VREMEPLOV

ŠTO JE GLAS ISTRE PISAO NA DANAŠNJI DAN PRIJE 30 GODINA Učka narasla pet metara!


"Već je zapravo stoljećima stvar opće kulture, pogotovu turističke znatiželje, podatak koji veli da je Učka (Vojak) visoka 1.396 metara. U posljednje vrijeme Učka je - narasla! U nekim novijim kartama i turističkim publikacijama nalazimo naznaku da je vrh najviše istarske gore visok 1.401 metar", pisao je Danijel Načinović u Glasu Istre 27. siječnja 1989. godine.

Pet metara više ili manje i ne mijenja bitno stvari, piše. Barem ne u svijetu čestih nepreciznosti u suvremenom kartografskom i publicističkom prikazivanju Istre.

"Ima tako spomenika našeg kulturno-povijesnog nasljeđa čija datacija varira nekoliko stoljeća, no neke lakše mjerljive činjenice - kao što je visina Učke, kao što je naziv nekog mjesta, ipak su dio mogućeg dogovora, čemu bi valjalo posvetiti sistematičniju brigu", piše Načinović.

"Učka je može biti narasla zbog dodatne visine tamošnje kule, ali bi onda još viša trebala biti uzmemo li u obzir i visinu antene televizijskog odašiljača", zaključuje Načinović, a mi 30 godina kasnije dodajem da bi trebalo uračunati i visinu vojnog radara koji je u međuvremenu bitno izmijenio vizuru naše gore.

Porezne prijave u zadnji čas

Sa zadnjim danom siječnja istjecao je i rok obrtnicima pulske općine da podnesu svoje porezne prijave. Ali, kako to obično biva, većina ih čeka zadnji čas.

"Do danas, samo četiri dana do krajnjeg roka, od 1.042 samostalna obrtnika prijave je podnijelo svega deset posto, odnosno 104", pisala je Gordana Jezdić. Iz njenog teksta doznajemo da je tada na Puljštini bilo 502 obrtnika metalaca, 339 ugostitelja, 201 građevinac, 300 iznajmljivača podstanarskih soba i poslovnih prostora te 250 obrtnika iz domaće radinosti.

Mada je još bio hladni siječanj Turistički savez općine Arenaturist i SAKUD Pula već su sastavili prijedlog kulturnih programa za Pulsko ljeto - PULJ 89. Zbivanja su planirana od 7. srpnja do 25. kolovoza na Trgu Republike, kod Zlatnih vrata, Trgu oslobođenja kod Arene i drugdje u gradu, zatim u Premanturi, Banjolama, Medulinu, Punta Verudeli i tako dalje. Kako je izvijestila Vesna Čamdžić, u programu bi sudjelovali KUD Uljanik, dramska radionica Inat, OKUD Istra, zborovi "Matko Brajša Rašan" i "Lino Mariani"… No, ista novinarka u susjednom tekstu na pulskoj kronici upozorava da se o pripremama za sezonu još uvijek šuti. Primjedba joj se odnosi na općinske odluke i analize.

"Pitanje je da li ćemo dočekati sam početak sezone da bi ponovno i tko zna koji put zaključili da nam nedostaje kadra za čišćenje grada i sredstva za održavanje, da su nam prometnice loše označene, da nam ponuda u trgovini nije zadovoljavajuća, da turistički objekti nisu prošli potreban filter redovitog održavanja…", pisala je Čamdžić.

Divlje svinje haraju Bujštinom

Na sjeveru Istre sasvim drugi problemi - na sjednici Vijeća Mjesnih zajednica Skupštine općine Buje povela se rasprava o lovstvu.

"Divljih je svinja na gornjoj Bujštini sve više i sve veću štetu čine poljoprivrednicima koji, kako je rečeno, ni sami ne znaju što činiti osim da negoduju kod skupštine općine i lovačkih društava", izvijestio je naš dopisnik. No, već u sljedećem dijelu teksta nailazimo na primjedbu koja ukazuje na apsurdnu situaciju - da li veću štetu u polju rade divlje svinje ili lovci.

"Elvino Đurđević, odbornik MZ Marušića, kaže da su njive i livade oko Marušića i Momjana pune plastike i ostataka lovačke municije što vlasnicima kosilica pričinjava štete prilikom košnje. Zbog toga je zatražio da se u Pravilnik o lovstvu unese obaveza da organizator nakon lova očisti lovište", pisao je Glas Istre.

Naš novinar Mirjan Rimanić bio je pak na svečanosti otvaranja nove ceste od Škropeti do Levaki na Pazinštini.

"U Levakima danas živi 12 obitelji sa ukupno 66 članova i prosječnom starosti od 35 godina. Zanimljivo da svih 12 obitelji nosi prezime Levak", pisao je Rimanić i otkrio da je svih 12 obitelji i sudjelovalo u financiranju asfaltiranja 2,5 kilometra ceste.

"Sada smo kao u gradu. Cesta je spasenje za naše selo", rekao je tada 79-godišnji Benjamin Levak, najstariji stanovnik sela kojem je pripala čast da prereže vrpcu.

Jugoslavija na točki usijanja

Među nizom tekstova o vapajima za očuvanje bratstva i jedinstva i sprječavanju netrpeljivosti među republikama i narodima, o plenumima i ostalim burnim događaja koji su prethodili raspadu Jugoslavije, na nacionalnoj stranici nalazimo i lokalnu vijest: Termo elektrana Plomin u siječnju 1989. radila je tek pet dana! Nakon što je 28. prosinca 1988. isključena iz sistema zbog proboja slane vode u vodoopskrbni sustav, pa u pogon opet puštena 15. siječnja, 21. siječnja je TE stala s radom zbog kvara na cijevnom sistemu elektromagnetskog kotla.

"Sredstva za veći remont kotla nema pa se sada kvar pokušava samo otkloniti", objavio je naš list te vijest osnažio podatkom da zbog kvara elektroopskrba gubi 2,5 milijuna kilovatsati, a zbog nerada Plomina gomilaju se zalihe ugljena. Na naslovnici je za sutrašnji vikend-dvobroj najavljena velika tema tjedna: "Jugoslavija na točki usijanja".(Zvjezdan STRAHINJA)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter