Dašak zena

Kokedama – japanska zelena kugla koja unosi mir i prirodu u vaš dom

| Autor: Mija Dropuljić
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Kokedama, što u prijevodu znači "mahovina kugla", dolazi iz Japana gdje se koristi kao tradicionalni oblik dekoracije biljaka bez tegli.

Riječ je o loptastim aranžmanima u kojima biljka raste iz kugle zemlje obložene svježom mahovinom, a sve zajedno omotano je koncem ili žicom.

Ovaj trend sve više osvaja i hrvatske domove – i to s dobrim razlogom. Kokedama je dekorativna, jednostavna za izradu i održavanje, a pritom donosi dašak prirode i meditativnog mira u interijer.

Što vam je potrebno za izradu kokedame

  • Mala, dekorativna sobna biljka koja ne traži puno vode (poput paprati, orhideje, sukulenata, efelida ili spatifiluma)
  • Svježa mahovina (iz cvjećarnice ili sakupljena u prirodi – uz poštivanje pravila zaštite!)
  • Zemlja za cvijeće ili bonsai mješavina s tresetom; za orhideje – specijalno supstrat i papirnati filter za kavu
  • Zeleni floristički žičani konac, najlonska nit, juta, konopac ili dekorativne špage
  • Posuda za miješanje, voda, škare

Kako izraditi kokedamu?

Pažljivo izvadite biljku iz tegle i otresite višak zemlje s korijena. Možete je nježno isprati pod mlazom vode i malo skratiti preduge korjenčiće.

U zdjeli pomiješajte zemlju s malo vode kako biste dobili kompaktnu kuglu. Prstima napravite udubljenje i u njega smjestite biljku. Sve čvrsto oblikujte u kuglu.

Savjet za orhideje: Stavite je sa supstratom u papirnati filter za kavu, zatvorite i oblikujte kuglu – zatim nastavite kao s običnom kokedamom.

Oko kugle rasporedite mahovinu i pažljivo je obavijte koncem ili špagom u više smjerova dok ne dobijete čvrstu i estetski skladnu loptu. Pazite da mahovina dobro prianja sa svih strana.

Kako je objesiti i prezentirati

Kokedamu možete postaviti na tanjur, plitku zdjelu ili – još bolje – objesiti! Kod visećih kokedama ostavite dužu špagu na vrhu i objesite ih pojedinačno ili u grupi.
Efekt lebdeće biljke djeluje poput zelenog skulpturalnog elementa. Biljka ne mora nužno stajati uspravno – može visiti pod kutom ili čak naopako, ovisno o vrsti i prostoru.

Zalijevanje i njega

Kokedama se zalijeva uranjanjem. Jednostavno je potopite u zdjelu s vodom na nekoliko minuta, ostavite da se ocijedi i lagano stisnite kuglu da izađe višak vode.

Mahovina se dodatno može prskati raspršivačem kako bi ostala svježa i zelena. Kokedamu držite na svijetlom mjestu bez direktnog sunca i izvan dosega toplinskih izvora. Ako je objesite, pazite da ne kapa po podu ili zidu nakon zalijevanja.

Koje biljke su prikladne?

Za kokedamu su idealne biljke koje ostaju kompaktne i ne zahtijevaju previše vode:

  • Japanski izbor: mini bonsai drveće
  • Popularni odabiri: paprati, orhideje, efelid, zeleni ljiljan, sukulenti (poput kućne sreće i seduma)
  • Sezonski prijedlog: proljetne lukovice poput zumbula i narcisa – nakon cvatnje možete ih zasaditi u vrt s cijelom kuglom

Ekološki savjet

Ako sakupljate mahovinu sami, činite to pažljivo i odgovorno – uzimajte male količine s različitih mjesta, samo tamo gdje je ima u izobilju. Vrste poput tresetne mahovine zaštićene su i ne smiju se skupljati iz prirode.

Kokedama je više od dekoracije – ona je spoj prirode, estetike i pažnje prema detalju. Bez obzira na to želite li ukrasiti stol, prozor ili stvoriti viseći zeleni kutak, ove mahovinaste kugle unose mir, život i dašak japanske filozofije u vaš dom.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama