BESPLATNO!

PULSKI CENTAR ZA TEHNIČKE AKTIVNOSTI NASTAVLJA OTKRIVATI TALENTE: Počeli upisi za zanimljive cjelogodišnje radionice za osnovce

| Autor: Duška PALIBRK
U fokusu su prirodoslovlje, tehnička kultura i informatika

U fokusu su prirodoslovlje, tehnička kultura i informatika


Pulska Zajednica tehničke kulture i njihov Centar za tehničke aktivnosti "Veruda", na Trg kralja Tomislava broj 13, za sve kreativce, učenike od prvog do osmog razreda osnovne škole, tradicionalno organiziraju niz besplatnih cjelogodišnjih radionica koje počinju s radom u listopadu.

U Centru na Verudi otvoreni su upisi za ovu školsku godinu, a nude se raznovrsni programi, interdisciplinarni sadržaji, uz suvremene pedagoške metode rada s djecom i mladima. Programi se nadovezuju i nadograđuju na predmete iz prirodoslovlja, tehničke kulture i informatike u osnovnoj školi, a poseban je zadatak otkrivanje darovite djece i upoznavanje u ranim fazama školovanja s metodama istraživačkog rada.

Nove tehnologije

- Programi prate razvoj novih tehnologija, u ulozi su aktivnog odmora, kulturne razonode, rekreacije, zdravlja, zadovoljavanja osobnih interesa, poticanja stvaralaštva, darovitosti i inovativnosti, stjecanja novih znanja i vještina, priprema za daljnje školovanje i odabir budućeg zanimanja, kaže voditeljica Centra za tehničke aktivnosti "Veruda" Jasna Verk.

Prvašićima je namijenjena radionica "Mali znanstvenici", za potencijalno darovitu djecu, djecu koja pokazuju zanimanje za aktivnosti s eksperimentima, fiziku, kemiju, tehniku, kao i djecu čiju znatiželju zadovoljavaju učenje, znanje i istraživanje.

Radionica "Imam ideju- recikliraj i uživaj" za učenike je 2. razreda i usmjerena je na ekološku osviještenost i brigu djece za okoliš i održivi razvoj. Tijekom radionice učenici će izrađivati praktične predmete za svakodnevnu upotrebu, korištenjem "starih, neupotrebljivih" stvari. Poželjno je, ali ne i obvezno da učenici prikupe "otpad" od kuće, boce, staklene teglice, limenke, CD-ove, kartonske tuljke od papira, odbačene kompjuterske komponente i slično, od čega će tehnikom kaširanja izrađivati kasice prasice, držače za mobitel, kutijice za pisaći pribor, naočale, okvire za slike, vaze.

"Eko - lego konstruktorstvo" radionica je za učenike 3. razreda, koji će ovdje graditi tehničke tvorevine od metalnih lego elemenata. Učenici spajanjem različitih elemenata, vijaka i matica, čitajući nacrte sastavljaju modele radnih strojeva, aviona i dizalica na koje se montiraju elementi za daljinsko upravljanje, a pogone se i energijom iz obnovljivih izvora.

Roboti i dronovi

Četvrtašima je namijenjena radionica "Kreativko", gdje će korištenjem različitih alata i programa razvijati svoje informatičke vještine, kreativnost i inovativnost na području razvoja softvera i informatike.

Za petaše je radionica "RC brodomodelarstvo i maketarstvo" u kojoj će polaznici u timu graditi velike radio-upravljane jedrilice, ribarske brodove, jedrilice optimista, a potom na treninzima stjecati znanja i vještine za upravljanje modelima na moru.

Učenicima šestog razreda na raspolaganju su dvije radionice. "Mala škola čiste energije" posvećena je praktičnoj primjeni obnovljivih izvora energije i tehnologije 3D ispisa, izradi solarnih punjača za mobitele s integriranom svjetiljkom i solarnih uporabnih predmeta (Solarni terarij za mini eko sustav). Na radionici "Modelarstvo i elektrotehnika" pak mogu izrađivati drvene dijelove i upravljačke sklopove tehničkih tvorevina, usavršiti vještine lemljenja i upoznati robota s pokretnim rukama, elektroničku značku sa svjetlećim očima, robot-svjetiljku, robot-hodača i slično.

Na radionici "Robotika i elektronika" učenici 7. razreda radit će mobilnim Boe-Bot-robotom i slagaljkama "Fischertechnik", upoznati mehaničku konstrukciju robota, pogonski uređaj, izraditi i primijeniti program robota za rampu na parkingu, otvaranje i zatvaranje garažnih vrata, upravljanje mašinom za štancanje, brojanje posjetitelja u muzeju, pomicanje pokretnog eksponata u muzeju, alarm u muzeju, upravljanje različitim raskrižjima sa semaforima te upoznati i primjenjivati tehnologiju 3D ispisa.

Za osmaše je radionica "Digitalna i drone fotografija" namijenjena poticanju i razvijanju interesa učenika za prirodne, tehničke i srodne znanosti. "Želja nam je novu tehnologiju rada s digitalnim fotoaparatom i dronom približiti što većem broju djece, s ciljem da upoznaju sve načine na koje se rad s dronom može primijeniti te uspješno savladaju vještinu i tehniku upravljanja dronom", kaže voditeljica Centra na Verudi.

Jednom tjedno

S obzirom na epidemiološku situaciju, mole da se učenici po mogućnosti prijavljuju iz istih razreda kako bi mogli formirati zatvorene grupe. Radionice će se održavati u manjim skupinama u kojima je omogućen individualni rad. Program i način rada razvijaju kreativnost, motoriku, kritičko mišljenje i promatranje, lakše pamćenje, lakšu primjenu naučenog te samostalnost u istraživanju i zaključivanju, ističu iz Zajednice tehničke kulture Pula, uz dodatak da sve aktivnosti provode na temelju pozitivnog stručnog mišljenja, odnosno rješenja Uprave za predškolski odgoj i osnovno obrazovanje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Radionice će se održavati jednom tjedno po dva školska sata u popodnevnom terminu. Za sve informacije i upise tu su telefoni 052/223-171 i mail [email protected].

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter