NOVA BUTONIGA

Damir Kajin: Nakon ekstremne suše, redukcija vode i nedavnih ekstremnih poplava, gradnja brane Benčići je nužnost

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Butoniga, pogled iz Vrha / Damir Kajin (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Butoniga, pogled iz Vrha / Damir Kajin (snimio Milivoj MIJOŠEK)


"Buzeštinu ne treba potopiti, niti će se potopiti, ali ako želimo Buzet spasiti od potapanja i svega onoga čemu smo svjedočili tijekom oborinskog nevremena krajem rujna, a pri tom sačuvati Istarski vodovod, Cimos, Istarsku pivovaru, Akrapovića, "Park", vatrogasce, naselja Most, Marione…, moramo izgraditi akumulaciju Benčići, koja bi imala dvostruku ulogu, kao i Butoniga, i to obrane od poplava, s jedne strane, i vodoopskrbe s druge, tvrdi gradonačelnik Buzeta Damir Kajin komentirajući stavove vijećnika vladajuće koalicije Nezavisna lista/SDP koji su oko Benčići, ali i drugih potencijalnih retencija, puno oprezniji.

Sreća što je Mirna bujični potok

U tim naseljima, istaknuo je Kajin, živi tridesetak ljudi, ali u toj industrijskoj zoni radi gotovo tisuću Buzećana. Da Mirna nije bila uređena, u Buzetu bi imali, ne milijunske štete, nego štete koje bi se na imovini tih tvornica mjerile u desetinama milijuna kuna. Nakon izgradnje akumulacije, svaka će kuća u selu Benčići i okolici vrijediti dvostruko više, kao što je slučaj s onima u Vrhu, Paladinima, Senju, Krtima koje imaju pogled prema Butonigi.

- Ove godine u jednoj nesreći, imali smo sreću što je Mirna, zaslugom Hrvatskih voda, pretvorena u bujični vodotok. Prije ovog potopa koji nas je zadesio, Mirna je u svom koritu imala 27 centimetara vode, u vrijeme najvećeg vala preko 5,7 metara i to se u Buzetu bezbolno preživjelo. Što je Buzet spasilo toga da postane otok? Uređena Mirna. Što je spasilo da Istarske Toplice, Valice, Gradinje, Livade, Antonci..., ne završe u Antenalu? Brana Butoniga i to što je Mirna svojevremeno premještena u novo korito. Znači, izgradnjom akumulacije Benčići spašavamo Buzet pa i one dijelove iznad mosta Motovun, da ne poplavljuju.

Butoniga, pogled iz Vrha (SNIMILA Gordana ČALIĆ ŠVERKO)Butoniga, pogled iz Vrha (SNIMILA Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Neki govore da izgradnjom brane Benčići može doći do trajnog utjecaja i na pojedine vrste bila to lombardijska smeđa žaba i uskoušćani zvrčić ili koja druga zaštićena vrsta. Dok oni brigu brinu o lombardijskoj smeđoj žabi, punoglavcima, amebama i uskoušćanim zvrčićima, ja brinem brigu gdje će stotinjak Buzećana sa svojom građevinskom mehanizacijom i radnicima nakon što se za tri godine okončaju radovi na tunelu Učka i Istarskom ipsilonu.

Uz pomoć hrvatske Vlade u Buzetu gradimo zaobilaznicu. Neki su u Gradskom vijeću bili protiv i tog projekta. Upravo je s Hrvatskim cestama potpisan sporazum za rekonstrukciju Riječke ulice, čime činimo prometnu buzetsku potkovu. Hrvatske ceste nedavno su pokrenule javno savjetovanje za rekonstrukciju ceste Ponte Porton - Buzet, navodi Kajin.

Buzet - nenadmašan grad vode

- Mijenjamo vizure grada, ali jednako tako Hrvatske vode pri zagrebačkom Sveučilištu, nakon susreta s premijerom Andrejem Plenkovićem, izrađuju studije o podizanju kvote preljeva na Butonigi kao i spoju Butonige na Sveti Stjepan, a jedan dio toga bit će realiziran već ove godine.

Paralelno će se početi raditi i na projektiranju brane Benčići kako bi se vodom prihranjivala Butoniga. Time bi Istra bila spašena nestašica vode. I Buzet na karti Istre nitko više ne može nadomjestiti kao grad vode. Ujedno s Hrvatskim vodama ulazimo u realizaciju projekta odvodnje u starogradskoj jezgri od crkve sv. Jurja do Velih vrata, najavio je Kajin.

Damir Kajin (snimio Milivoj MIJOŠEK)Damir Kajin (snimio Milivoj MIJOŠEK)

U Istarskom vodovodu, istaknuo je Kajin, izvor Sv. Ivan nominalnog je kapaciteta 300 litara vode u sekundi, Bulaž 500 litara vode u sekundi, akumulacija Butoniga 1.000 litara vode u sekundi, a Gradole 1.100 litara vode u sekundi.

- Poreč i Rovinj mogu reći da su samodostatni, ali istovremeno se razmišlja i o akumulaciji na Labinštini. Oni koji ne razumiju da će Labin i Pula biti jedno uslužno područje, a Buzet drugo, morali bi voditi računa i o tržištu kamo će vodovod Buzet plasirati svoju vodu, jer i u Sloveniji će se graditi akumulacija kojom bi se Slovensko primorje trebalo spasiti nestašica vode kakve su bile tijekom ljeta ove godine.

Možda je, naglasio je također Kajin, do prije godinu dana izgledalo da je gradnja Benčići neisplativa investicija, no nakon ove ekstremne suše i redukcija, kao i nedavnih ekstremnih poplava, ona je nužnost, prioritet opstojnosti materijalne osnove Istre. Jedna godina bez vode ljeti je za turističku Istru 30-godišnja šteta i zato ona treba kao što treba da se Buzeština spasi od potapanja. Jednako tako neki bi zaustavili valjda i Butonigu, odrješit je Kajin.

Voda za Kotle i Stazu sedam slapova

Prvotna zamisao Butonige, šezdesetih, sedamdesetih godina prošlog stoljeća, bila je spasiti od poplavljivanja sela ispod brane, a tek naknadno se pokazalo da se akumuliranu vodu može iskoristiti za vodoopskrbu. Upravo je to sačuvalo sjedište vodovoda u Buzetu.

- Jer zamisli su bile, tvrdi Kajin, doduše nikada od dolaska IDS-a na vlast, da se sjedište, među ostalim, preseli u Poreč radi Gradola. Inače Gradolama je slivno područje 150 četvornih kilometara kao i Bulažu, dok Butoniga i izvor Sveti Ivan zajedno imaju slivno područje od 150 četvornih kilometara, ali zato Buzet od 300 zaposlenih u Istarskom vodovodu ima 150, iako je negdje na 3 posto potrošnje vode, a u cijelosti upravlja sustavom od 140 i više milijuna kuna.

- Što se tiče Staze sedam slapova, brana Benčići bi u Mirnu mogla propuštati dio vode da Mirna izgleda kao rijeka, a ne kao što inače izgleda kao suho korito. I Kotli bi mogli do vode preko Benčići, ovako je sigurno neće imati, tvrdi Kajin.

- Nije točna tvrdnja da Buzet i Pazin od obale nemaju ništa jer je od 1993. godine izgrađeno 1.400 kilometara vodovodnih instalacija na području nadležnosti Istarskog vodovoda, a Pazinština i Buzeština od toga su dobile gotovo 550 kilometara vodovoda. O odvodnji kroz Istarski vodozaštitni sustav da se ne govori. Nije istina da Istra nije solidarna po modelu iz 1993. godine barem kada je o vodi riječ, kaže Kajin i dodaje da građani Buzeta od brane Benčići mogu imati samo korist. Humšćina jednako tako kao što imaju i sela iznad brane Butoniga.

- Svi bi voljeli da Grad Buzet vodnom rentom nešto uprihoduje, ali to temeljem zakona, ili one odluke Gradskog vijeća koja je nezakonita, u ovom trenutku nije moguće, a konačno tu rentu onda, radi slivnog područja trebaju dijeliti ne samo Buzet, Pazin, Motovun, Cerovlje..., već i Oprtalj, općine Poreštine i Grad Poreč kao i Bujština, napominje Kajin.

Obeštećenje za oduzetu zemlju

- Problem je Pula koja ne izvršava svoje obveze vezano za Butonigu i prebacuje teret Kaštijuna ne samo na obalne gradove, nego i na unutrašnjost Istre koja taj problem nije stvorila, ističe nadalje buzetski gradonačelnik.

Kajin opetovao predlaže da se kroz formu naplate računa za vodu pri Istarskoj županiji otvori račun za elementarne nepogode jer jučer je poplava pogodila Buzet, Pazin, Cerovlje, Motovun, a sutra se nešto slično može dogoditi Poreču ili Puli, Rovinju ili Bujama.

Ne priziva ni potres, ni pijavice, ni tuču, a kamoli odrone ili poplave kojih se, kaže, dovoljno nagledao. Konačno, rekao je, Istarska županija će sada itekako biti solidarna i oko Hitne. Sada treba krenuti zamjena čitavog niza postojećih vodovodnih cijevi koje će opet financirati oni koji troše najviše vode, a to će opet kapitalizirati ponajviše Buzeština i Pazinština.

- Neki koji nikada nisu donosili odluke mogu se vraćati trideset godina u prošlost kada je Istarskom vodovodu prijetio bankrot, a usto i svim istarskim gradovima zbog preuzetih obveza zbog Butonige, ali to je posve druga tema. Točno je da 1970. godine nekome oko jezera Butonige nije plaćena zemlja, ali to se više ne može dogoditi i ne dešava se, a najbolji je primjer buzetska zaobilaznica gdje su svi posjednici izuzev jednog, na toj trasi prihvatili naknadu kao fer i poštenu.

To što se u prostornom planu Istarske županije navodi šest retencija to je nemoguće kao prvo isfinancirati. Vjerujem da nam to ne treba i siguran sam da se neće dogoditi, a slažem se s time da se o projektu akumulacije Benčići treba razgovarati i da javnost mora apsolutno u sve biti uključena, poručio je na kraju Kajin.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter