(Arhiva Glasa Istre)
Međunarodni dan muzeja (IMD) održava se svake godine 18. svibnja ili oko njega. Događaj ističe specifičnu temu koja se mijenja svake godine odražavajući relevantnu temu ili problem s kojim se muzeji suočavaju na međunarodnoj razini. IMD pruža priliku muzejskim stručnjacima da se susreću s javnošću i upozore je na izazove s kojima se muzeji susreću, te podiže svijest o ulozi muzeja u razvoju društva.
Prvi Međunarodni dan muzeja održan je 1977. godine. Osnovan je nakon usvajanja rezolucije o stvaranju godišnje manifestacije "s ciljem daljnjeg objedinjavanja kreativnih težnji i napora muzeja i skretanja pozornosti svjetske javnosti na njihovu djelatnost".
Diljem svijeta 48. Međunarodni dan muzeja, 18. svibnja 2025. godine, obilježit će se pod temom "Budućnost muzeja u vremenu brzih promjena".
Za tu prigodu odabrali smo predstaviti nekoliko muzeja u Istri koji su svojim postavom zanimljivi i neobični.
Ovo je definitivno jedan od zanimljivijih i neobičnijih muzeja u Istri, otvoren 2018. godine u Puli. Muzej svakodnevice i dobrih uspomena interaktivni je multimedijalni muzej. Prikazuje život stanovnika Pule od početka pedesetih do kraja osamdesetih godina prošlog stoljeća. Koncipiran je u tri cjeline: ulica, trg i stan.
Autori su pokušali pokriti svako sjećanje i vid života od 50-ih do kraja 80-ih godina barem s nekom sitnicom. Ovaj je muzej drugačiji od ostalih, tu se svaki ormar i ladica otvaraju, sve se može dirati.
Muzej je otvoren u prostoru nekadašnje kultne slastičarnice "Kod Mađara".
Iza vrata Muzeja narodnih glazbala u Završju, otvorenog 2016. godine, stoji zbirka narodnih glazbala koju su lokalni majstori i drvodjelci izrađivali i sakupljali gotovo 40 godina. Posvećen je Ottaviju Štokovcu Rapatočkom (1921.-2006.), rođenom u selu Kolari, narodnom glazbeniku i izrađivaču bajseva, bassetta, lirona i lerona koji je uspio prenijeti svoj entuzijazam na mlade i ohrabriti ih da nastave s glazbenom tradicijom.
Glazbala izložena u Završju (Arhiva Glasa Istre)
U muzeju su izložena narodna glazbala na kojima su se svirale polke, valceri i mazurke svjedočeći o bogatstvu i raznolikosti jezika, kultura i običaja na ovome području. Kako se zvuk glazbe stare više od stoljeća nije mogao sačuvati kao knjiga, ova zbirka ima posebnu vrijednost. Jedna od njenih posebnih misija je i otkriti posjetiteljima kako majstorski obrađen komad drveta u rukama glazbenika može izazvati emocije kao nijedna pisana riječ ili slika.
Muzej je otvoren 2004. godine da bi se zaštitila lokalna maritimna kultura. Ovo je prvi ekomuzej u Hrvatskoj i upisan u UNESCO-ov registar najboljih praksi očuvanja nematerijalne kulturne baštine svijeta.
Cijeli muzej posvećen je tradicionalnoj ribarskoj brodici – batani, i ribarskoj kulturi. Osnovne sastavnice muzeja čine: Kuća o batani, Spacio Matika (rovinjska verzija konobe), Mali škver i Rovinjska regata tradicionalnih barki i brodica s oglavnim i latinskim jedrom.
U prizemlju školske zgrade u Šušnjevici, općini Kršan, 2019. godine otvoren je Interpretacijski centar "Vlaški puti". Osmišljen je kao mjesto na kojem će se prezentirati i valorizirati društvena povijest i tradicijska kultura Šušnjevice i njene okolice s naglaskom na vlaški (istrorumunjski) jezik.
Danas je vlaški/žejanski jezik na Listi zaštićene nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatskoj te uvršten u UNESCO-v atlas ugroženih jezika svijeta.
Trka na prstenac oživljeno je viteško natjecanje koje se održava u Barbanu od 1979. godine.
Postav je smješten na trgu, u zgradi gradske lože.
Centar za posjetitelje, kako se naziva, otvoren 2019. godine, priča priču o viteškom natjecanju i o lokalnoj povijesti.
Aura je brend poznat po ekskluzivnim tradicionalnim proizvodima od ljekovitog bilja i divljeg voća iz Istre. U Humu je 2022. godine otvoren muzej posvećen povijesti ovog kraja s gotovo 1500 izložaka.
Uređeno je jedanaest tematskih prostorija u kojima su apoteka, stara školica, pošta, radionice stolara, postolara i krojača, stara butiga – trgovina miješanom robom, mlin, destilerija te prostorije posvećene freskama i glagoljici.
Raša je najmlađi gradić u Istri, izgrađen 1936.-1937. godine, a u njegovu je prošlost utkano rudarstvo koje je obilježilo ovaj kraj. Na glavnom raškom trgu nalazi se Centar Arsia, mali muzej posvećen rudarstvu koji prikazuje život i rad ovih marljivih ljudi.
U muzej, koji je otvoren 2018. godine, se ulazi kroz oknu, slično rudarskom, a cijeli interijer karakterizira kontrast tame i svjetla. U jednom trenutku posjetitelj ima priliku i hodati po originalnim rudarskim tračnicama. U muzeju se može vidjeti i kako je izgledao tipičan rudarski stan.
Muzej je otvoren 2007. godine i predstavlja kulturnu baštinu koja svjedoči o vremenima kad je Parenzanom prometovao vlak, od 1902. do 1935. Osnovan je kako bi se sačuvala i prezentirala povijest ove 123,1 kilometara dugačke željezničke pruge koja je povezivala 33 istarska mjesta.
Predstavlja jedno od najvažnijih kulturnih znamenitosti Istre i jedini je muzej posvećen isključivo Parenzani.
U sklopu muzeja posjetitelji mogu vidjeti predmete, dokumente, fotografije, stare razglednice, dijelove stare pruge i drugi materijal vezan uz povijest Parenzane.
Vittorio Rossoni rođen je u Kašteliru, ali je kao trinaestogodišnjak 1955. godine s majkom otišao u Trst, gdje se zaposlio i zasnovao obitelj. Ipak, često se vraćao u svoje rodno mjesto, pogotovo nakon što je počeo obnovu svoje kuće, gdje je pronašao dvadesetak starih predmeta koji su bili začetak stvaranja njegove zbirke. Odbačene stvari pronalazio je na smetištima i u jamama po šumi, dok je manji dio i otkupio.
Konoba njegove stare kuće ispunila se tijekom godina alatima izlizanima od uporabe koji su nekada služili stolarima, kamenoklesarima, postolarima, bačvarima, kovačima i drugim obrtnicima.
Osim predmeta, Rossoni je sačuvao i bogatstvo druge vrste – podatke o njihovim starinskim nazivima, načinima izrade i uporabe, znanje koje odbačene stvari pretvara u riznicu sjećanja. Budući da je prostor u kojem je zbirka bila smještena postao doista tijesan, Rossoni odlučio je darovati skupljene predmete svom rodnom mjestu. Zbirka danas čini dio povijesti Kaštelira i Istre. Jedan njezin dio izložen je u prostorijama TZ Kaštelir-Labinci.
Josip Pino Krulčić, umirovljeni strojovođa, u dvorištu svoje kuće u Roču otvorio je vlastiti muzej, obiteljsku etno-zbirku posvećenu željezničarstvu, lokalnoj baštini i običajima ročkoga kraja.
Josip Pino Krulčić i njegova supruga Eda (Arhiva Glasa Istre)
Ovaj strastveni sakupljač i kolekcionar te veliki ljubitelj antikviteta, a posebice predmeta vezanih uz vlakove i željeznicu, svoju privatnu etno-zbirku gradio je cijeli život. Posjeduje veliki broj zanimljivih starih uporabnih predmeta, ukrasa, dokumenata i fotografija koji predstavljaju pravo bogatstvo, ali i vrijednu kulturno-povijesnu baštinu.
Tijekom godina pa sve do mirovine, Pino i njegova supruga Eda, sakupili su i izložili tisuće zanimljivih predmeta. Izlošci su tematski podijeljeni u četiri prostorije. Postoji, primjerice, prostorija posvećena domu i ognjištu u kojima su sačuvane stvari koje je koristila Josipova majka i nona, a kao takve pružaju pogled u nekadašnji izgled kuhinje kakvu je imala većina stanovnika još početkom ovoga stoljeća.