Glazbena rezidencija objavila četvrto izdanje

'PIONIRSKI DOM' Franci Blašković: "Smrt fašizmu svakako - sloboda narodu nikako!"

| Autor: Zoran ANGELESKI
Franci Blašković: "U ime Oca, Sina, Duha, malvazije, Samanthe Fox i Lige za boj protiv turizma"

Franci Blašković: "U ime Oca, Sina, Duha, malvazije, Samanthe Fox i Lige za boj protiv turizma"


Nakon što u uvodu 41-minutne glazbene rezidencije (dostupnoj na stranicama Pionirskog doma) kaže da je ovo po drugi put hommage Josipu Brozu Titu i samoupravnom socijalizmu, Franci poentira: "Dragi druže Tito, smrt fašizmu svakako, sloboda naroda nikako. Vi'š da narod je lako kvarljiva roba"

Franci Blašković je, kao dio projekta četvrte rezidencije Pionirskog doma - međunarodnog studijskog (audio) susreta koji spaja suvremenu glazbu s autorstvom pjesnika - snimio u pulskom Rojcu svoju 88. ploču pod nazivom "The Last Fuckin Dance!". Album je snimio zajedno s trombonistom i klavijaturistom Don Lucom Torresanom, a iz odsviranih instrumenata upućeni mogu zaključiti o čijem je umjetničkom pseudonimu riječ. Naslov ploče posuđen je od jedne od božićnih pjesama koje je Bojan Žižović napisao za Gori ussi Winnetou i koja se zove "Posljednji jebački ples".

Stalni suradnici

Kako Franci kaže u uvodu ove 41-minutne glazbene rezidencije (dostupnoj na internetskim stranicama Pionirskog doma) ovo je po drugi put "hommage Josipu Brozu, drugu Titu i samoupravnom socijalizmu". Zatim Franci poentira: "Dragi druže Tito, smrt fašizmu svakako, sloboda naroda nikako! Vi'š da narod je lako kvarljiva roba." Lijepo je ponovno čuti Francija gdje zbori: "U ime Oca, Sina, Duha, malvazije, Samanthe Fox i Lige za boj protiv turizma; gori uši, doli puši".

I na ovom su projektu, kao stalni suradnici Pionirskog doma, sudjelovali voditelj Pionirskog doma, nagrađivani pulski producent Edi Cukerić, tonski snimatelj (ovdje i bubnjar) Branko Crnogorčić i Alen Rosanda iz pulskog sastava The Chweger.

I Franciju i don Luci Torresanu zajednička je poveznica opsjednutost hitom pa je ovo umjetničko spajanje stoga bilo prirodno. U pauzama između baketarenja i poljodjelskih radova autor Franci Blašković smogao je snage da iz dubine svoje nutrine izbaci nešto što već dugi niz godina drži u sebi te uz pomoć glazbenog partnera dočara jedan poseban dan u životima sviju nas, ali prije svega skupine seksualno isfrustriranih brijunskih paunova koji su 8. svibnja 1980. bili na privremenom prinudnom radu u Beogradu te glasno kričali za sahrane Tita.

Za slušanja ove ploče, osim glazbe, slušatelj svjedoči Francijevom nedavnom susretu s paunom na Monumentima, a vrijedi taj dio citirati: "Govorim ptici paun: 'Ti forši ne znaš da je došla demokracija, takozvani kapitalizam, i da je razjebala i uništozila sve ča je valjalo, a da si ti kao ptica krasotica promovirana u jestivo telo, pička ti materinu, briši i neću da te čujem ni da pevaš ni da govoriš, odjebi, stoko sitnog zuba, odjebi."

Uz Francija i don Toressana, dosad su još gostovali Aleksandar Stojković St (Goribor) i Luka Žužić, Mario Knezović (Zoster) i Filip Vrtarić Motovunski, a uskoro će u objavu zaostalo treće izdanje rezidencije, na kojoj je gost reper Kandžija. Inače, prikupljenim sredstvima od downloada (digitalna izdanja svih rezidencija) korisnicima Dječjeg doma 'Ruža Petrović' u Puli doniraju se glazbeni instrumenti.

Razmjena ideja

Rezidencija "Pionirski dom" je platforma međunarodne suradnje i partnerstva, razmjena ideja, programa i projekata, mobilnost autora te afirmacija suvremenog umjetničkog izražaja glazbe i riječi. Ciljevi rezidencije su kontinuitet u realizaciji međunarodne suradnje na glazbeno-književnom polju u spoju s novim medijima i novom tehnologijom, poticanje suradnje lokalnih umjetnika i umjetničkih udruga kako bi se putem gostovanja i umjetničke razmjene stvorile nove kulturne mreže na domaćoj i inozemnoj sceni te građanima Pule, Istre i Hrvatske predstaviti suvremene trendove i dostignuća u domeni suvremene glazbe, soundarta i novih medija. Rezidencijalni program nudi umjetniku prostor i vrijeme za rad i istraživanje unutar vlastitog umjetničkog područja, a najčešće uključuje smještaj, produkcijsku potporu, izlaganje i predstavljanje.

"Na sahranu Tita došle su sljedeće delegacije…"

Uz glazbenu pratnju, dobar dio četvrte rezidencije zauzelo je Francijevo citiranje 50 službenih delegacija država (abecednim redom i poimence premijere, predsjednike, kraljeve), koje su prisustvovale sahrani Josipa Broza Tita 8. svibnja 1980. godine, zatim 13 čelnika socijalističkih, komunističkih i socijaldemokratskih stranaka (među njima i Willyja Brandta, Bettino Craxija, Enrica Berlinguera, Francoisa Mitteranda), ali i lidera Palestine Yassera Arafata, tadašnjeg predsjednika Ujedinjenih naroda Kurta Waldheima te čelnih ljudi UNESCO-a, Europske komisije i Arapske Lige. S Titom su se oprostili i bivša premijerka Šri Lanke Sirimavo Bandaranaike, indijska premijerka Indira Gandhi i talijanski predsjednik Sandro Pertini, irački predsjednik Saddam Hussein, libijski Muammar Gaddafi, sovjetski lider Leonid Brežnjev, norveški kralj Olav V, belgijski kralj Baudouin, jordanski kralj Hussein…

Zanimljivo je da u četveročlanoj delegaciji SAD-a nije bilo predsjednika Jimmyja Cartera, ali je zato bila njegova majka Lillian Gordy Carter te potpredsjednik SAD-a Walter Mondale, američki ministar financija i još jedan američki diplomat. Od njih je jedino brojnija (njih petero) bila britanska delegacija na čelu s premijerkom Margaret Thatcher te princem Phillipom, suprugom kraljice Elizabete. Vatikan je bio zastupljen s jednim nadbiskupom te jedinim diplomatom Ivana Pavla Drugog.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama