Ilustracija (Pexels)
Rusija će ove godine požeti više pšenice, potvrdila je u petak ministrica poljoprivrede Oksana Lut, upozorivši ipak da su početak žetve otežali nepovoljni vremenski uvjeti.
"Zadržali smo prognozu prema kojoj očekujemo oko 135 milijuna tona žitarica i 90 milijuna tona pšenice", izjavila je u petak ministrica poljoprivrede Oksana Lut.
To bi značilo da bi proizvodnja žitarica trebala ove godine porasti za za 7,2 posto, a proizvodnja pšenice za gotovo devet posto.
Slabiji urod u Rostovskoj oblasti zbog suše ne bi trebao utjecati na rezultate žetve u cjelini, prenosi državna novinska agencija RIA ministričine riječi.
Prošle je godine zbog loših vremenskih prilika u Rostovskoj oblasti izgubljeno oko 30 posto usjeva, a lokalne vlasti procjenjuju da bi ove godine moglo propasti 20 posto.
Početak žetve otežale su i obilne kiše u regijama oko Volge, dodala je Lut, pa napreduje sporije nego prošle godine.
"Žetvu ometaju vremenski uvjeti, osobito u središnjem dijelu, u Privolškom saveznom okrugu, gdje pada kiša. Mnogi još nisu uspjeli ući u polje", rekla je ministrica.
Poljoprivrednici su do sada, po njezinim riječima, poželi četiri milijuna tona žitarica. Prošle su godine do početka srpnja bili poželi puno više, dodala je Lut.
Vlada je pak od srijede snizila namet na izvoz pšenice za čak 77,3 posto u odnosu na prošli tjedan, na najnižu razinu od lipnja 2021. kada ih je uvela, prenosi Interfax.
Rusija spada među vodeće proizvođače pšenice u svijetu, uz Kinu i Indiju, prema podacima agencije UN-a za hranu i poljoprivredu FAO.