(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje stagnacija Crobex indeksa, nakon četiri tjedna pada, a u fokusu ulagača bit će poslovna izvješća domaćih kompanija za prvo polugodište.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuju stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks oslabio je prošloga tjedna 0,18 posto, na 1.930 bodova, skliznuvši već četvrti tjedan zaredom.
Crobex10, pak, zaustavio je klizanje nakon tri tjedna, ojačavši prošli tjedan 0,19 posto, na 1.192 boda.
Među sektorskim indeksima, najviše je prošli tjedan pao industrijski, za 2,19 posto, dok je najviše porastao građevinski, za 1,65 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je oko 24 milijuna kuna, što je 6 milijuna manje nego u tjednu ranije. Uz to, ostvareno je 2,1 milijun kuna blok prometa dionicom Ericssona Nikole Tesle, po cijeni od 1.615 kuna za dionicu.
„Prošloga su tjedna indeksi zabilježili mješovite izvedbe. Crobex je pao četvrti tjedan zaredom, dok je Crobex10 blago porastao. Likvidnost je bila skromna, uobičajeno za ovo ljetno zatišje, pa je prosječni dnevni promet iznosio oko 5,3 milijuna kuna”, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste banci.
U redovnom trgovanju najlikvidnija je bila dionica Podravke, s prometom od 4,8 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena porasla 0,69 posto, na 586 kuna, nakon objave dobrih poslovnih rezultata.
Slijedila je dionica Valamar Riviere s prometom od 2,35 milijuna kuna prometa, a cijena joj je porasla oko 4 posto, na 28,1 kunu.
Više od dva milijuna kuna prometa ostvareno je i dionicom Atlantske plovidbe, čija je cijena pala 2,85 posto, na 409 kuna.
Među likvidnijima, najviše je skočila cijena dionice Alpha Adriatica, za 22,3 posto, na 85 kuna. Po dobitku se ističe i dionica Ingre, s rastom cijene za 13,7 posto, na 12,85 kuna.
Najveća gubitnica, pak, bila je dionica Jadroplova, s padom cijene za 24,4 posto, na 33,4 kune.
Ta splitska brodarska tvrtka objavila je prošloga tjedna javni poziv za dokapitalizaciju. "Javna ponuda odnosi se na dva milijuna dionica društva, nominalne vrijednosti od po 10 kuna, koje se uplaćuju u novcu, s time da se, u okvir javne ponude, minimalna pojedinačna cijena za dionicu društva utvrđuje u iznosu od najmanje 25 kuna po dionici, a najniža pojedinačna vrijednost ponude za upis iznosi milijun kuna", objavio je Jadroplov.
Od poslovnih objava, Dalekovod je u petak nakon završetka trgovanja izvijestio da je u dva kruga upisa novih dionica premašio najviši predviđeni iznos dokapitalizacije od 410 milijuna kuna, pri čemu su s iznosom od 310 milijuna kuna u toj dokapitalizaciji sudjelovali Construction Line i Končar Elektroindustrija, i to kroz tvrtku Napredna energetska rješenja.
Cijena dionice Dalekovoda porasla je prošloga tjedna za 2,74 posto, na 75 lipa.
Na domaćem tržištu prošloga se tjedna trgovalo s ukupno 56 dionica, pri čemu je cijena njih 18 porasla, 26 pala, a 12 stagnirala.
„Ušli smo u sezonu objava poslovnih rezultata domaćih kompanija, a većina njih objavit će izvješća ovoga tjedna. Stoga očekujemo pozicioniranje ulagača uoči objave tih izvješća, a likvidnost bi, unatoč tome, mogla ostati skromna zbog već spomenute sezone ljetnih godišnjih odmora. Pratit će se, također, i brojke o novozaraženima koronavirusom”, kaže Davor Špoljar.
Rast svjetskih burzi
A na Wall Streetu su burzovni indeksi dosegnuli rekordne razine. Dow Jones prošloga je tjedna ojačao 1,1 posto, dok je S&P 500 porastao 1,9, a Nasdaq indeks 2,8 posto.
„U ponedjeljak su cijene dionica oštro pale zbog širenja delta varijante koronavirusa u svijetu, no od utorka je počeo oporavak tržišta, pa su indeksi na kraju tjedna dosegnuli nove rekordne razine. To se ponajviše zahvaljuje snažnim kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija. Naime, poslovna izvješća dosad je objavilo oko 120 kompanija iz S&P 500 indeksa, pri čemu ih je više od 85 posto ostvarilo veću dobit nego što se očekivalo”, kaže Davor Špoljar.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,3 posto, dok je frankfurtski DAX porastao 0,8, a pariški CAC 1,7 posto.
„Ovoga će tjedna ulagači i dalje pratiti brojke o novozaraženima koronavirusom, poslovna izvješća kompanija, kao i makroekonomske podatke iz najvećih svjetskih gospodarstava. U fokusu će biti i sjednica američkog Feda”, kaže Davor Špoljar.