 ovaca. Lani, kaže Folo, nije bilo štete na ovcama, ali je ipak mu nestalo šest janjaca. Pitamo ga kako zna da su nestalu janjad odvukli čagljevi?

- Nemam susjeda, svi koji u blizini imaju pse, drže ih vezanima. Čagalj napada janje tako da ga zakolje, odvuče u šumu i tamo pojede, a ovcu, koja je velika, ne može odvući nego je zakolje i pojede na mjestu na kojem je zaklana, pripovijeda Folo, pokazujući nam mjesto na kojem mu je čagalj zaklao ovcu. Bliski susret s čagljem Folo je imao preksinoć oko 20.15 sati.

- Počelo se škurit. Kad sam pobira ovce dvije su zaostale, a kad sam im se približio nasuprot njima ugledao sam čaglja. Nije bio brek u to sam sto posto siguran, kaže Folo.

Stancija "Sure stine" prostire se na oko 30 hektara i cijela je ograđena žicom, ali to čagljevima ne predstavlja nikakvu prepreku, oni se provuku ispod žice i onda napadaju stado. 

Najveće stado na Rovinjštini 

- Nemam se komu se obratiti. Tražim pomoć od lovačkog društva i ne znam kako dalje. Od ovog stada moj sin živi i to je jedino tako veliko stado na području Rovinja. Osim nas nitko u ovom kraju nema toliko ovaca. Mi se mučimo s ovcama da bi na kraju hranili čagljeve, od toga nemamo ništa, kaže Folo. Ovce su mu osigurane protiv treće osobe, ali da bi dobio odštetu od osiguranja procedura je, dodaje, "da te bog sačuva". Nikada od države na ime štete nije dobio nikakve novce jer, kaže, nema zakonske osnove.

- Čagalj nije zaštićen, on je štetočina, a da je kojim slučajem zaštićen kao vuk, to je druga stvar, onda bi se nešto dobilo. Znam da ljudi dobivaju 400 kuna po ovci ili janjetu, ako im ih vuk zakolje. Vuk je zaštićen i ne smije ga se ustrijeliti. Čagalj je štetočina i čini štetu onima koji imaju ovce. Ja se naprosto ne mogu boriti s čagljevima i nemam nikakve mogućnosti zaštititi svoje stado. Ne znam kako dalje, javio sam se lovačkom društvu u Rovinju, oni sve to znaju, ali pitanje je ča moru poduzet. Ne smije se koristiti puška, ne smije se koristiti otrov protiv zvijeri pa mi ne preostaje drugo nego da lajem na čaglja kao što on laje na ovce. Meni, ako se tako nastavi ne preostaje drugo ne da rasprodam stado, kaže Folo, očajan jer zna da bi nešto trebalo poduzeti, ali ni sam ne zna što, niti kako. Ovako dalje nema smisla jer uzgajati ovce da bi se njima hranili čagljevi njemu i njegovoj obitelji ne donosi nikakve koristi već samo ogromnu štetu. 

Udovičić: Čagalj je pokorio Istru 

- Čagalj je divljač koje se povremeno pojavljuje na našem terenu i zato ga u lovno-gospodarskoj osnovi imamo kao prolaznu divljač, kaže Franko Udovičić, predsjednik Lovačkog društva "Rovinj". Lovci, dodaje, čine ono što mogu, a to je da kada im se za to ukaže prilika ustrijele koju jedinku i time sprečavaju povećavanje broja čagljeva na ovom terenu. Čagalj je divljač koja ima veliki radijus kretanja pa se čagljevi koji se kreću i područjem Stancije "Sure stine" kreću vrlo širokim područjem. Prostorom prema Balama i prema Puli, gdje ih prema Udovičićevim informacijama ima više nego na Rovinjštini.

- U zadnje vrijeme čagalj je pokorio Istru, decidiran je Udovičić, a postao je i problem u cijeloj Hrvatskoj. Osim na ovcama, čagalj veliku štetu nanosi i drugoj divljači. Lovci se godinama trude i velike novce ulažu u uzgoj zečeva i fazana koje potom puštaju u lovište. Nažalost, time ne povećavaju fond divljači već ispada da proizvode hranu za čagljeve.

- U ovom slučaju komisija će izaći na teren pogledati tragove i donijeti rješenje. Kao i u svim sličnim slučajevima Lovačko društvo "Rovinj" će oštećenom izaći u susret. Najprije kroz nabavu i isporuku električnih pastira, ali i nadoknadit će se počinjena šteta. Tako ćemo i Folu nastojati pomoći, kaže Udovičić, dodajući kako je zemlja zapuštena, ne obrađuje se i zarasta u šikaru i šumu što je pogodno stanište i za čagljeve. Nažalost, Romano Folo ostao je jedini stočar na Rovinjštini, a te nesretne zvijeri dolaze ovamo, jer jedino ovdje imaju što loviti, zaključuje Udovičić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter