TREĆA KOREKCIJA U ZADNJIH GODINU DANA

U prijedlog gradskog proračuna Grada Buzeta uključeno je i povećanje plaća gradskoj upravi i svim proračunskim korisnicima

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO  
U Buzetu će se Domu za starije, na postojeće iznose, osigurati i dodatnih 10 posto / Damir Kajin, gradonačelnik Buzeta

U Buzetu će se Domu za starije, na postojeće iznose, osigurati i dodatnih 10 posto / Damir Kajin, gradonačelnik Buzeta


U prijedlog gradskog proračuna koji će se u srijedu naći na vijećničkim klupama, uključeno je i povećanje plaća gradskoj upravi i svim proračunskim korisnicima.

- Nastojali smo pokriti sve obveze koje je Grad Buzet imao prema svojim djelatnicima pa smo tako ove godine, za ranije godine, isplatili regres, krajem prošle godine povećali masu plaća za 6 posto, potom 4 posto, a sada u prijedlogu proračuna za iduću godinu predlažemo da se ta masa plaća poveća za dodatnih 6 posto. Bila bi to treća korekcija u zadnjih godinu dana, obrazložio je gradonačelnik Damir Kajin te dodao da se Domu za starije na postojeće iznose, osiguralo i dodatnih 10 posto jer je riječ o najtežim poslovima koje djelatnici obnašaju u nekoj gradskoj ustanovi.

Božićnica 3.500 kuna

- Ovog puta voditelj nam je bila najniža plaća na koju želimo staviti naglasak pa bi se tako u gradskoj upravi, na primjer, djelatniku na porti plaća povećala za 27,33 posto, referentu za 23,7 posto, stručnom suradniku za 18,84 posto, višim savjetnicima za 5,26 posto, a pročelnicima za 6,52 posto. Protiv sam egalitarizma, ali ovo je potrebno sada učiniti. Na žalost na isti način, kroz masu od 6 posto nije moguće na identičan način korigirati plaće svim proračunskim korisnicima, međutim ovog puta naglasak je bio na onima koji dobivaju najniže plaće kako bi se izjednačili ili približili minimalnoj plaći.

Svima, od gradske uprave, Doma za starije, Dječjeg vrtića, Javne vatrogasne postrojbe, Pučkog učilišta, Crvenog križa, plaće bi trebale ići gore. Od svih još uvijek nismo dobili prijedloge izračuna, što moraju učiniti do danas (ponedjeljak) kako bi s njima sutra išli prema Gradskom vijeću.

Prvi puta u povijesti djelatnici su dobili priliku da unutar te mase od 6 posto po principu da najniže plaće budu dodatno stimulirane, sebi korigiraju koeficijent i, ako to ne budu učinili do danas, sumnjam da će im Gradsko vijeće odobriti korekciju plaća. Svakome će se osigurati božićnica u iznosu od 3.500 kuna, dar za svako dijete do 15 godina 1.000 kuna, plus dar u naravi od 1.000 kuna, što će reći da s isplatama za Uskrs, svatko može računati na još jednu plaću.

Razumljivo je i to da ja kao gradonačelnik nemam pravo na ništa, niti očekujem išta, još manje potražujem, a poznato je da niti mogu imati prekovremene niti božićnicu, ali ono što me vrijeđa je da ne mogu imati ni sistematski pregled. Da li će Gradsko vijeće korigirati 4.000 kuna mjesečne naknade koju primam, ne znam, na njima je, ja ne tražim ništa, istaknuo je Kajin.

Privlačenje kapitala

Kada se gledaju socijalna prava, Kajin je naglasio kako sumnja da ima socijalnijeg, malog kontinentalnog grada od Buzeta. Samo za stipendiranje učenika i studenata osigurava se 550.000 kuna godišnje. Za jednokratne naknade za Uskrs i Sv. Nikolu 108.000 kuna, za podmirenje troškova stanovanja korisnicima temeljem odluke o socijalnoj skrbi 60.000 kuna. Svako dijete koje je u vrtiću prati se s 2.500 proračunskih kuna mjesečno, a svaki korisnik u Domu za starije s 3.900 kuna, što je gradska obveza.

- Jasno je da čitav niz naknada koje naplaćuju ostali gradovi, Buzet ne naplaćuje ili to do sada nije činio, kao što do sada nije naplaćivao niti komunalnu naknadu za neizgrađeno građevinsko zemljište.

Ta odluka nije od danas, to je obveza od 2001. godine, odnosno 2018. godine, ali koliko god je osobno doživljavam poštenom, da onaj koji ima više plaća više, prema njoj sam isto tako rezerviran ukoliko bude trebalo plaćati naknadu za Hrvatske vode, iako je sudska praksa oko tog djela neujednačena. Nisu nam problem mali, već veliki, ali mi isto tako imamo, nakon dugo godina, dvije, tri velike investicije koje su pred nama.

Prvi puta se dogodilo da nakon uplatnica za komunalnu naknadu za neizgrađeno građevinsko zemljište, vlasnici zemljišta zovu investitore i pristaju na ponuđene iznose, a iznosi su fer. Do sada su veliki posjednici tjerali investitore iz grada, nadam se da ćemo ih sada privlačiti. Imamo šansu privući kapital, otvoriti grad i to će se i dogoditi. Oni koji priječe investicije, kao neki na obilaznici, bit će izvlašteni.

Ti pojedinci traže 75 eura po kvadratu, za 800 četvornih metara, oko pola milijuna kuna, ta politika je izolirala i unazadila Buzet, rekao je Kajin.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama