(Snimio Milivoj Mijošek)
Puna tri i pol desetljeća protekla su otkako je te 1991. godine s kanfanarskog sajmišta upućen javni apel da je istarski vol, kastrat istarskog goveda, pred izumiranjem. Bila je to prva Jakovlja, a danas, 35 godina kasnije, situacija je znatno povoljnija.
Impresivan istarski vol, koji je ujedno i najveći kopneni sisavac u Europi, može doseći i do 1.300 kilograma i više, a iako ga mnogi od milja zovu boškarin, to je zapravo naziv za istarsko govedo, dok je istarski vol, koji je godinama pomagao istarskim poljoprivrednicima u teškim radovima obrađivanja nasada i njiva, zapravo kastrirani bik. A u čast ove plemenite životinje, koja danas doduše više ne radi u polju, ali je neizostavni dio istarskog identiteta, ove subote, 26. srpnja, u Kanfanaru se održava 35. po redu Jakovlja, smotra istarskog vola.
(Snimio Milivoj Mijošek)
- Jakovlja zapravo simbolizira 35 godina našeg doprinosa i borbe za opstanak istarskog vola i istarskog goveda općenito na ovim prostorima. Nismo bili sami u toj borbi - tu svakako valja istaknuti Savez uzgajivača istarskog goveda, Istarsku županiju, neke istarske saborske zastupnike koji su dali svoj doprinos, te je zahvaljujući svim tim naporima danas situacija bitno drugačija. Broj grla istarskog goveda je višestruko veći u odnosu na početke, a i broj volova je bitno veći. Sjećam se Jakovlja na kojima nismo mogli skupiti ni desetak grla za smotru, a danas na Jakovlju donosimo selekciju 20 najboljih i najreprezentativnijih grla, rekao nam je Sandro Jurman, načelnik Općine Kanfanar, kojeg smo upitali kakvo je danas brojčano stanje u Istri.
Prema podacima kojima raspolaže, ističe nadalje, samo volova je tridesetak, dok su oni morali raditi selekciju od njih 26 koji su se prijavili.
(Arhiva Glasa Istre)
- Valja naglasiti da sva grla koja dođu na smotru Jakovlju, dobiju poticaj od Istarske županije u iznosu 1.000 eura i od Općine Kanfanar u iznosu 400 eura te time uzgajivači mogu pokriti troškove uzgoja vola. Jer, uzgoj istarskog vola je ekonomski neisplativ, on je služio isključivo kao radno govedo, za što danas nema potrebe. Vjerujem da ćemo zajedno, osobito sada u suradnji s Istarskom županijom, uspjeti uzgoj vola očuvati i za buduća vremena, iako valja napomenuti da su uzgajivači sve stariji i da će trebati pokretati neke programe kako bi se mladi uzgajivači animirali da se upuste u tu avanturu i da spasimo istarskog vola. Kao specifičnost ovogodišnje Jakovlje bih istaknuo da treći ili četvrti put imamo i jedno grlo izvan konkurencije, iz Primorsko-goranske županije, točnije s otoka Krka. Kroz defile, kao i kroz prezentaciju oranja, mislim da ćemo posjetiteljima uspjeti prezentirati puno odlika te pasmine i ono čemu je nekad služilo to radno govedo, i vjerujem da će to svima biti atraktivno, najavio je načelnik.
Na smotri će tako i ove godine utvrditi najteže, izabrati najljepše i najposlušnije istarske volove, a ono što je važno napomenuti da se u kategoriji najljepšeg vola prije svega gleda izvornost pasmine, kao i sve ostale komponente koje mora jedan vol zadovoljiti da bi ponio jednu takvu titulu.
- U kategoriji poslušnosti - volovi će se pratiti cijelo vrijeme od dolaska u Kanfanar, na vaganju i tako dalje. Jer, upravo činjenica da se danas s tim volovima ne radi sigurno da nisu kao nekada kad su »na švik i besidu« pratili svog gospodara, ali ti naši vrijedni uzgajivači u velikom dijelu baštine stare običaje u »odgoju« volova, kaže Jurman.
A koji će vol ponijeti ove laskave titule, odlučit će žiri sastavljen od stručnjaka iz Agencije za ruralni razvoj Istre (AZRRI), iz selekcijske službe kao i uzgajivača koji ne sudjeluju sa svojim volovima na smotri. Uzevši sve rečeno u obzir, zanimalo nas je koliko je težak prosječan vol koji dolazi na Jakovlju.
- S obzirom da najteži vol već nekoliko godina ima oko 1.300 kilograma, težina volova se kreće od 700 - 800 kilograma pa do 1.300. U dogovoru s uzgajivačem čiji je vol višegodišnji pobjednik u kategoriji najtežeg vola, dogovoreno je da će ove godine taj vol posljednji put sudjelovati na Jakovlji, čime ćemo dati šansu i ostalim uzgajivačima da konkuriraju u toj kategoriji, kaže Jurman.
(Snimio Milivoj Mijošek)
Sam program ovogodišnje Jakovlje počeo je već u ponedjeljak šetimanom od Jakovlje te je tako u ponedjeljak svečano otvorena »Kanfanarska butiga« s lokalnim proizvodima, suvenirima i radovima lokalnih umjetnika, u utorak se u sklopu programa »Ljeto na Limu« održao »Piknik na brodu«, a u srijedu je održana Jakovlja za djecu u Parku istarskog vola.
Danas u 19 sati je u Galeriji Malenica otvorenje izložbe »Retrospektiva Jakovlje kroz stare plakate« te u petak u 19 sati na igralištu u Kanfanaru Susret generacija Nogometnog kluba Kanfanar, a od 20 sati u Parku istarskog vola pub kviz »Boškarin«, za koji se zainteresirane ekipe (do šest članova) mogu prijavite na e-mail [email protected].
U subotu već od jutra Jakovlja se budi uz kotače i pljočke - u 9 sati starta rekreativna biciklijada u dužini od tri kilometra (okupljanje je u 8.30 sati na Placi), kao i turnir u pljočkanju. U sklopu Jakovlje održat će se sveta misa u kanfanarskoj crkvi sv. Silvestra, a posjetitelji će imati priliku razgledati izložbu istarskih suvenira uz kanfanarsku Placu.
Glavni dio programa starta u 18 sati. U Parku istarskog vola u svečanoj povorci prodefilirat će 20 moćnih boškarina, a posebno je zanimljiva i demonstracija kako se nekada oralo. I naravno - stručni žiri će odabrati koji će boškarin tj. istarski vol ponijeti titule najljepšeg, najtežeg i najposlušnijeg.
Nakon završetka smotre, večer se nastavlja uz zabavu i koncertni program u kojem nastupaju Željko Bebek i Fun Box band.