Eco ja delam

Dani otvorenih vrata privatnog smještaja u Istri svake subote u studenom: Edukacija iznajmljivača o održivom turizmu

| Autor: Nina Orlović Radić
(Snimila Nina Orlović Radić)

(Snimila Nina Orlović Radić)


Da održivi turizam, koji se prvenstveno zasniva na zaštiti prirode, nije isključivo tema za velike korporacije, dokaz je lani osnovana Udruga "Eco I Do", čiji su se članovi udružili kako bi upravo svojim primjerom dokazali da se može pružiti, i učiniti, puno više od sunca i mora, odnosno luksuzne ponude apartmana i kuća za odmor.

A to "puno više" zasniva se na pružanju vlastitog primjera, odnosno odgovora na pitanja kako lokalno stanovništvo i turisti mogu zajedno stvarati održiva okruženja i stilove života. Jer, kako se navodi "odživost nije pojam, već stil života". A stil života uvijek se može promijeniti!

Upravo o toj promjeni stila života, bilo je riječi na konferenciji za novinare održanoj u rovinjskoj Casa Armando Eco Boutiqe, na kojoj su uz Marijanu Lovrić, vlasnicu objekta i predsjednicu Udruge, govorili i Franko Sifari, tajnik i član "Eco I Do" te Nada Prodan Mraković, pročelnica Upravnog odjela za turizma Istarske županije.

- Udruga je nastala prije jedanaest mjeseci kao inicijativa iznajmljivača iz Eco Domus programa koje vodi Županija. Razlog njenog nastanka je ponajviše ljubav prema Istri, životu i budućim naraštajima. Kako i kaže sam naziv Udruge "Eco I Do", naši ciljevi su vezani za održivost u turizmu o kojem se puno priča, a mi smo predstavnici onih koji održivi turizam žive, rekao je u kratkom uvodu pressice Sifari, dodajući da Udruga trenutno broji petnaest članova i to ne samo iz grupacije vlasnika Eko Domusovuih smještajnih objekata nego i nekoliko članova/građana entuzijasta koji dijele jednake ideje i ciljeve.

"Eco ja delam" u studenom

Po riječima Sifarija, jedan od ciljeva je educiranje drugih iznajmljivača, kao i javnosti, o održivosti u turizmu.

- Upravo zato je nastala i ova incijativa koju smo nazvali "Eco ja delam", a to su ustvari prvi dani Otvorenih vrata privatnog smještaja u Istri, koje financira Županija, odnosno Upravni odjel za turizam, i koji se financira putem javnog poziva koji je objavila Istarska županija. Čitav je program zamišljen na način da otvorimo vrata javnosti, ponajprije iznajmljivačima za naših šest objekata tijekom mjeseca studenog. Naime, od 9. do 30. studenog, odnosno četiri subote za redom, u naših će se šest objekata pokazati način kako u praksi živimo održivi turizam, rekao je Sifari.

Pročelnica Prodan Mraković pojasnila je i kako je ova novoosnovana udruga nadogradnja i segment više u području ekologije u kojem Županija, još od samog svog osnutka, promovira održivi razvoj turizma, bilo kroz poticanje selektivnih oblika turizma, spajanja poljoprivrede i turizma, kulture i turizma, naglašavanja važnosti lokalne ekonomije, tradicija i običaja.

- Kroz trendove koji vladaju u svijetu ovaj se program i sam nametnuo kao jedan ispravan put - certificiranje privatnog smještaja u ekološkom aspektu. Danas imamo više od pedeset iznajmljivača koji zaista jesu reprezentativni primjeri ponašanja ili podizanja kvalitete u ekološkom smislu. Zadovoljstvo je tim više kada su neki članovi odlučili osnovati udrugu koja je dodatna forca i snaga cijelom tom projektu jer, na ovaj način mogu direktno prenositi ono što žive, ono što je korisno za njih, goste i čitavu zajednicu, poručila je Prodan Mraković.

Ništa se ne baca

A da puno malih stvari mogu činiti veliku promjenu, pokazala je na svom primjeru Marjana Lovrić. Njena je kuća primjer objekta u kojem se ništa ne baca, ako to uistinu nije nužno. Već isluženim stvarima daje novu svrhu, kao primjerice bijelim isluženim ručnicima koji su, umjesto u kupatilu, završavali na plaži.

- S obzirom da više nisam mogla postići njihovu izvornu snježno bijelu boju, prebojila sam ih i danas ih upravo nudim kao ručnike za plažu. Slično je i s prostirkama za krevet koje sam "prepravila" u zavjese na kupatilo koje se lako održavaju i bez upotrebe agresivnih preparata za njihovo održavanje, otkriva Lovrić male sitnice koje čine bitnu razliku.

Od ostalih stvari, već u samom startu opredjelila se za tzv. štedljivu energiju i recikliranje, a poseban trud uložila je u educiranje gostiju i to kroz mini obavijesti o važnosti pravilne uporabe kućanskih aparata, klime, vode..., kaže vlasnica Casa Amando, od koje će posjetitelji programa "Eco ja delam" saznati puno više naredne subote.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter






}