Kada kamioni Herculanee kupe smeće po ulici, ne vidite da je itko iz privatnih kuća iznio kantu. Zašto? Zato jer mnogi baš kod nas bacaju svoj komunalni otpad. Donesem svoj otpad do kante pa ga vratim doma jer ga nemam gdje odložiti, priča Antonietta Skira, a Martina Susnich dopunjuje da vlasnici okolnih kuća i šutu odlažu uz stambene zgrade
"Ako zbog parkiranih auta ne mogu iskrcati krupni otpad, komunalno smeće, pločice i granje kod Konzuma na Kaštanjeru, onda samo nastave po Nobileovoj prema fortici Monvidal i iskrcaju ga tu kod nas, u istoj ulici, samo malo gore".
Gotovo su identične priče koje slušamo od Antoniette Skira iz zgrade na križanju Stiglicheve i Nobileove i Martine Susnich iz zgrade u Nobileovoj.
Zaista, tko god je posljednjih mjeseci prolazio Nobileovom ulicom, tik ispod austrijske tvrđave, gleda istu hrpu razbijenog namještaja, granja, betonske šute, smeća svakakve vrste uz stambenu zgradu. Hrpa se ne smanjuje, samo raste.
- Donose smeće kombijima, vozilima, kolicima… Kada kamioni Herculanee kupe smeće po ulici, ne vidite da je itko iz privatnih kuća iznio kantu. Zašto? Zato jer mnogi baš kod nas bacaju svoj komunalni otpad. Donesem svoj otpad do kante pa ga vratim doma jer ga nemam gdje odložiti, mogu ga staviti samo na ulicu. Fotografirala sam i ženu, znam je tu iz susjedstva, koja ovdje donosi sve što poreže u vrtu. Kad sam je upozorila da to ne radi, počela je vikati na mene, priča Skira.
- Istina, ovi što imaju kuće oko nas donose svakakvo smeće. Čak i šutu bacaju ovdje. Mi, stanari, imamo pravo na to da nam Herculanea jednom godišnje odveze krupni otpad. Ali ovo nije naš otpad i nitko ga ne odvozi, priča Susnich.
Susjede se slažu da bi komunalci prilikom redovnog pražnjenja spremnika trebali upozoriti nadležne da se oko kanti stvara ilegalno odlagalište, ali…
- Ma, znaju u Herculanei sve o tome, više puta sam im javljala. Tražila sam i da zamijene razbijene poklopce na kantama. Kante su stalno otvorene, mačke ulaze unutra i kopaju po smeću, pantigane nam trče preko ulice. Kada puše vjetar, sav mi smrad ulazi u stan, još i skidam najlone koji vise po grmlju, priča Skira.
Skira i Susnich su praktički prve susjede, ali žive u različitim mjesnim odborima! Lijeva strana Stiglicheve spada pod Monvidal, Nobileova pod Kaštanjer. Stvar je još apsurdnija ako se zna da je zgrada u Nobileovoj bliža tvrđavi Monvidal, svojevrsnom centru istoimenog naselja, ali administrativno pripada drugoj mjesnoj samoupravi. Možda je i ta konfuzija s granicama mjesnih odbora razlog što svi samo odvraćaju pogled od smeća uz frekventnu prometnicu.
- Iz mjesnih odbora su mi rekli da oni ne mogu ništa, samo pisati Herculanei. Pa to mogu i ja, to sam i činila i nema od toga ništa, poručuje Skira.
Duž Nobileove ne radi ni rasvjeta, radi slabo ili osvjetljava samo krošnje. Ulica je u mraku, majke strahuju za djecu, a onečišćivači javnih površina u tami nalaze alibi za nekažnjivo iskrcavanje otpada. Stanarima zgrade u Nobileovoj dozlogrdilo je ovakvo ponašanje pa su, kako čujemo, odlučili izgraditi boksove i ograditi svoje kante. To bi možda napravili i stanari Stiglicheve, ali pitanje je smiju li to s obzirom da dvorište po svemu sudeći nije njihova okućnica. U zemljišnim knjigama piše da je čestica oko zgrade, odnosno ona na kojoj je zgrada izgrađena, društveno vlasništvo, a korisnik je Grad Pula.
- Pitanje je čije je zemljište, ako je naše, onda ostali nemaju što tu bacati smeće. Ako je gradsko, onda neka se brinu o zemljištu. Kada treba održavati okoliš, najlakše je reći da je to naša briga. Godinama plaćam održavanje travnjaka, a ako se pokaže da je to gradsko zemljište, onda ima cijeli okoliš da održava upravo Herculanea, zaključuje Skira.
Nobileova ulica, kažu sugovornice, ima dva "javna odlagališta" - jedno je kod marketa, a drugo na vrhu ulice. Oba su već neko vrijeme puna, sada je samo pitanje gdje će se formirati novi ilegalni gradski deponij.