(Arhiva Glasa Istre)
Primijetili ste stršljene u blizini vašeg doma ili, još gore, njihovo gnijezdo negdje po krovom vaše kuće? Ovi kukci predstavljaju pravu opasnost - osim što su njihovi ubodi bolni, ako su se ugnijezdili negdje ispod vašeg krova, mogli bi napraviti i ozbiljnu štetu na krovištu i krovnoj konstrukciji. Zašto je važno reagirati čim primijetite da imate ove neugodne podstanare?
Ako ste primijetili da su stršljeni ispod vašeg krova ili na tavanu izgradili gnijezdo, u svakom slučaju ga uklonite.
Ipak, da ne biste doživjeli neugodne i bolne ubode ili, još gore, alergijsku reakciju, pažljivo isplanirajte uklanjanje gnijezda, kao i metodu koju ćete koristiti.
Ako se odlučite gnijezdo ukloniti sami, budite vrlo oprezni.
Najprije utvrdite točnu poziciju gnijezda, a zatim provjerite postoji li siguran put do njega vodeći računa o stabilnosti konstrukcije.
Svakako obucite zaštitno odijelo i zaštitite ruke debelim rukavicama, a glavu i vrat kacigom i mrežom.
Ako koristite sprej protiv osa ili stršljena, prskajte s udaljenosti od najmanje tri ili četiri metra, a kada ste završili s prskanjem, pričekajte barem 24 sata da fizički uklonite i samo gnijezdo, piše N1.
Korištenje dima (i sličnih metoda) nosi rizik od trovanja ugljičnim monoksidom u zatvorenom prostoru, a mogli biste izazvati i požar ako niste oprezni.
Ne zaboravite da velika gnijezda mogu brojati i do nekoliko tisuća stršljena, a ako je gnijezdo već veliko i stršljeni agresivno – "uradi sam" akcija se ne preporučuje.
U tom slučaju, bolje je obratiti se profesionalcima koji će znati što raditi i kako se obračunati s ovim opakim insektima.
Stručnjaci posjeduju specijaliziranu opremu i alate kojima će se obračunati s uljezima, a znaju i da je idealno vrijeme za akciju u ranim jutarnjim ili u večernjim satima kada su stršljeni manje aktivni.
Oni će nanijet insekticid, pričekati neko vrijeme da budu sigurni da su insekti uginuli, a zatim će ukloniti i zbrinuti i samo gnijezdo.
Ako ste se uspješno riješili neželjenih podstanara, nemojte misliti da se neće (pokušati) vratiti.
Svake godine u proljeće provjerite potencijalne ulaze. Ako primijetite da negdje postoje stara gnijezda, uklonite ih jer bi mogla privući novu koloniju. Mrežicama zatvorite otvore u koje bi se insekti mogli (ponovno) naseliti.
Iz Grada Zagreba objavili su preporuke građanima koji muku muče sa stršljenima.
Za osobe sklone alergijskim reakcijama najbolja prevencija jest izbjegavanje područja za koja je poznato da na njima obitavaju ovi opasni kukci. Ako su ipak prinuđeni boraviti na takvom mjestu potrebno je maksimalno zaštititi svoje tijelo (obući majice dugih rukava i hlače dugih nogavica, odnosno u slučaju potrebe profesionalnu opremu za pčelare).
Potrebno je pridržavati se općih pravila ponašanja: