(Gospodarska škola Buje)
Gospodarska škola Buje je od ove školske godine bogatija za dva nova gimnazijska smjera koja se izvode na izdvojenoj lokaciji u novootvorenoj Srednjoj školi u Umagu koji već godinama vapi za srednjoškolskim obrazovanjem.
Od 323 učenika koliko ih se upisalo u školu ove godine, 18 učenika nastavu pohađa u umaškoj školi - od toga 11 u jezičnoj gimnaziji, dok je sedam učenika u prirodoslovno-matematičkom smjeru. Premda ima dvije škole u dva grada, ravnatelj Saša Stiković stigne posložiti stvari da se nastava i obrazovanje nesmetano odvijaju u oba školska objekta.
- Sam početak nove školske godine bio je dosta naporan i stresan zbog neizvjesnosti oko nove škole u Umagu, ali smo uz mnogo truda i zalaganja svih naših djelatnika uspjeli na najbolji mogući način odraditi i pripremiti početak nove školske godine u oba grada. Što se tiče našeg izdvojenog odjela u Umagu, gdje se odvija nastava u dva gimnazijska programa, upisi su bili nešto manji od očekivanog. S obzirom da je ovo prva godina i da je bilo dosta nejasnoća oko početka nastave zadovoljni smo i s tim brojem i nadamo se da će iduća školska godina biti puno bolja što se tiče broja upisanih učenika. Vjerujemo da će nova, i moderno opremljena, zgrada u Umagu s kvalitetnim i stručnim nastavnicima biti primamljiva budućim srednjoškolcima. Inače, sama Gospodarska škola Buje bilježi rast upisa u odnosu na na prošle dvije godine, gdje smo u školskoj godini 2021./22. imali 225, prošle nastavne godine 280 učenika, da bi ove jeseni upisali 323 polaznika, rekao je ravnatelj Stiković.
Zanimalo nas je koliko je trebalo novog stručnog kadra s obzirom na dva gimnazijska smjera u Umagu koja su dodana Gospodarskoj školi.
- Nastava nam je stručno zastupljena u svim predmetima. Ovog ljeta bilo je puno natječaja za potrebna radna mjesta koja su nam se pojavila zbog povećanog broja upisanih učenika i izdvojenog odjela u Umagu. Sva potrebna radna mjesta su se stručno popunila i dosta naših kolega iz škola u okruženju je prešlo ili izrazilo želju da dođu predavati u našu školu. Na tržištu rada se primijeti nedostatak nastavnika fizike, matematike, strojarstva i općenito kadrova tehničke struke, zbog primanja koja su manja nego u gospodarskom sektoru. Na natječaj se javljaju i mnogi mladi nastavnici iz drugih dijelova Hrvatske, ali najveća prepreka njihovog dolazaka je stambeno pitanje - velike cijene i teško nalaženje smještaja. Što se tiče gimnazijskih smjerova u Umagu, dodatno smo zaposlili samo nastavnike glazbene i likovne kulture za kojima nismo imali potrebe do sada, dok latinski jezik koji je također novi predmet u školi predaje profesorica povijesti, rekao je Stiković o nastavnom kadru.
S obzirom na povećan upis u Gospodarsku školu koji je u dvije godine porastao za gotovo 50 posto, dojam je da se sve više djece opredjeljuje za strukovna zanimanja koja su u zadnje vrijeme postala deficitarna na tržištu rada.
- Osjetan je povećan interes u svim zanimanjima. Automehatroničari, instalateri kućnih instalacija, frizeri i kozmetičari su naša najatraktivnija zanimanja i njih popunimo odmah na početku upisnih rokova u prve razrede. Ove godine nam je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih povećalo upisnu kvotu za 13 učenika po svakom zanimanju. Interes je velik i mnogi učenici iz drugih škola šalju zahtjeve za prebacivanjem u strukovne razrede, ali su nam kvote popunjene i nemamo prostora za nove polaznike. Čak i zanimanja koja su nam do sada imala slabiji interes poput konobara, kuhara i prodavača, postala su tražena pa nam je Ministarstvo i tu povećalo kvotu za jednog učenika. Nekakav generalni zaključak je da su roditelji u razgovoru s djecom prepoznali važnost i potrebu za strukovnim zanimanjima, a samim tim i našu školu kao moderno opremljenu ustanovu, sa stručnim kadrom koja će tu djecu kvalitetno pripremiti za buduće tržište rada, rekao je Stiković.
Škola iz godine u godinu ulaže u modernizaciju radionica i prostorija za praktičnu nastavu, ako tome dodamo potpuno novo opremljeni odjel s modernom informatičkom opremom u Umagu, ne čudi povećan interes učenika za bujskom Gospodarskom školom.
- Svi naši praktikumi za sva zanimanja su jako dobro opremljeni i redovito se ulaže u opremljenost i modernizaciju nastavnih sredstava i pomagala. Učenici izvode teorijsku i praktičnu nastavu na modernoj opremi u dobro opremljenim školskim praktikumima. Trenutno je u fazi izgradnje nova strojarska radionica za izvođenje praktične nastave strojarstva u prostorima stare Talijanske škole "Leonardo da Vinci" koja je preselila u novi objekt. Radovi teku po planu, tako da bi početkom drugog polugodišta radionica bila spremna za naše učenike smjera automehatroničari, instalateri kućnih instalacija i za ostale potrebe naše škole. Nakon završetka radova koje financira Istarska županija, radionica će se sastojati od više dijelova, onog za ručnu i strojnu obradu, za instalatere kućnih instalacija, dijela za automehaniku s posebnim prostorom za auto dizalicu, prostorijom za zavarivanje, skladištem za alate i materijale, te prostorom za nastavnike, rekao je ravnatelj.
Gospodarska škola Buje njeguje i međunarodnu suradnju sa sličnim strukovnim školama u Njemačkoj koje će pomoći u opremanju radionica za praktičnu nastavu.
- Imamo izvrsnu suradnju s njemačkom školom Georg - Kerschensteiner Schule iz Mulheima koja se očituje u obostranim stručnim posjetima nastavnika i učenika obje škole. U planu je zajednički projekt izrade motornog vozila tako da smo u fazi dogovora oko termina posjete njemačkim kolegama. Uz sve to oni su izrazili želju da bi nam pomogli sa određenim donacijama oko opremanja naše buduće strojarske radionice, rekao je o međunarodnoj suradnji Stiković.
Osim nastave i radnih zadataka, škola ima mnogo vanškolskih aktivnosti, od sudjelovanja na raznim manifestacijama i natjecanjima do čestih odlazaka na izlete i rada na projektima.
- Mnoge dosadašnje uspjehe na natjecanjima želimo nastaviti i u ovoj školskoj godini. Škola nastavlja sa svim započetim projektima i kreće u realizaciju mnogih drugih. Tu je i suradnja s našom lokalnom zajednicom i gradovima Buje, Umag i Novigrad, te općinama u okruženju. Naši učenici su uključeni u mnoga lokalna zbivanja i proslave od kojih bi istaknuo spremanje cateringa za vrijeme proslave Grada Buja i posjete predsjednika Zorana Milanovića, pa do sudjelovanja u Zavičajnoj nastavi gdje smo pomogli u branju maslina lokalnim maslinarima. Često surađujemo i sa Centrom za inkluziju iz Buja, gdje nam njihovi štićenici dolaze u goste i ponekad sudjeluju u praktičnoj nastavi, rekao je ravnatelj bujske Gospodarske škole Stiković koji je na toj funkciji nešto više od pola godine.