S obzirom na pozitivan trend povećanja poreza na dohodak, nakon dvije godine, možemo korisnicima vratiti planirana sredstva na razinu iz 2019. godine, a nekima kategorijama korisnika sredstva su i povećana. Navedeno svakako veseli i ulijeva optimizam da ćemo moći realizirati sve što smo si i zacrtali. Jasno smo se opredijelili za konkretne i velike investicije. Posla, ideja, inicijativa i planova nam ne nedostaje, što smo i do sada dokazali, istaknuo je istarski župan Boris Miletić
Istarski župan Boris Miletić
Istarska županija i ove je godine objavila "Proračun Istarske županije - Vodič za građane". Radi se o pojednostavljenom obliku kojim se građanima omogućava uvid u transparentnost proračunskog procesa uz dostupne i razumljive informacije o prihodima i rashodima, predviđenim aktivnostima i projektima koji se iz proračuna financiraju.
Proračun Istarske županije najznačajniji je županijski financijski dokument, a osim financija upravnih tijela i službi Županije, sadrži i one 74 proračunskih korisnika, što ga čini kompleksnim i opširnim. S obzirom na to da je s 1. siječnjem 2023. godine Hrvatska ušla u Eurozonu te je euro postao naša službena valuta, sve vrijednosti u ovogodišnjem proračunu Istarske županije, kao i u ovom proračunskom vodiču, prvi put su iskazane u eurima.
Proračun Istarske županije za 2023. godinu, podsjetimo, iznosi 244 milijuna eura, što je u usporedbi s 2022. godinom za 6,1 posto više. Objedinjuje planove proračunskih korisnika s planom koji provode upravna tijela Istarske županije. Od planiranog iznosa, dio koji provode tijela Istarske županije iznosi 54.427.858,31 eura ili 22,3 posto, a dio koji provode proračunski korisnici iznosi 189.572.141,69 eura ili 77,7 posto ukupnog proračuna.
Među 74 proračunskih korisnika nalazi se 25 osnovnih i 21 srednja škola te jedan učenički dom, Istarsko veleučilište, četiri doma za starije osobe, pet zdravstvenih ustanova, četiri muzeja i kulturnih institucija, Javna ustanova Natura Histrica, Zavod za prostorno uređenje Istarske županije i Regionalni koordinator za EU programe i fondove, kao i deset vijeća nacionalnih manjina.
- Ono što posebno želim istaknuti je da, nakon dvije krizne godine, uslijed pandemije COVID-19, bilježimo zaustavljanje negativnih utjecaja na naše gospodarstvo i druge sfere života. Podsjetit ću, zdravstvena kriza koja je zahvatila cijeli svijet, primorala nas je na smanjenje proračuna, a samim time i sve kategorije rashoda. Krizna vremena iziskuju još veću odgovornost i racionalnost u upravljanju s javnim novcem, a Istarska županija je i taj izazov uspješno savladala, napisao je u uvodnom dijelu ovog dokumenta istarski župan Boris Miletić.
Dodao je da, s obzirom na pozitivan trend povećanja poreza na dohodak, nakon dvije godine, mogu korisnicima vratiti planirana sredstva na onu razinu prije pandemije, odnosno iz 2019. godine, a nekima kategorijama korisnika sredstva su i povećana.
- Navedeno svakako veseli i ulijeva optimizam da ćemo moći realizirati sve što smo si i zacrtali. Jasno smo se opredijelili za konkretne i velike investicije. Posla, ideja, inicijativa i planova nam ne nedostaje, što smo i do sada dokazali. Istom dinamikom nastavljamo i dalje, kako bi naša Istra bila još uspješnija, naprednija i zelenija, napisao je također župan Miletić.
Proces donošenja proračuna započinje u Upravnom odjelu za proračun i financije koji, u dogovoru sa županom, izrađuje limite. Upravni odjeli i proračunski korisnici dostavljaju planove i nove zahtjeve za svoje programe i aktivnosti, nakon čega UO za proračun i financije do 15. listopada dostavlja prijedlog Proračuna za narednu godinu županu. Župan zatim razmatra dostavljeni Nacrt, te konačan prijedlog do 15. studenog mora dostaviti županijskoj Skupštini.
Dokument zatim raspravlja Odbor za proračun i financije, a na prvoj sjednici Skupštine on se predstavlja i daje rok za davanje amandmana. Skupština Istarske županije do kraja godine raspravlja i donosi proračun, nakon čega slijedi njegova objava u Službenim novinama Istarske županije i na županijskim mrežnim stranicama.
U poglavlju koje se bavi prihodima i primicima u brošuri je pojašnjena njihova struktura, kao i na što se troše namjenska, a na što nenamjenska sredstva županijskog proračuna.
Što se strukture tiče, prihode i primitke Proračuna Istarske županije čine prihodi od poreza, pomoći iz inozemstva i od subjekata unutar općeg proračuna, prihodi od imovine, prihod upravnih i administrativnih pristojbi i prihodi po posebnim propisima i naknadama, prihodi od prodaje proizvoda i robe te pružanja usluga i prihodi od donacija, prihodi iz nadležnosti proračuna i od HZZO-a temeljem ugovornih obveza, kazne, upravne mjere i ostali prihodi, prihodi od prodaje neproizvedene dugotrajne imovine, prihodi od prodaje proizvedene dugotrajne imovine, primljeni povrati glavnica danih zajmova i depozita, primici od prodaje dionica i udjela u glavnici, primici od zaduživanja te višak ili manjak prethodnih godina.
Namjenska proračunska sredstva troše se na redovno financiranje decentraliziranih korisnika, provođenje europskih projekata, provođenje projekata ugovorenih s raznim partnerima, provođenje programa Fonda za razvoj poljoprivrede i agroturizma, provođenje programa navodnjavanja poljoprivrednih površina, unapređenje javnozdravstvene službe na primarnoj razini, unapređenje pomorskog dobra i unapređenje lovstva.
Nenamjenska sredstva troše se na rad uprave, financiranje političkih stranaka, nacionalnih manjina i organizacija civilnog društva, financiranje poslovanja proračunskih korisnika iznad standarda, programe u obrazovanju, zdravstvu i socijalnoj skrbi i kulturi te programe poticanja poljoprivrede, turizma i gospodarstva, programe zaštite okoliša i programe poticanja međunarodne suradnje i pripreme za europske projekte.
Proračunski rashodi, kako stoji u "Proračunu u malom" svrstavaju se u razdjele koji odgovaraju županijskim upravnim tijelima. Oni su odgovorni za izvršavanje programa koji se kod njih provode.
Ukupne investicije u narednom trogodišnjem razdoblju iznose 38.196.074,65 eura, od čega se za obrazovanje izdvaja 24.348.421,53 eura, zdravstvo 5.647.684,62 eura i za socijalnu skrb 8.199.968,50 eura.
Kao osnovni ciljevi za naredno razdoblje definirani su uvođenje jednosmjenske nastave u svim školama čiji je osnivač Istarska županija, kao i uvođenje Građanskog odgoja u osnovne i srednje škole u Istri, zatim jačanje zdravstvene zaštite za stanovnike, povećanje smještajnih kapaciteta u domovima za starije osobe, osnaživanje sustava navodnjavanja i uvođenje digitalne poljoprivrede, zelena i digitalna tranzicija, te jača zaštita prostora, kao najvrjednijeg resursa.
Kada su u pitanju ključni programi, projekti i aktivnosti koji se financiraju iz proračuna, iz brošure se da iščitati da su značajne aktivnosti i investicije planirane u mnogim područjima. U sektoru zdravstva i socijalne skrbi u ovoj godini nastavljaju se iznimno vrijedni projekti za žitelje treće životne dobi i to izgradnja domova za starije osobe u Pazinu i Labinu, koje Istarska županija sufinancira s 50 posto, kao i dogradnja onoga u Buzetu. Planiran je i početak dogradnje Doma za starije osobe "Alfredo Štiglić" u Puli, investicija vrijedna gotovo 8 milijuna eura, koju će zajednički sufinancirati Istarska županija i Grad Pula, a planirana je i ugradnja lifta, vrijednog oko 130 tisuća eura, u Domu za starije osobe Raša.
Nakon što je lani potpisano Pismo namjere o suradnji na projektu rekonstrukcije i opremanja Odjela za dječju rehabilitaciju u Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju „dr. Martin Horvat“ Rovinj od strane Istarske županije, svih istarskih gradova i općina, ove godine kreće realizacija projekta. Vrijednost investicije je 2,3 milijuna eura.
Valja spomenuti i nabavu digitalnog mamografa s tomosintezom i digitalnim sustavom za automatizirano ultrazvučno skeniranje dojke koji će biti instaliran u vozilu, tzv. mobilnog mamografa, zahvaljujući kojem će mamografski pregledi postati dostupnima u svim dijelovima Istre. Vrijednost mamografa i ultrazvuka je 500 tisuća eura. I u ovoj godini se nastavlja obnova voznog parka Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije te je planirana nabava dva suvremeno opremljena ambulantna vozila hitne pomoći, u iznosu od 350 tisuća eura. Istarska županija kontinuirano radi i na ublažavanju gorućeg problema nedostatka zdravstvenog kadra, prisutnog u cijeloj državi. Stručno usavršavanje zdravstvenih radnika je jedna od mjera privlačenja i pronalaska deficitarnog kadra, dok je cilj programa stambenog zbrinjavanja privlačenje deficitarnog kadra iz drugih dijelova RH i inozemstva.
Godina 2022. bila je u znaku velikih investicija u obrazovanje, poput dovršetka projekta izgradnje i opremanja Medicinske škole u Puli ili dogradnje i opremanja Talijanske srednje škole "Leonardo da Vinci" Buje. U ovoj godini planirana je izgradnja Talijanske osnovne škole u Novigradu, projekt vrijedan preko 2,6 milijuna eura koji će zajednički sufinancirati Županija, Talijanska unija i Grad Novigrad.
U listopadu 2022. krenula je dogradnja Centra za Kompetentno cjeLoživotno razvijanje Inovativnih znanja i vještina u seKtoru ugostiteljstva i turizma Pula - KLIK PULA. Vrijednost projekta iznosi oko 7,4 milijuna eura, od čega je gotovo 4 milijuna eura osigurano iz Europskog fonda za regionalni razvoj, dok će preostali dio troškova snositi Istarska županija, kao nositelj projekta. Centar KLIK bit će mjesto izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u kojemu će se učenje temeljiti na radu, a obavljat će se i unaprjeđivati i druge djelatnosti koje pridonose poboljšanju kvalitete strukovnog obrazovanja i njegove prilagodbe potrebama gospodarstva i tržišta rada.
Ukupna buduća ulaganja u obrazovanje iznose više od 20 milijuna eura, a velike šanse pružaju upravo EU fondovi koje Istarska županija spremno dočekuje. Od 25 osnovnih škola, čiji je osnivač Županija, još su preostale četiri osnovne škole koje rade u dvije smjene, a to su škole u Marčani, Svetvinčenatu, Juršićima te Osnovna škola Vladimira Gortana u Žminju. Za sve te škole Županija ima spremne projekte dogradnje te se čeka raspisivanje najavljenih natječaja u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. U predstojećem razdoblju nastavlja se i dodjela studentskih stipendija u tri kategorije za što je osigurano 172,6 tisuća eura. Nova stavka u ovogodišnjem Proračunu je sufinanciranje produženog boravka za osnovnoškolce za što je osigurano preko 265 tisuća eura. Županija je osigurala i sredstva za plaće pomoćnicima u nastavi u visini od 270,7 tisuća eura, a osigurano je i dodatnih 100 tisuća eura za povećanje satnice pomoćnicima. Povećana su i sredstva za Zavičajnu nastavu, a u 2023. godini planirano je i tiskanje priručnika za učitelje i profesore.
Kao prva u Hrvatskoj, Istarska županija je u školskoj godini 2022./23. uvela program Građanskog odgoja i obrazovanja u svim osnovnim školama čiji je osnivač, čime je učinjen značajan iskorak u pogledu modernizacije obrazovnog sustava u Istri. Za tu je namjenu osigurano 80 tisuća eura. Fond za sport, lani uvedena novina, polučio je veliki interes pa se i u ovoj godini nastavlja s dodjelom sredstva koja sada iznose gotovo 100 tisuća eura. Isto tako, Županija redovito financira rad Sportske zajednice Istarske županije za što je predviđeno gotovo 400 tisuća eura, te Školskog sportskog saveza Istarske županije za što je osigurano 99,5 tisuća eura. Nadalje, Istarska županija redovito financija i rad Zajednice tehničke kulture Istarske županije i program Centra za popularizaciju znanosti i inovacije Istarske županije, rad Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, rad županijskog Savjeta mladih, a pruža financijsku potporu i Klubovima studenata.
I u 2023. godini nastavit će se s dodjelom zajmova putem županijskog Fonda za razvoj poljoprivrede i agroturizma Istre za što je osigurano 2.578.275 eura, kao i s dodjelom bespovratnih financijskih sredstva za sufinanciranje projekata i programa udruga iz područja poljoprivrede, šumarstva, ribarstva i vodnog gospodarstva u iznosu od 348 tisuća eura. Nastavlja se s programom dodjele direktnih potpora za obiteljska poljoprivredna gospodarstva, samoopskrbna poljoprivredna gospodarstva, obrte, trgovačka društva, udruge i zadruge registrirane za obavljanje poljoprivredne djelatnosti sa sjedištem i proizvodnim površinama na području Istarske županije u iznosu od 200 tisuća eura. I u 2023. provodit će se Program zaštite autohtonih pasmina te je, u suradnji s Agencijom za ruralni razvoj Istre, za tu namjenu osigurano ukupno 650 tisuća eura. Nastavlja se provedba Plana navodnjavanja Istarske županije koji se odnosi na projektiranje, izgradnju i održavanje sustava javnih navodnjavanja u iznosu od 422.500 eura.
I u području gospodarstva planiran je niz vrijednih programa kao što su dodjela potpora za konkurentnost, potpora za zapošljavanje osoba s invaliditetom, poduzetničkih kredita, poticanje i razvoj ICT sektora u Istarskoj županiji, program poticanja razvoja turističkih projekata u manje razvijenim područjima Istre, potpora turističkim manifestacijama, potpora projektu Aktivni turizam - Istra outdoor te inkluzivnom turizmu.
Brošuru je moguće pronaći na službenim mrežnim stranicama Istarske županije.
*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom