Koliko će negativna politička plima na navozima Uljanika potopiti Istarski demokratski sabor, jednu od najuspješnijih hrvatskih političkih stranaka, pitanje je koje se posljednjih tjedana redovito postavlja u medijima i političkim kuloarima. Od samog početka javne propasti Uljanika IDS je postao politička meta na koju su usmjerene brojne kritike s raznih strana. Na IDS su udarili svi – od samih uljanikovaca koji su prosvjedovali po ulicama, preko lokalnih političara i bivših članova te stranke poput Damir Kajina, do neovisnih TV mreža čiji su reporteri prikazivali Istru kao „praznu zemlju” kojom vladaju feudalci iz stranke na kojoj se zasniva ovdašnja lokalna i područna samouprava.
Svima njima ovih se dana priključio Marin Škibola, najmlađi saborski zastupnik, neovisnjak koji je na Markov trg prispio na listi Živog zida, da bi danas u ključnim trenucima podupirao parlamentarnu većinu HDZ-a i partnera. Škibola otvoreno nudi sebe kao političku alternativu IDS-u, SDP-u i HDZ-u u Istri, dijeli određene sumnje svog političkog oca Ivana Vilibora Sinčića u povezanost slučaja Uljanik s lokalnom politikom, te u rukavicama najavljuje i novu političku stranku. Njegova retorika mogla bi privući birače u osmoj izbornoj jedinici, posebno ako se održi njegov zakon o RBA zadrugama koji ga, unatoč poraznim ocjenama Europske komisije, prikazuje političarom što brine o građanima.
Škibola napominje da ga u pokušaju promjene političkog krajobraza Istre i Rijeke podupiru „određeni poduzetnici koji se žele politički aktivirati” te da mu je namjera ponuditi program onima koji ne izlaze na izbore zbog toga što nemaju za koga glasati. U borbi za neodlučne birače Škibola se već sada bori protiv svoje bivše stranke, Živog zida, za koju tvrdi da nema kapaciteta za liderstvo u Istri i šire, iako po anketama dobiva 20 posto glasova. IDS optužuje za premreženost i politički klijentelizam, te smatra da se i o upravi Uljaniku dogovaralo u toj stranci.
Mladi zastupnik Škibola, ipak, ne upotrebljava teške riječi i nikoga u nedostatku dokaza ne proziva kao „mafiju”, što ga pokazuje kao političara kojem je jasno da će i nakon izbora, osvoji li njegova politička platforma dovoljno mandata, morati surađivati s trenutačnom konkurencijom.
Dobiva li IDS u inicijativi Marina Škibole realnog takmaca na domaćem terenu, nemoguće je predvidjeti. Rejting najsnažnije istarske stranke na nacionalnoj razini porastao je u posljednjem Crobarometru, što je dosta bitno kada se gledaju nadolazeći europski izbori u kojima je Hrvatska jedna izborna jedinica, ali je manjeg značaja na lokalnoj razini gdje se više gledaju svakodnevni potezi župana i gradonačelnika koji su najviše pod „povećalom” građana.
Pretvore li se riječi Marina Škibole u političku platformu ozbiljniju od Živog zida, u oštru konkurenciju IDS-u, SDP-u i HDZ-u u osmoj izbornoj jedinici, to neće biti loša vijest za demokraciju s obje strane Učke.