Boris Miletić (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Društvene mreže, svjedočimo duže vremena, zavukle su nam se pod kožu, još početkom tisućljeća i pojavom u Hrvatskoj MySpacea, no boom su doživjele prije 15-godina „ulaskom u igru“ Facebooka. Premda je FB i danas kod nas najdominantnija društvena mreža, ozbiljno mu se u prisutnosti i popularnosti bliže Instagram, Snapchat i naročito TikTok koji ubrzano osvajaju mlade, ali i starije korisnike širom svijeta, prenosi Župan.hr.
Prema nekim podacima u Lijepoj Našoj broj FB profila prelazi dva milijuna, na Instagramu nas je preko milijun, milijunskoj zajednici bliže se i korisnici Tik Toka, a premda nije toliko popularan kao u zapadnim zemljama ni brojka onih na Twitteru nije zanemariva – tom platformom se služi nekoliko stotina tisuća Hrvatica i Hrvata. Dakako da su moć društvenih mreža u prezentaciji vlastitih pogleda, stavova, postignuća ili naprosto pružanju i razmijeni informacija širokoj bazi korisnika prepoznali mnogi, od običnih građana do krupnih gospodarskih korporacija, a dobitak su prepoznali i političari i javni dužnosnici, bilo kao odličan promidžbeni kanal, bilo u svakodnevnoj ili učestaloj komunikaciji kako bi poboljšali vlastita djelovanja.
Društvene mreže idealne su za brza i (uglavnom) besplatna oglašavanja. Ne treba zanemariti niti utjecaj pandemije koja je u „novo normalnom“ značajan broj građana dodatno usmjerila na – za doba lockdowna u nekim situacijama nerijetko i jedinu izravnu- komunikaciju digitalnim sredstvima.
U odnosu na gradonačelnički kadar koji još nije u cijelosti prihvatio ili shvatio značaj mrežnih komunikacijskih sredstava – trećina ih ignorira i FB – situacija s ostalim aplikacijama je i daleko lošija – kod vodećih ljudi županija situacija je u tom smislu znatno povoljnija i pozitivnija. Facebook profile aktivnim drže svi županijski lideri, doduše s više ili manje objava i pratitelja.
I ovdje su neki- kao i kod gradskih „poteštata“ – koji su najbolje prepoznali Facebook kao jaku i super korisnu platformu za komunikaciju sa svojim građanima u proteklih godinu dana dodatno ojačali, poput bjelovarsko-bilogorskog župana Marka Marušića s gotovo 30-postotnim povećanjem pratitelja- s 4.800 na 6.200 – ili splitsko-dalmatinskog župana Blaženka Bobana koji je upisao 20 postotni rast broja FB fanova, s 4.400 u 2021. na 5.300 pratitelja u 2022., ili osječko-baranjskog župana Ivana Anušića, koji je broj Facebook fanova povećao s 13.300 na 15.000. Popriličan porast pratitelja, s 5.800 na 6.400, bilježi i sisačko-moslavački župan Ivan Celjak…
Boris Miletić, istarski župan, i ove je godine, potvrdio naslov uvjerljivo najpopularnijeg županijskog lidera na Facebooku s impozantnih 21.000 fanova, ispred drugoplasiranog Ivana Anušića (OBŽ), s 15.000 pratitelja, trećeg u redoslijedu Matiju Posavca (Međimurska županija), s 8.900 fanova, zatim Zlatka Komadine (PGŽ) i Ivana Celjaka (SMŽ), sa po – 6.400 pratitelja, a Top 10 listu zatvaraju: Marko Marušić (BBŽ) i Anđelko Stričak (Varaždinska županija) sa po – 6.200 fanova, Igor Andrović (Virovitičko-podravska županija) – 6.100, Blaženko Boban (SDŽ) – 5.300 i Damir Dekanić (Vukovarsko-srijemska županija) – 4.400 fanova i pratitelja.
Boris Miletić i Igor Andrović su „obranili“ epitet najjačih kada se gleda broj FB fanova u odnosu na broj stanovnika njihovih županija. Njih dvojica su učestalošću objava, lokacijom korisnika i načinom komunikacije na FB-u odavno prerasli granice svojih županijskih sredina, a samim brojem fanova ravnopravno pariraju, pa i nadmašuju kolege i kolegice župane/ice s višestruko većom bazom potencijalnih fanova.
Miletić je brojčano gledajući Facebook „prijatelj“ s otprilike svakim desetim stanovnikom Istarske županije (108 fanova na 1.000 stanovnika/ica), blizu tome je i Andrović (87 pratitelja na 1.000 stanovnika/ica), kao i Posavec (85 fanova na 1.000 stanovnika/ica). Prema „per capita“ kriteriju četvrtu poziciju na listi zauzima M.Marušić (61), petu – Anušić (58). Prilično dobro stoje i Celjak (46), Antonija Jozić (Požeško -slavonska županija) – 42, Stričak (39), Ernest Petry (Ličko-senjska županija) – 35, Dekanić – 31 pratitelj na 1.000 stanovnika/ica…