Za sudjelovanje u treningu treba se prijaviti do 5. ožujka ispunjavanjem online prijavnice. Po završetku predviđeno je polaganje online ispita identifikacije ptica prema izgledu i glasanju
Ilustracija (Arhiva)
Zagrebačka udruga Biom, čest istarski projektni partner, nastavlja s treningom prepoznavanja ptica - BirdID. Nakon četiri godine stanke, ponovno organizira svoj jedinstveni edukativni program za sve koje žele naučiti tko to tamo pjeva ili leti. Za sudjelovanje u treningu treba se prijaviti do 5. ožujka ispunjavanjem online prijavnice. Upisuje se ograničen broj polaznika, ukupno njih dvadeset pa je preporuka zainteresiranima da ne odgađaju prijavu. Pri odabiru polaznika prednost će imati aktivni volonteri i višegodišnji članovi udruge Biom.
U sklopu treninga, kroz terenski program i predavanja moći će se naučiti prepoznavati hrvatske vrste ptica vizualno i auditivno te steći osnovna znanja o ornitološkim metodama istraživanja. Po završetku predviđeno je polaganje online ispita identifikacije ptica prema izgledu i glasanju.
Mogu se prijaviti sve punoljetne osobe bez obzira na prethodno iskustvo i predznanje o pticama. Trening je dostupan isključivo članovima udruge Biom te se od kandidata koji budu odabrani za sudjelovanje u treningu očekuje da se učlane. Biom je organizacija civilnog društva koja se bavi očuvanjem prirode, njezinim promicanjem i popularizacijom.
Najvažniji dio edukacije odvijat će se u obliku terenskih izleta vikendima, od kojih će se većina odvijati od sredine ožujka do početka lipnja. Dodatno će se organizirati dva terenska dana u rujnu te jedan, završni terenski dan u siječnju 2024. godine. Polaznici će provesti ukupno jedanaest dana učeći na terenu, na lokacijama s različitim tipovima staništa, a dužni su sudjelovati minimalno šest terenskih dana. Prvi je planiran 18. ožujka na području značajnog krajobraza Savica u Zagrebu, na otvorenom mozaičnom staništu. U travnju su na rasporedu Park Maksimir, Zagreb, Gradska šuma te Petrova gora, bjelogorična šuma, mozaična poljoprivredna staništa. Krajem travnja, početkom svibnja Otok Pag, Ninska solana, mediteranska močvarna staništa i kamenjarski pašnjaci. Krajem svibnja Ribnjak Blatnica, kontinentalno močvarno stanište. U lipnju NP Risnjak, planinske šume, u kolovozu Park prirode Učka, planinska mozaična staništa te u siječnju iduće godine Ormoško jezero, kontinentalno močvarno stanište.
Također, održat će se najmanje osam predavanja radnim danima u večernjim satima, uglavnom četvrtkom tijekom tjedana u kojima se odvija i terenska edukacija, tijekom kojih će se govoriti o identifikaciji i ekologiji zahtjevnijih vrsta te zajedno vježbati za službeni ispit. Predavanja će se održavati hibridno, online i u uredu udruge Biom u Zagrebu, a dolazak na predavanja nije obavezan. Uvodno predavanje održat će se 16. ožujka u 18 sati, tada će se detaljno predstaviti program te polaznike upoznati s osnovama promatranja ptica.
Sudjelovanje je besplatno no od polaznika će se tražiti polog u visini od 100 eura koji će se vratiti u cijelosti nakon što prisustvuju na najmanje šest terenskih dana te polože službene ispite prepoznavanja ptica prema izgledu i glasanju. Također, od polaznika se očekuje samostalno pokrivanje troškova hrane i puta na izletima, u prosječnom iznosu od otprilike 25 eura po terenskom danu. Troškovi će značajno varirati ovisno o lokaciji jer neke su poludnevne i dostupne javnim prijevozom, dok će na nekim biti organizirani cjelodnevni ili čak višednevni tereni koji uključuju noćenje. Na lokacije se putuje osobnim automobilima na način da se prijevoz i troškovi dijele među polaznicima.