Popularni napitak

Matcha na čekanju: Vrućine u Japanu oštetile usjeve, cijene lete u nebo, a nova proizvodnja stiže tek za pet godina

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Visoke temperature u Japanu naškodile su nasadima zelenog čaja, upozorili su poljoprivrednici i trgovci, naznačivši da bi ljubiteljima širom svijeta mogli ponuditi više matche tek za nekih pet godina.

Otprilike četvrtina tenche proizvodi se u regiji Kyoto, koja je prošlog ljeta stradala u toplinskim valovima pa je berba u travnju i svibnju bila slaba.

Lišće tenche prvo se suši i potom usitnjava kako bi se dobio matcha prah za pripravljanje čaja.

Masahiro Yoshida ubrao je tako ove godine samo 1,5 tona tenche, za četvrtinu manje nego obično.

"Prošlogodišnje ljeto bilo je toliko vruće da je oštetilo grmove pa nismo ubrali baš puno listića", pripovijeda Yoshida u trgovini čajem u Ujiju, južno od Kyota. 

Japan je 2024. godine proizveo 5.336 tona tenche, prema podacima Japanske udruge za proizvodnju čaja, gotovo 2,7 puta više nego deset godina ranije.

Ovogodišnja proizvodnja bit će slabija, procjenjuju u udruzi.

Uzgajivači pokušavaju povećati proizvodnju, ali to neće riješiti nestašicu jer će nove plantaže biti spremne za berbu tek za pet godina, objašnjava Marc Falzon, koji kupuje čaj od poljoprivrednika iz Ujija za svoju tvrtku Ooika Co. sa sjedištem u New Jerseyu.

Globalna potražnja za matchom naglo je porasla u proteklim godinama na valu interesa milenijalaca i generacije Z u potrazi za zdravim napicima. Popularni kafići diljem svijeta nude danas i matcha latte, smoothieje i deserte.

Fino mljeveni čaj na glasu je kao antioksidans, a sadrži više kofeina od ostalih vrsta zelenog čaja.

Viralni trendovi na društvenim mrežama pokrenuli su prošle jeseni val potražnje i neki trgovci na veliko, poput tvrtke Tealife sa sjedištem u Singapuru, s vremena na vrijeme ograničavaju prodaju.

Potražnja za matchom prošle je godine udeseterostručena i još raste, a japanska se ponuda smanjuje, objašnjava osnivač Tealifea Yuki Ishii.

Cijene tenche dosegnule su u takvim uvjetima najvišu razinu otkada je puštena u prodaju i na svibanjskoj dražbi u Kyotu kilogram je stajao 8.235 jena, prema podacima udruge proizvođača čaja, i bio je gotovo trostruko skuplji nego lani.

Japanski izvoz zelenih čajeva porastao je lani za 25 posto, na 36,4 milijarde jena (252 milijuna dolara), uglavnom potaknut pojačanom potražnjom za čajevima u prahu poput matche, pokazuju podaci ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Obujam izvoza uvećan je za 16 posto.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama