OBMANA ILI EKOLOGIJA?

Jesu li biorazgradive vrećice prevara? Zakopali su ih na tri godine, a kad su ih izvadili...

| Autor: Portal NoviList.hr

Nova istraživanja otkrivaju da su plastične vrećice za koje se tvrdi da su biorazgradive, nakon tri godine i dalje ostale netaknute i mogu se nositi u kupovinu.

Guardian prenosi da su istraživanjem po prvi puta testirane vrećice za kompostiranje, dva oblika biorazgradivih vrećica i konvencionalne vrećice nakon dugotrajnog izlaganja moru, zraku i zemlji. Nijedna vrećica se nije potpuno raspala u svim okruženjima.

 

Vrećica koja se može kompostirati bolje je prošla od tzv. biorazgradive vrećice za kompostiranje, ista je potpuno nestala nakon tri mjeseca u morskom okolišu. Ali, znanstvenici kažu da je potrebno puno više rada da bi se utvrdilo što su razgradivi produkti i da bi se razmotrile moguće posljedice za okoliš.

Nakon tri godine, "biorazgradive" vreće koje su bile zakopane u tlo i more mogle su se ponovno nositi u kupovinu. Vreća za kompostiranje bila je prisutna u tlu 27 mjeseci nakon što je zakopana, ali kada je testirana u kupovini, nije mogla zadržati nikakvu težinu bez kidanja.

Istraživači s Međunarodne istraživačke jedinice za istraživanje morskog otpada Sveučilišta u Plymouthu kažu da studija - objavljena u časopisu Environmental Science and Technology - postavlja pitanje može li se na biorazgradive formulacije ponuditi dovoljno napredna stopa degradacije i time realno rješenje za problem plastičnog otpada.

“Nakon tri godine, bila sam zapanjena što je bilo kojom vrećicom još uvijek moguće obaviti kupovinu. To nas je najviše iznenadilo kod biorazgradivih vrećica. Kada vidite nešto označeno kao 'biorazgradivo', mislim da automatski pretpostavljate da će se brže degradirati od uobičajenih vrećica. No, barem nakon tri godine, naše istraživanje pokazuje da to možda nije slučaj. " kaže Imogen Napper.

Znatne količine plastike završavaju kao smeće

Unatoč uvođenju naknada za plastične vrećice u Velikoj Britaniji, supermarketi i dalje godišnje proizvode milijarde vrećica. Istraživanje Greenpeaceovih top 10 supermarketa pokazalo je da godišnje proizvode 1,1 milijardi jednokratnih plastičnih vrećica, 1,2 milijarde plastičnih vrećica za voće i povrće i 958 milijuna višekratnih "vrećica za život", prenosi Guardian.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter