oduševili žiri

Robotičari iz Vižinade i Buzeta iznenadili na državnom natjecanju inovativnim električnim traktorom

Inspirirani primjerom Vižinade koja uvelike koristi solarnu energiju, mladi inovatori Robonade dosjetili su se električnog traktora promatrajući poljoprivrednike u obradi vinograda prilikom jedne od redovnih radionica, a svojim su timskim radom i prezentacijom projekta oduševili žiri te zaslužili titulu NajFLL Face

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Ekipa Robonada iz Vižinade

Ekipa Robonada iz Vižinade


Na završnici sedmog po redu državnog robotičkog natjecanja FIRST LEGO League, održanom na Fakultetu elektronike i računarstva u Zagrebu, svoje istraživačko-inovativne radove prezentirala je i ekipa Robonada iz Vižinade koja se pripremala u sklopu Sonda Kreativnog Centra te osvojila posebnu nagradu – NajFLL Face.

Važan je timski rad

Djeca su se, promatrajući poljoprivrednike u obradi vinograda prilikom jedne od redovnih radionica, dosjetila električnog traktora te su svojom prezentacijom oduševila žiri. Posebnu nagradu u Vižinadu je donio uži tim Robonade u sastavu Filip Peršurić Bernobić, David Dražetić, Matteo Poropat, Marija Šimunović, Vibor Poropat i Maša Šverko. Zajedno su na natjecanju predstavljali i preostale timske kolegice i kolege: Laru Perković, Nina Jukića, Simona Ritošu, Paolu Perhat, Teu Perhat, Nou Markića, Davida Dobrilovića, Romana Vidića, Lovru Bogdanovića te Erin Mađarac Arman, s kojima su se posljednjih nekoliko mjeseci marljivo pripremali zahvaljujući stručnoj mentorskoj podršci Lovra Šverka iz Centra za tehnološki razvoj i STEM obrazovanje Pozitron, koji je projekt proveo uz potporu Općine Vižinada te Studija Sonda.

Priprema u Sonda Kreativnom Centru obuhvaćala je niz izvanškolskih radionica tijekom kojih su djeca istraživala obnovljive izvore energije, identificirala energetske probleme u svojoj lokalnoj zajednici te za jedan od njih osmislila, dizajnirala i izradila inovativni projekt koji je ponudio konkretno rješenje. Pritom su, također, timskim radom sudjelovala u dizajniranju i programiranju LEGO robota čiji je zadatak bio izvršenje unaprijed definiranih zadataka u skladu s pravilima natjecanja čija je tema ove godine SuperPowered - SuperSnaga, odnosno energija i sve vezano uz nju - od proizvodnje do skladištenja.

Kroz jedinstveni model projektnog učenja, osim robotike kao multidisciplinarne vještine, djeca su tijekom projekta razvijala i mnogo drugih: vještine timske suradnje, istraživanja, dokumentiranja, pa čak i prikupljanja financijskih sredstava za opremu i pripremu za FLL te su zahvalni svim sponzorima koji su ih podržali, a posebno mještanima Vižinade koji su velikodušno podržali ekipu tijekom akcije prikupljanja sredstava na događanjima za vrijeme adventa u Vižinadi.

Četiri kategorije

Posebno su razvijali i vještine prezentiranja za što su se pripremali i pod mentorstvom Seana Poropata, stručnjaka iz Sonde.

Samo natjecanje sastojalo se od nekoliko etapa, a za plasman u sljedeći krug svaki je tim morao pokazati odlične rezultate u sve četiri jednako vrijedne kategorije - temeljne vrijednosti, projekt, tehnički intervju i robotska igra. Osim u timskom radu, mlade nade Vižinade briljirale su i u prezentiranju svog inovativnog projekta - električnog traktora, koji snagu za pogon i obavljanje djelatnosti crpi iz željezno-zračne baterije koja se napaja solarnim panelima te njegovu specijaliziranu punionicu koja koristi obnovljive izvore energije, a koja je ujedno i njegova zaštita od elementarnih nepogoda. Prezentacija glavne ideje svakog tima u konačnici ima za cilj poboljšanje održivog izvora energije i očuvanje okoliša, a cilj je bio potaknuti djecu da prepoznaju probleme u svojoj lokalnoj zajednici i osmisle rješenje. Inspirirani primjerom Vižinade koja uvelike koristi solarnu energiju, mladi inovatori Robonade dosjetili su se električnog traktora promatrajući poljoprivrednike u obradi vinograda prilikom jedne od redovnih radionica, a svojim su timskim radom i prezentacijom projekta oduševili žiri te zaslužili titulu NajFLL Face.

FLL natjecanje održava se u 110 država svijeta i okuplja više od 679.000 natjecatelja. Ove je godine samo u Hrvatskoj nastupilo 28 ekipa s 3 do 10 članova starih između 9 i 16 godina, ukupno više od 250 učenica i učenika iz cijele Hrvatske. Njihov nastup ocjenjivali su suci i profesori te doktorandi fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, učitelji iz škola te uspješni stručnjaci iz Hrvatske zaklade za znanost i industrije. Najbolji timovi putuju na finale Adria regije u Ljubljanu, a najuspješnija ekipa na natjecanju ima mogućnost odlaska na svjetsko natjecanje u Maroko.

Natjecanje se sastojalo od četiri dijela: temeljne vrijednosti, inovativni projekt, tehnički intervju i robotska igra, a svako je nosilo 25 posto ukupnih bodova. Zasigurno najatraktivniji dio bile su robotske igre, gdje ekipa na zadanom poligonu, s robotom koji su sami složili i programirali, rješava postavljene misije.

robotikaBuzetski Mecha pingvini

Mladi Buzećani šesti

U robotskoj igri, mlada robotička ekipa iz Buzeta Mecha pingvini, devet učenika Osnovne škole "Vazmoslav Gržalja" Buzet i to Emil Luka Ladović, Dora Majer, Fran Črnac, Heli Šavko, Lana Krbavčić Ratoša, Linda Kert, Marin Rehak, Marko Marušić i Mia Majcan, zauzela je visoko šesto mjesto. Rezultat je posebno vrijedan s obzirom da se radi ekipi koja se prvi puta susrela s ovakvim natjecanjem i programiranjem te koja se pretežito sastoji od učenika petih i šestih razreda, i među mlađim je ekipama. Članovi buzetske ekipe u projektno-robotičkom natjecanju FIRST LEGO League Challenge, sudjelovali kao jedna od dvije ekipe Centra za tehnološki razvoj i STEM obrazovanje Pozitron iz Vižinade.

Iako niti jedna od robotskih vožnji nje protekla upravo onako kako su zamislili, između svake vožnje dorađivali su programski kod i usavršavali robota. U prvoj su vožnji ostvarili 170 bodova, u drugoj 200 da bi u zadnjoj vožnji ostvarili velikih 260 bodova, čime su podijelili bodove s ekipom na 5. mjestu.

- Ekipa je odradila odličan posao za početničku ekipu, no istovremeno su osvijestili na kojim područjima moraju još poraditi i gdje mogu biti bolji. Osim prvih šest ekipa koje znaju svoj ukupni rezultat, s obzirom da su se direktno plasirali na regionalno prvenstvo u Sloveniji, s nestrpljenjem čekamo i ocjene iz ostalih područja natjecanja. Veseli činjenica što su uz nas bile još dvije istarske ekipe od kojih se ekipa Bit Kids 101 iz Fažane plasirala na regionalno prvenstvo te time dobila priliku plasirati se i na svjetsko prvenstvo koje se održava u Maroku. Vjerujem da će se u slijedećoj sezoni pojaviti bar dvije, tri nove ekipe u Istri te da se daljnji razvoj STEAM vrijednosti među djecom više ne može zaustaviti, izjavio je Dragan Kranjčić, jedan od dva voditelja, mentora ove male ekipe uz učiteljicu matematike i informatike buzetske osnovne škole Martinu Brojan.

No, osim uspješnog rezultata u robotskoj igri, Mecha pingvini su jednu pobjedu već donijeli u svoj Buzet kada su u sklopu priprema za FLL natjecanje organizirali kampanju "Buzet   - reSTART siSTEMa". Ekipa je tom prilikom prikupila preko 16.000 eura te OŠ "Vazmoslav Gržalja" Buzet i područnim školama Lanišće, Roč i Vrh donirala 25 Lego edukacijskih setova i 10 laptopa čime su stvoreni preduvjeti za uvođenje STEM izvannastavne aktivnosti u njihove škole.

Istru su na natjecanju predstavljale tri ekipe. Podsjetimo, a o čemu smo već pisali, da je ekipa udruge Bit kids 101 iz Fažane, u sastavu Luka Hudak, Sofia Salvadori, Frane Klarić Tomac, Andrea Dravec, Petar Radošević, Marko Tripković i Ugo Šuran, u robotskoj igri osvojila drugo mjesto, a u ukupnom poretku bila među prvih šest od ukupno 28 ekipa i time osigurala nastup u kvalifikacije za svjetsko finale za Adria regiju koje će se održati 18. ožujka u Ljubljani. Svjetsko finale održat će se ove godine u Maroku.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter