ĆIĆARIJA

Na krajnjem sjeveru Istre bore se da preokrenu negativne demografske trendove

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Snimila: Gordana Čalić Šverko)

(Snimila: Gordana Čalić Šverko)


Teritorijalno najveću istarsku općinu, stanovništvom najsiromašniju, na čija 144 četvorna kilometra živi tek dvjesto i sedamdesetak stanovnika, svrstavaju među općine u Hrvatskoj s daleko većim brojem umrlih nego rođenih. U Općini Lanišće doslovno se svim sredstvima bore kako bi preokrenuli negativne demografske trendove i to im u novije vrijeme nekako polazi za rukom. Mlade obitelji ostaju na rodnoj grudi, doselile su se i nove tako da je 23 djece vrtićke dobi. Moguće i najviše u zadnjih dvadeset, trideset godina. Deset je osnovaca, četiri srednjoškolaca i tri studenta.

Pomoć roditeljima

Posebno se među četrnaest laniških naselja ističe selo Prapoće gdje je od trideset stalnih stanovnika čak dvanaest djece predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. Dvije obitelji u Prapoću imaju po četvero djece, dvije po dvoje. Niti jedno selo na Ćićariji ne može se pohvaliti takvim postotkom najmlađih stanovnika.

- Brojke su male, ali bude nadu u bolju budućnost. U općini smo prepoznali taj trend i sa svojim mjerama, u skladu sa skromnim proračunskim mogućnostima, nastojimo zadržati postojeće stanovnike i omogućiti im bolju kvalitetu života, pa tako i privući nove stanovnike, istaknula je laniška načelnica Roberta Medica.

Govoreći o novim mjerama, Medica je kazala kako je Općinsko vijeće na svojoj sjednici održanoj zadnjeg dana srpnja, po prvi put donijelo odluku kojom se proračunskim sredstvima sufinancira školski pribor i druge obrazovne materijale za učenike osnovne škole s područja laniške općine u iznosu od 100 eura po učeniku.

(Snimila: Gordana Čalić Šverko)Roberta Medica (Snimila: Gordana Čalić Šverko)

Pored toga, na srpanjskoj sjednici Općinskog vijeća, jednokratna novčana pomoć za novorođeno dijete s laniškog područja koju, u okviru pronatalitetne politike, osigurava Općina Lanišće, povećana je s 530,89 eura na 1.000 eura, s time da je dinamika isplate kroz tri obroka. Prvi u iznosu od 600 eura po rođenju, odnosno posvojenju ili skrbi djeteta, drugi od 200 eura kada dijete navrši prvu godinu života, odnosno kada se navrši godina dana od posvojenja ili skrbi djeteta i treći u iznosu od 200 eura kada dijete navrši drugu godinu života, odnosno kada se navrši druga godina od posvojenja ili skrbi djeteta. U slučaju mrtvorođenog djeteta ili smrti djeteta nakon poroda, podnositelj zahtjeva ostvaruje pravo na isplatu jednokratne novčane pomoći u iznosu od 500 eura.

Mladi do 40 godina, koji u trenutku obračuna komunalnog doprinosa imaju prijavljeno prebivalište na području Općine Lanišće te prvi put grade građevinu stambene namjene na laniškom području radi rješavanja vlastitog stambenog pitanja, u potpunosti se oslobađaju obveze plaćanja komunalnog doprinosa, odlučili su također laniški vijećnici na svom zasjedanju u ožujku.

Na jesen se planira i donošenje programa kako bi se poduzetnicima i poljoprivrednicima s područja laniške općine omogućilo pravo na ostvarenje općinskih poticaja.

Obrt za dadiljanje

U svakom selu gdje ima djece uređeno je i opremljeno dječje igralište. Ove će se godine u Prapoću, uz dječje igralište urediti i opremiti i nogometno igralište. Zanimljivo je i to da je u Brgudcu nakon dugog niza godina troje djece i tu se također planira urediti dječje igralište. Stipendiraju se svi učenici i studenti, daje dodatno još jedna stipendija onima koji prođu s odličnim uspjehom.

Lanišće je sve bliže i otvaranju obrta za dadiljanje. Bilo bi to prvi puta u povijesti da krajnji sjever Istre dobije jedan takav sadržaj.

(Snimila: Gordana Čalić Šverko)(Snimila: Gordana Čalić Šverko)

- Našli smo osobu zainteresiranu za otvaranje obrta za dadiljanje, a prostor u prizemlju školske zgrade u potpunosti je kroz protekle tri godine uređen sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, kazala je laniška načelnica.

Prioritet svih prioriteta, naglasila je Medica, su mladi, tako da se uz ostalo sufinanciraju i male mažoretkinje, potiče se novoosnovana vokalna skupina Mići Ćići koja se trudi održati tradiciju bugarenja ovoga kraja, podržavaju Ćićski zgončari koji nastavljaju pusne običaje, a veseli da je pomlađen i sastav Boćarskog kluba »Lanišće« koji upravo obilježava 20. godina postojanja i neprekidnog djelovanja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter