(Snimila Gordana Čalić Šverko)
U povodu tridesete godišnjice genocida u Srebrenici, u organizaciji Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj, Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Istarske županije i Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Buzeta, pod pokroviteljstvom Grada Buzeta, u Narodnom domu postavljena je izložba fotografija i održana promocija monografije Velije Hasanbegovića pod nazivom "Potočarske sjene" te kapitalnog izdanja "Genocid nad Bošnjacima - Međunarodnopravna analiza" autora prof. dr. Enisa Omerovića.
Agresija na Bosnu i Hercegovinu, ostavila je iza sebe razorne posljedice: masovna ubojstva civila, silovanja, protjerivanja, mučenja, glad, razaranje ekonomije i infrastrukture, uključujući bolnice, škole, bogomolje i kulturno historijske spomenike... navodi se u tekstualnom dijelu monografije "Potočarske sjene" kojeg potpisuje Nihad Kreševljaković. No, najstrašniji simbol tog rata ostaje genocid u Srebrenici gdje je u julu 1995. godine, u svega nekoliko dana, pred očima svijeta ubijeno 8.372 muškaraca i dječaka, ističe se u monografiji čije fotografije i dizajn potpisuje Velija Hasanbegović, jedan od najistaknutijih bosansko-hercegovačkih fotografa, umjetnik čije je stvaralaštvo neraskidivo povezano s kolektivnim sjećanjem, traumama i opomenama na ratne strahote devedesetih godina.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
- Njegova fotografija nije puki estetski izraz, već duboko emotivan i povijesno angažiran medij koji nastoji ovjekovječiti ne samo prizore prošlosti, već i osjećaje onih koji su preživjeli i onih koji su nestali. Njegova posvećenost najtežim trenucima bosanskohercegovačke prošlosti, uključujući i genocid, postavila ga je kao jednog od najvažnijih svjedoka našeg vremena, zapisao je Nihad Kreševljaković.
Premijerno je u Buzetu održana i promocija kapitalnog izdanja "Genocid nad Bošnjacima - Međunarodnopravna analiza" autora prof. dr. Enisa Omerovića. Nakladnik je Bošnjaci zajedno! - Nacionalna koordinacija Bošnjaka u Hrvatskoj, glavni urednik Filip Mursel Begović, a izvršni urednik Mahir Sokolija. Recenzenti su prof.dr. Vedad Gurda, prof. dr. Ajdin Huseinspahić i doc.dr. Sedad Dedić. Projekt je financiran sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Republike Hrvatske pod pokroviteljstvom zastupnika bošnjačke nacionalne manjine u Hrvatskom saboru Armina Hodžića. U Buzetu je promocija održana u ponedjeljak naveče, u utorak u Labinu, a u srijedu će u Umagu.
Riječ je o originalnom pravnom istraživanju koje na autentičan način otvara i portretira suptilna pravna pitanja i dileme, nastale uslijed nepostojanja ranijih doktrinarnih stajališta i sudske prakse, a koje su se pojavile pred nadležnim vijećima ICJ-a i ICTY-a u postupcima pokrenutim povodom zločina genocida što su ih 1995. godine počinili pripadnici Vojske RS-a i MUP-a RS-a nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice, zapisao je jedan od recenzenata prof dr. Vedad Gurda.
- Pamtit ću Buzet i Istru po danu kada sam prvi puta ugledao svoju knjigu koja je netom izišla iz tiska, istaknuo je uvodno na buzetskoj promociji prof.dr. Enis Omerović. Kazao je kako je knjiga rezultat njegovog višegodišnjeg rada i istraživanja.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
- Započeo sam publikaciju od definicije, od spoznaje što je genocid, do poricanja genocida, do opasnosti njegova negiranja i poricanja i do naše zajedničke borbe protiv te pošasti, protiv toga retrogradnog fenomena kojeg sve više i sve češće svjedočimo ne samo u Bosni i Hercegovini, već i na našim prostorima. Genocid je zločin nad zločinima, kažu da je to najgori međunarodni zločin s najrazornijim posljedicama po ljudsku skupinu, odnosno po ljudsko društvo. Pozivam na odgovornost u svojoj knjizi ne samo pojedinaca, već i države i međunarodne organizacije. Bavim se međunarodnim pravom i iz tog aspekta prilazim ovoj materiji genocida nad Bošnjacima Bosne i Hercegovine, naglasio je Omerović.
Na promociji publikacija govorili su Damir Kajin, gradonačelnik Buzeta, te Muhamed Muratagić, predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Istarske županije. Filip Mursel Begović, voditelj Bošnjačkog medijskog centra, predstavljajući u Buzetu izložbu fotografija i monografiju "Potočarske sjene", naglasio je da se ova manifestacija smatra programom kulture sjećanja koje nema bez književnosti, bez likovne i filmske umjetnosti