(Snimio Zvonimir Guzić)
Park Olge Ban u Poreču proteklog je vikenda postao najslađe mjesto na obali, domaćin drugog izdanja manifestacije Gelato Park, koja je još jednom okupila brojne obitelji, ljubitelje sladoleda i dobrog provoda. Tijekom tri dana Poreč je živio u znaku slatkih okusa, dječjeg smijeha i bogatog zabavnog programa, potvrdivši kako je ova manifestacija postala nezaobilazan dio ljetne porečke ponude.
Svoje su sladoledne kreacije predstavili renomirani domaći proizvođači poput Aroma Global 3 iz Zagreba, Slatke kuglice iz Pazina, Pomaj Gelato iz Pule, Storie Gelato iz Rijeke, Gusto Amore iz Poreča, L’Aurore iz Vrsara te Leda, dok su osvježavajuće slastice i pića dodatno obogatili Ugostiteljski obrt Livio i SOL Event. Posjetitelji su mogli kušati raznovrsne sladolede i slastice po promotivnim cijenama, od klasika do inovativnih kombinacija, a sve u hladovini parka s pogledom na more.
(Snimio Zvonimir Guzić)
Osim slatke ponude, Gelato Park je i ove godine briljirao raznolikim i interaktivnim zabavnim programom za djecu i obitelji. Maleni posjetitelji sudjelovali su u radionicama žongliranja, face paintingu, kreativnim radionicama i radionicama izrade balonskih životinja, a posebnu pažnju privukle je i mađioničarska predstava Luke Vidovića, kao i interaktivna izložba NeuroStem BrainFreeze Expo, koja je na zabavan način uvela djecu u svijet znanosti.
Parkom su šetali animatori na štulama, plesne skupine MOT08 i USB priredile su energične nastupe, dok su dječje predstave Birikina i Žuti kišobran nasmijale i male i velike. Festival je svakog dana zaključivao večernji glazbeni program: u petak su nastupili Zoe Šestan i porečki rock klinci, u subotu je slavljenički koncert održao Gordan Gregurović & The band, obilježivši 10 godina karijere, a nedjelju je zaokružio veseli koncert Dua Discover.
(Snimio Zvonimir Guzić)
Posebna atrakcija bio je i popularni Photobooth Bus Pablo, gdje su posjetitelji mogli fotografijom ovjekovječiti uspomene na festival uz raznorazne rekvizite i šarene balone.
- Interes je i ove godine bio izniman, što nas jako veseli jer potvrđuje da Poreč itekako ima mjesta za ovakve sadržaje. Gelato Park je spoj užitka, obiteljskog druženja i zabave, i sigurno će i ubuduće biti dio naše ljetne ponude, izjavio je direktor Turističke zajednice Poreča Nenad Velenik.
"Sladoledna" manifestacija je još jednom pokazala da spoj tradicije, zabave i slatkih okusa ima posebno mjesto u porečkom ljetu.
Sladoled, omiljeni ljetni desert, ima tisućljetnu povijest. Prvi zapisi o ledenim slasticama potječu još iz Kine oko 3000 godina pr. n. e., gdje se pripremala mješavina rashlađene vode, mlijeka i drugih sastojaka. Putopisac Marko Polo u 13. stoljeću donosi prve recepte u Europu s dvora Kublaj-Kana, što je inspiriralo pripremu sladoleda na talijanskom i francuskom dvoru.
(Snimio Zvonimir Guzić)
U antičkom Rimu car Neron koristio je snijeg i led iz planina za spravljanje voćnih ledenih napitaka. Tijekom renesanse, sladoled se posluživao na dvoru Catherine de Medici, a u 17. stoljeću oduševio je i engleskog kralja Charlesa I, koji je recept čuvao kao kraljevsku tajnu.
U 18. stoljeću sladoled prelazi Atlantik, a 1774. godine se već prodaje na ulicama New Yorka. U Americi počinje industrijska proizvodnja, a 1851. godine Jacob Fussel otvara prvu tvornicu sladoleda u Baltimoru. Prava revolucija nastaje izumom uređaja za hlađenje i transport.
Sladoled se isprva posluživao u metalnim posudicama, zatim u kartonskim kutijicama, a zatim i na štapiću. Kornet, danas najpopularniji način serviranja, nastao je slučajno 1904. godine u Missouriju, kada je prodavač sladoleda u nedostatku posudica posegnuo za hrskavim palačinkama koje je prodavao njegov susjed.
Danas je sladoled dostupan svima - od luksuzne dvorske slastice postao je nezaobilazan simbol ljeta i djetinjstva, baš kao što je to pokazao i ovogodišnji Gelato Park u Poreču.