(Foto PU istarska)
Budući da su vremenske prilike sve povoljnije, sve više građana i turista koristi električne romobile kao prijevozno sredstvo. Kako bi njihovo sudjelovanje u prometu bilo što sigurnije i kako bi se izbjegle nesreće, potrebno se s vremena na vrijeme prisjetiti prometnih pravila koja reguliraju sudjelovanje ove kategorije sudionika u prometu.
Električni romobili koji smiju sudjelovati u prometu
Ne mogu svi električni romobili sudjelovati u prometu na hrvatskim prometnicama i o tome bi roditelji, ali i svi drugi koji kupuju romobile trebali voditi računa. Prejaki i prebrzi romobili su zabranjeni i u slučaju vožnje takvim prijevoznim sredstvom, građanima prijeti novčana kazna od 130 eura.
Sudjelovanje u prometu dozvoljeno je električnim romobilima s motornim ili električnim pogonom bez sjedećeg mjesta, čiji radni obujam motora nije veći od 25 cm³ ili čija trajna snaga elektromotora nije jača od 0,6 kW i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 25 km/h.
Apeliramo na roditelje da prilikom kupnje romobila provjere njegove specifikacije te da ne kupuju romobile koji ne mogu sudjelovati u prometu. Također podsjećamo da električnim romobilima ne smiju upravljati djeca, odnosno osobe mlađe od 14 godina.
Korištenje zaštitne kacige
Vozači romobila, bez obzira na godine starosti, na glavi moraju nositi zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje.
Podsjećamo da je na području Policijske uprave istarske u posljednje vrijeme evidentirano nekoliko prometnih nesreća, u kojima vozači romobila nisu nosili zaštitnu kacigu te su u nesrećama zadobili teške ozljede glave.
Površine po kojima se romobili mogu kretati
Vozači električnih romobila dužni su se kretati biciklističkom stazom, a u slučajevima kada biciklistička staza ne postoji, tada se trebaju kretati nogostupom, odnosno površinama namijenjenim za kretanje pješaka te zonama smirenog prometa.
Vozači romobila prilikom kretanja na nogostupu i pješačkim zonama, moraju voditi računa o sigurnosti pješaka, smanjiti brzinu kretanja prilikom nailaska na pješake te zvučnim znakom koji je obavezan uređaj na romobilu, prethodno upozoriti pješake na svoj nailazak.
Sudjelovanje električnim romobilom u prometu
Romobilom ne smije upravljati osoba koja u organizmu imaš više od 0.5 promila, koja je pod utjecajem droga ili pod utjecajem lijekova koji utječu na sposobnost vožnje.
Na električnom romobilu može se prevoziti samo osoba koja upravlja tim vozilom. Mora upravljati romobilom tako da se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu, a osobito ne smije skidati istodobno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu.
Noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti vozači električnih romobila moraju biti označeni reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom. Također mora noću i danju u uvjetima smanjenje vidljivosti na električnom romobilu biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani.
Također podsjećamo da vozač električnog romobila ne smije ostaviti romobil bez nadzora na prometnim površinama za kretanje vozila i pješaka, već samo na za to posebno uređenim i označenim mjestima.
Preventivne i represivne aktivnosti policije
Pozivamo sudionike u prometu da radi svoje sigurnosti i radi sigurnosti drugih poštuju prometne propise. Policija će provoditi nadzor sudjelovanja vozača električnih romobila u prometu, a sve u cilju sprječavanja stradavanja ove ranjive skupine sudionika u prometu.
Osim nadzora, policija provodi i preventivne aktivnosti, kojima je cilj upoznati mlade s prometnim pravilima koja reguliraju sudjelovanje električnih romobila u prometu. Naime, mlađe generacije češće koriste električne romobile kao prijevozno sredstvo te stoga policija nastoji kroz svoje aktivnosti upozoriti na opasnosti koje prijete u prometu.
Djelatnici Postaje prometne policije Pula-Pola proteklih tjedana održali su predavanja učenicima viših razreda osnovnih škola, kao i učenicima srednjih škola, s obzirom da osobe mlađe od 14 godina ni ne smiju voziti električne romobile.
Jučer su policijsku postaju posjetili učenici osmog razreda Osnovne škole Šijana te im je policijska službenica Leonarda Bogović pojasnila kakve električne romobile mogu voziti i po kojim površinama se trebaju kretati. Naglasila je da na glavi obavezno trebaju imati kacigu, kao i da ne smiju koristiti slušalice na oba uha jer na taj način ne mogu čuti niti u potpunosti doživjeti promet oko sebe.
Nakon edukativnog predavanja učenici su u dvorištu policijske postaje razgledali policijske automobile i motocikle koje policija koristi te su saznali nešto više o odgovornosti policijskog poziva.