samo da se dimi

Kazne do 2.000 eura za cigaretu na plaži – pogledajte gdje sve više ne smijete pušiti

| Autor: Ljerka Bratonja Martinović
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


U srcu sezone Francuska je od ovog tjedna zabranila pušenje na plažama, u nastojanju da svoje građane zaštiti od štetnih posljedica duhanskog dima. Zabrana pušenja uvedena je u toj zemlji i na drugim javnim mjestima – autobusnim postajama, parkovima, područjima oko škola i otvorenim prostorima unutar sportskih objekata i knjižnica.

Zabranom pušenja na plažama Francuska nije jedinstvena europska zemlja jer su takve zabrane već na snazi u dijelovima Italije, Španjolske, Grčke, Njemačke, a kazne za one koji ih krše kreću se i do 2.000 eura.

Prije 20 godina

Izbacivanjem cigareta s plaža nastoji se potaknuti pušače da puše manje, ali i zaštititi druge kupače od pasivnog pušenja. Isto je i s drugim javnim prostorima, čak i na otvorenom. U većem dijelu Europe takve su zabrane postale standardom pa više ne čudi ako se u Milanu suočite s kaznom zbog pušenja na ulici, a u Pragu ili Bukureštu sa zabranom pušenja na peronima ili dječjim igralištima.

Hrvatska po pitanju zabrane pušenja nije odmakla daleko pa se gotovo 20 godina od prve zabrane pušenja u kafićima na tim mjestima i dalje nesmetano puši, a zabrane su urodile plodom jedino u školama, bolnicama i na radnim mjestima, uglavnom. Dječja igrališta, parkovi, autobusne stanice, plaže, mjesta su slobodnog konzumiranja cigareta i drugih duhanskih proizvoda.

Koliko se postojeće zakonske zabrane poštuju, svjedoče podaci Državnog inspektorata iz prva dva mjeseca 2025., koji kažu da svaki drugi ugostiteljski objekt krši važeća zakonska ograničenja pušenja. U 389 nadzora koji su provedeni u kafićima, utvrđeno je 180 nepravilnosti, što znači da se u polovini kafića vlasnici ne pridržavaju odredbi o osiguranju zasebnog prostora za pušenje ili primjerene ventilacije koju mora imati pušački prostor.

Sabor je upravo izglasao izmjene Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda kojima se i na grijane duhanske proizvode proširuje postojeća zabrana pušenja u zatvorenim prostorima.

Zabrana pušenja na otvorenom u Hrvatskoj se odnosi samo na zdravstvene i obrazovne ustanove, gdje je pušenje zabranjeno u krugu od 20 metara od ulaza u takvu ustanovu. U ovoj izmjeni zakona propuštena je prilika da se »pojača« zabrana pušenja na otvorenom, što rječito govori da hrvatske vlasti takav potez ne planiraju.

Izmjenama Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda uvedena je i zabrana prodaje nikotinskih proizvoda osobama mlađima od 18 godina, kako bi se zabrana koja se dosad odnosila na cigarete proširila na proizvode nove generacije, na primjer nikotinske vrećice vrlo popularne među mladima.

Polučiti efekt

Zabrana prodaje duhanskih proizvoda maloljetnicima, međutim, u praksi se također slabo poštuje, o čemu govori podatak da je 44 posto maloljetnika u Hrvatskoj probalo e-cigarete, a 20 posto učenika svakodnevno puši.

Da postojeće zabrane nisu dovoljne da bi polučile efekt, potvrđuju stručnjaci, koji ipak podsjećaju da se protiv ove loše navike, koja izaziva niz bolesti i uzrokom je svake pete smrti u Hrvatskoj, ne može boriti samo zabranama.

Prof. dr. Veljko Đorđević, jedan od vodećih stručnjaka u dugogodišnjem projektu zagrebačke Škole nepušenja, smatra da se protiv pušenja ne vrijedi boriti zabranama, nego širokim zdravstvenim prosvjećivanjem populacije, od najranije dobi.

– Kao prvo, ovo što su povisili cijenu cigareta za 20 centi uopće ne zaslužuje komentar. Drugo, moramo ponovo poraditi na prevenciji, na odgoju od najranije dobi do sveučilišta, jer nam 30 posto populacije puši. Nepušenje mora postati obrazac ponašanja, a zabrane će nešto malo pomoći, smatra prof. Đorđević.

Važno je, dodaje, dosljedno provoditi zabranu prodaje duhanskih proizvoda maloljetnicima jer je riječ o navici koja se usvaja upravo u doba tinejdžerstva.

– Neophodno nam je javnozdravstveno prosvjećivanje. Ne smijemo ljude plašiti posljedicama, moramo novu generaciju odgajati kako zdravo živjeti.

Na tom konceptu treba graditi budućnost jer danas imamo sve više kancerogenih, autoimunih bolesti, koje nitko zapravo ne povezuje s posljedicama pušenja, iako su povezane.

Na pulmološkim je odjelima danas samo KOPB i karcinom pluća, a kad bismo izrazito smanjili pušenje i te bi se bolesti reducirale, ističe Đorđević.

Preventivna predavanja

Prof. dr. Veljko Đorđević zagovara široku javnozdravstvenu akciju prema modelu prof. dr. Vladimira Hudolina kakva se u Hrvatskoj provodila desetljećima, u okviru koje su specijalizanti prije završetka specijalizacije morali održati preventivna predavanja u školama.

– Takav nam model nedostaje danas, zaključuje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter