(Hina/EPA)
Dolar je oslabio u utorak prema drugim najznačajnijim valutama na svjetskim tržištima, dok su rizičnije valute jačale pod utjecajem naznaka da karantene u nekim zemljama polako usporavaju širenje koronavirusa.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, prema posljednjim je podacima bio u minusu 0,6 posto u odnosu na prethodno zatvaranje. To pokazuje poboljšano ozračje na tržištima dionica gdje investitori manje zaziru od rizika pa su europske burze u plusu drugi dan zaredom.
Dolar je oslabio 0,3 posto prema jenu nakon što je japanski premijer Shinzo Abe proglasio izvanredno stanje u nekim dijelovima zemlje kako bi se smanjilo širenje koronavirusa.
Euro je u takvom ozračju ojačao 0,7 posto, na 1,08650 dolara, pokazuju posljednji podaci.
Ojačala je i britanska funta, iako trgovci pažljivo prate nove vijesti o zdravstvenom stanju premijera Borisa Johnsona koji je hospitaliziran i liječi se na odjelu intenzivne njege zbog pogoršanih simptoma koronavirusa. Prema posljednjim podacima funta je ojačala 0,7 posto prema dolaru u usporedbi sa zatvaranjem trgovanja dan ranije.
U utorak je porasla i cijena nafte jer postoji nada da će se naftni proizvođači dogovoriti o smanjenju proizvodnje u uvjetima slabe potražnje zbog pandemije koronavirusa i time poduprijeti cijene crnog zlata.
Valute izložene kretanjima cijena na robnim tržištima, uključujući norvešku krunu, australski dolar i južnoafrički rand posebice su snažno ojačale i to redom za više od jedan posto u odnosu na prethodno zatvaranje.
Te su valute pretrpjele velike gubitke u prošlom mjesecu kada su ih investitori naveliko prodavali i kupovali dolare, usmjeravajući kapital u tu sigurnu luku.
Dolar, svjetska rezervna valuta, posljednjih je tjedna bilježio snažne oscilacije tečaja zbog volatilnog trgovanja. No, opsežne mjere središnjih banaka na zauzdavanju velike pomame za dolarom pomogle su donekle umiriti sudionike tržišta, kažu analitičari.
"Svjedočimo solidnom smanjenju volatilnosti na tržištima valuta i dionica. Znamo da su središnje banke odradile vrlo dobar posao na ublažavanju napetosti na tržištima dolara i to se osjeća", rekao je Kenneth Broux, valutni analitičar u banci Societe Generale.
"Za smirivanje situacije potrebno je još neko vrijeme... Mišljenja sam da svjedočimo blagoj korekciji nakon pretjeranih prodaja. U tom smo procesu sada", dodaje.