(N. LAZAREVIĆ)
Ovo jest privatno poduzeće, s nagovorenim radničkim dioničarstvom, gdje se zna da radničko dioničarstvo ne nosi kapital ni ulaganja. Međutim, uz toliko spominjane male dioničare, sljedeći najveći vlasnik je država koja kroz razne modele drži 25 posto dionica tvrtke i od nje se očekuje ili se može očekivati ulaganje. Ne mora to biti ulaganje u novcu, moglo bi biti stvaranje sustava, ali to se isto ne dešava, istaknuo je Kutlača
Sindikalni povjerenik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Rajko Kutlača još je početkom ove godine u Nadzornom odboru Uljanika predstavljao radnike male dioničare, no nakon što je izbila prva kriza u brodogradilištu, dao je ostavku na to mjesto da bi se mogao posvetiti borbi za radnička prava bez "hipoteke", odnosno predbacivanja da sjedi na dvije stolice. Jednog od organizatora aktualnog štrajka u brodogradilištu pitali smo zbog čega je oko situacije u Uljaniku isprepletena mreža s toliko informacija, poluinformacija, laži, pa i skrivenih istina zbog koje je teško dobiti pravu sliku o uzrocima problema.
- To je tako zato što su uzroci koji su doveli do ovog stanja veliki, a posljedice još veće. A onda se u cijelu tu priču naravno uključuju i raznorazni igrači koji kroz nju vide priliku da ugledaju svjetlo dana i ostvare neki svoj partikularni interes. Međutim, stvar je u krajnjoj liniji vrlo jednostavna. Prvi moment je da radnici nisu dobili plaće i to je ona situacija na kojoj se, bar za mene kao sindikalca, lomi sve. A onda se kao posljedica toga i posljedica svih ovih događanja pokazalo da Vlada, unatoč svim praznim pričama, nema ili snage ili volje riješiti stvar. Kako će se sve završiti, danas je stvarno vrlo teško prognozirati, ali kako vrijeme odmiče, postaje sve očitije da se preko leđa sudbine radnika i Uljanika rješavaju neke davno zamišljene stvari. (Milan PAVLOVIĆ)